Nejlepší technologické akcie pro rok 2010

Ekonomický propad z let 2008 a 2009 technologickým společnostem zrovna nenahrál. Ovšem tento sektor se těší velké důvěře analytiků a investorů. Většina společností má pro rok 2010 velké plány, a proto by se akciím těchto firem mělo dařit.

Amazon

Podobně jako Google si také Amazon postupně vytvořil ve virtuálním světě skvělé jméno. Z původního prodejce knih se stal průkopník v oblasti internetové reklamy a prodeje. Rivalové, například eBay, se mu dívají na záda. Dokonce i během recese firma rozšiřovala svůj byznys, což je pro investory důležité měřítko.

"Je to jedna z mála společností v technologickém sektoru, která bude stále růst. Čekám, že se její ekonomický růst zrychlí ze stávajících 20 procent až na nějakých 30 procent," tvrdí Youssef Squali, analytik v Jefferies & Copany.

Během třetího čtvrtletí 2009, kdy na spotřebitele nejen ve Spojených státech naplno dolehla krize, byl Amazon v zisku. Tržby za třetí čtvrtletí rostly meziročně o 28 procent na 5,45 miliardy dolarů.

Za rok 2009 akcie posílily o více než 165 procent. Podle Merrill Lynch, která zvýšila cílovou cenu pro rok 2011, by akcie měly růst také letos. Základem pro růst ovšem i nadále zůstává silný fundament. "Jejich strategií je nabízet ten nejlepší možný servis pro zákazníky za ty nejlepší ceny. To je asi to hlavní, co postrádají podobné společnosti," dodává Squali.

Comcast

Donedávna byla tato společnost pouze velkou kabelovou společností. Vše se ovšem změnilo po uzavření 30 miliardového kontraktu s NBC Universal. Tím se společnosti Comcast otevřel svět nových programů a především nových zákazníků.

Comcast se totiž, kromě běžného televizního vysílání, bude soustředit na internet. A chce zřejmě uspět s heslem "televize všude". Strategie společnosti Comcast je v mnohém podobná tomu, co podnikly společnosti Verizon a AT&T, když přešly na bezdrátové technologie.

S přístupem k videu na internetu a s bezdrátovým zařízením nemůže nikdo očekávat, že by zákazníci zůstali u svých starých kabelových televizí, kde jsou odkázáni na pevný televizní program. Comcast a NBC Universal musejí najít způsob účtování za programy a vyvinout lepší systém pro vkládání reklam, aby nerušily diváky.

Pokud bude strategie úspěšná, většina zákazníků přistoupí k rozdělení zařízení a ponechají si kabelovou televizi, k níž si přikoupí internetovou televizi, kde si budou moci podle libosti objednávat filmy nebo seriály.

Podle mnoha analytiků jde Comcast správným směrem a akcie společnosti mají před sebou strmou cestu vzhůru.

Microsoft

Je těžké přemýšlet o největší softwarové společnosti jako o poraženém. Ovšem po několika zklamáních, například neúspěchu Windows Vista, Microsoft přišel o dost peněz. Proto musí přijít změna. Výzvou pro management bude, navrátit společnosti ztracenou sílu a postavení na trhu, které je i přes nezdary stále silné.

Hlavní zbraní bude pro Microsoft nový operační systém Windows 7. Velkou příležitostí pro Microsoft budou v roce 2010 také mobilní telefony, především Windows Mobile 7.

Skeptici namítají, že se Microsoft na poli mobilních telefonů neumí pohybovat. Ovšem objevují se pozitivní náznaky. Prvním krokem by měl být změněný software telefonu. Telefony by měly fungovat na základě dotykového displeje, podobně jako iPhone. Druhým, důležitějším krokem by měla být hardwarová a procesorová schopnost vyhovět všem požadavkům uživatelů.

Red Hat

Tato firma má mezi odborníky přezdívku "mini-Microsoft". Především díky dominantní pozici na trhu s operačním systémem Linux. Windows jsou sice hlavní volbou většiny společností, ovšem to neznamená, že by nezvažovaly nákup Linuxu. Snad i horší pozice Windows Vista stála za růstem tržeb společnosti Red Hat, které tak vyrostly o 12 procent.

Akcie společnosti kopírovaly růst tržeb i zisku a za celý rok si připsaly přes 114 procent. V listopadu 2009 se díky lepšímu hospodaření dostalo společnosti lepšího hodnocení od Standard & Poor's, a to z BB na BB+.

Podle magazínu Barron's je společnost Red Hat jedním z největších adeptů na akvizici v rámci technologického sektoru. Mezi zájemci mohou být prý například IBM nebo Oracle.

Research In Motion

Společnost ukázala, že i ti nejhbitější mohou zůstat pozadu v inovacích. Díky iPhonu nebo Androidu od společnosti Google si většina spotřebitelů oblíbila mobilní telefony tohoto typu. A ani Research in Motion (RIM) nechtěla zůstat pozadu. Přišla proto na trh s telefonem BlackBerry. Ovšem na uživatelsky vytříbený iPhone nestačila.

RIM sice v minulém roce přišla s určitým vylepšením a updatem softwaru, ten se však netýkal modernizace operačního systému. Tímto krokem se společnost připravila o zákazníky a poptávka po telefonu dále slábla.

Společnost se bránila, že její operační systém staví především na jednoduchosti. Hlavní výhodou telefonu tak stále zůstávala pouze chytrá komunikace po síti, která umožňovala dobrou synchronizaci s emailem a kalendářem.

Investovat do RIM by se tak zdánlivě nevyplatilo. Ale opak je pravdou. Společnost vyvíjí stále nová zařízení a na trh by se měly dostat nové produkty. I telefon BlackBerry by se měl dočkat řady úprav, které by měly v tomto roce přilákat nové zákazníky.

VMware

Společnost si i nadále udržuje silnou pozici na softwarovém trhu. VMware je ideální volbou pro firmy, které chtějí přejít na po-krizové programy a upgrady.

"Akcie VMware by měli v letošním roce investoři bedlivě sledovat. Růstový potenciál je totiž u této společnosti obrovský," míní Kaushik Roy, analytik v Wedbush Morgan. VMware se zaměřuje především na stolní počítače, které by měly vyhnat celkové tržby za rok 2009 nahoru.

"VMware definuje celkovou situaci se stolními počítači. Poptávka po nich se zvyšuje, a dá se proto očekávat, že v roce 2010 akcie firmy porostou," dodává Morgan.

Akcie VMware v roce 2009 posílily o více než 80 procent. Dostaly se z 24 dolarů za akcii až na 44 dolarů.

Zdroj:
thestreet.com
Technologie
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat