MMF: V Číně není bublina, růst bude pokračovat

Oliver Blanchard, hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF), se v rozhovoru pro Bloomberg zabýval nemovitostní bublinou v Číně. Kromě toho se vyjádřil také ke globálnímu problému vládního zadlužení.

Kvůli probíhajícím jednáním MMF a EU odmítl Blanchard komentovat situaci kolem Řecka. Detailněji se však zaměřil na "čínskou nemovitostní bublinu", na kterou upozorňuje řada analytiků i investorů.

Čínský růst je zdravý

"MMF nevnímá situaci v Číně jako rostoucí bublinu na trhu aktiv. Růst v Číně je výrazný a předpokládáme, že bude dále pokračovat jako zdravý ekonomický růst."

Zároveň připustil, že by na trhu mohly být zárodky bublin, které však čínská vláda bedlivě sleduje a je připravena kdykoliv zasáhnout.

Čína se podle Blancharda snaží zvýšit domácí poptávku a snížit míru úspor. Peking proto usiluje o větší kupní sílu Číňanů. Cestou k tomu by mělo být posílení čínské měny. Podle hlavního ekonoma MMF budeme svědky tohoto jevu v nejbližších letech.

Nutnost fiskální disciplíny

Hlavní prioritou těžce zadlužených západních zemí musí být fiskální konsolidace, která se bude nadále projevovat slabší poptávkou a utlumeným růstem. To se již výrazně projevuje v Řecku, ovšem budou k tomu muset přistoupit i další státy.

V aktuálním ekonomickém výhledu zvýšil MMF odhad globálního růstu pro letošní rok na 4,2 procenta. Čína poroste nejrychleji – letos o 10 procent a příští rok o 9,9 procenta.

V poslední době přitom pekingské úřady oznámily několik opatření, která mají omezit spekulace s nemovitostmi. Stalo se tak po 11,7procentním růstu jejich cen, nejvyšším za uplynulých pět let.

Cynikové, mezi něž patří například známí investoři James Chanos a Marc Faber, přirovnávají současnou bublinu v Číně k situaci v Dubaji, jen je prý tisíckrát horší. V průběhu finanční krize bylo do nemovitostí napumpováno příliš mnoho likvidity, vedoucí k neopodstatněnému růstu cen.

Protiargumentem může být například nárůst čínského bohatství, které tvoří stabilní základ pro dlouhodobou poptávku. Regulátoři navíc případné splasknutí "bubliny" hlídají. K těmto argumentům se kloní i MMF.

Obchodní bilance

MMF se léta snažil přinutit vyspělé země k vyváženým rozpočtům. Například Spojené státy musejí nechat oslabit dolar, aby podpořily export, zatímco rozvojové ekonomiky jako Čína pohřebují nechat své měny posílit, což exporty omezí.

Stále více ekonomů se shoduje v tom, že posílení renminbi nebude mít výrazný vliv na obchodní bilanci. Například ekonomové JPMorgan očekávají, že posílení jüanu o 10 procent omezí čínské exporty pouze o 2 procenta.

Nejpravděpodobnější scénář je takový, že Čína "povolí" jüanu mírně a postupně posilovat. Nevyhoví však americkým kritikům, kteří tvrdí, že je čínská měna až o 40 procent podhodnocena ve vztahu k dolaru. Není pochyb, že to může vytvářet globální napětí a vyústit v obchodní válku mezi Čínou a USA.

Celosvětové ekonomické oživení je však taženo mimo jiné právě rychlým ozdravením čínské ekonomiky. Američtí politici by proto měli zvážit dlouhodobé přínosy ve srovnání s krátkodobými měnovými efekty. Kurz dolaru není jediným důvodem obchodního deficitu Spojených států.

S vyrovnanými rozpočty ve vyspělých zemích bude mít Čína skvělé vyhlídky. Její relativně nízké zadlužení a růstový potenciál tvoří základ pro stabilní region. V blízkém horizontu nastane jistě i v případě čínského růstu řada korekcí, Peking se snaží vyvážit růst a inflaci a zabraňovat potenciálnímu vzniku bublin. Korekce na trhu však mohou být dobrým výchozím bodem pro dlouhodobé investory.

Zdroj:
Business Insider
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Čínský jüan
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat