25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Růst cen nemovitostí, který je nejvíce vnímán u cen rezidenčního bydlení, bude pokračovat s tím, jak se budou utahovat podmínky na trhu práce. Tento poptávkový efekt bude pouze tlumen růstem úrokových sazeb. Větší dopad ovšem bude mít do investičních nákupů.
Nabídka nebude schopna poptávkové jevy absorbovat. Dostupná data ukazují, že bydlení nepředstavuje pro developery prioritní oblast, minimálně v Praze je pak složité stavět z důvodu byrokracie.
Poptávkové faktory ovlivňující ceny bytů přirozeně vyplývají z růstu životní úrovně a utažených podmínek na trhu práce. Nabídková strana trhu s byty navíc také přispívá k růstu cen. Počty zahájených a dokončených bytů sice od roku 2014 rostou, ale růst je jen pozvolný.
Růst cen bytů bude s největší pravděpodobností pokračovat. Faktorem, který bude do největší míry ovlivňovat ceny, zůstane slabá nabídka (hlavně ve velkých městech). Proto se domníváme, že i výraznější zpomalení ekonomiky vyvolá pouze mírný pokles cen realit. Předpokládáme totiž, že investiční nákupy nemovitostí jsou soustředěny do omezených lokalit, kde by ceny klesly více.
Neočekávaná či hlubší recese by citelněji zasáhla i poptávkovou stranu, což by mohlo vést k výraznějšímu poklesu cen nemovitostí. Toto riziko ovšem dnes není aktuální.
Článek, jehož autorem je ekonom David Kocourek z Komerční banky, byl připraven pro Hospodářské noviny z 1. prosince 2017.