31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Oslabování amerického dolaru je jedním z klíčových faktorů dosavadní letošní rally na Wall Street. Bude, respektive může zásadní trend na měnovém trhu pokračovat?
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, testuje hladinu podpory okolo 101 bodů. Indikátor relativní síly (RSI) delší dobu nevysílá signály přeprodanosti americké měny, což lze interpretovat minimálně tak, že sestoupení indexu pod 101 bodů (a posléze i pod psychologicky důležitou úroveň 100 bodů) je možné.
Hodnoty širších dolarových indexů (dolar v rámci takzvaných G10 měn, dolar vůči koši 29 měn) se aktuálně nacházejí nad letošními minimy. Pokud by se tyto indexy snižovaly, vytvářelo by to tlak také na "základní" dolarový index. Další důvod, proč možné pokračování sestupného trendu dolarového indexu brát v potaz.
Analytik Ian Culley z All Star Charts je ale přesvědčený, že pokračování oslabování americké měny je podmíněné poklesem úrokových sazeb americké centrální banky.
Culley poukazuje na významnou pozitivní korelaci dolarového indexu a výnosu 10letých vládních dluhopisů USA. "Dokud budou výnosy amerických vládních dluhopisů na zvýšených úrovních, netroufal bych si sázet na to, že dolarový index sestoupí pod minima, která stanovil dříve v tomto roce. A výnosy dluhopisů nesestoupí výrazně níže, dokud centrální banka nezačne snižovat sazby," vysvětluje.
"Akciová rally ukazuje na silnou víru býčích investorů, situace na měnovém trhu ale rozhodně není jednoznačná," dodává Ian Culley.