31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Asociace nájemního bydlení ukázala na deset trendů, které budou v roce 2023 ovlivňovat trh s bydlením. Celkově zůstane trh s bydlením spíše ochlazen a zahřívat se začne velice pomalu. Nikdo nemá křišťálovou kouli a neví, co se letos bude dít, ale je možné stanovit předpověď, která majitelům bytů, malým pronajímatelům, menším investorům i nájemníkům naznačí možný vývoj.
Tento trend začal již před pár lety. Zatímco v roce 2017 měla průměrná nově postavená bytová jednotka rozlohu 75 m2, v roce 2022 už to bylo jen 68 m2. Bydlení se bude „zmenšovat“ a na trhu se objeví i mikrobyty, které – aby v Česku byly ještě považovány za byt – musejí mít alespoň 18 m2. V souvislosti s rozlohou bytu je zajímavé, že 4pokojové nebo 5pokojové byty měly levnější metr čtvereční než třeba jednopokojové byty. To už neplatí. Největší byty se stávají těmi nejdražšími, z prostoru se zkrátka stává luxus.
Bydlet je základní životní potřeba. Když nemohu bydlet ve vlastním, tak si bydlení pronajmu. Hypotéční trh zaznamenal kvůli vysokým úrokovým sazbám meziroční propad o 80 % a lidé se začali přesouvat do nájmů. Tento trend v roce 2023 nezastaví ani očekávaný mírný pokles úroků u hypoték ve druhé polovině roku. Česko v následujících letech prožije renesanci nájemního bydlení podobnou té někdejší na Západě.
Tento trend trvá už několik let a letos opět zesílí. Část obyvatel totiž chce žít společně, mít kvalitní služby a ty sdílet. Pro další skupinu je to jediná možnost dostupného bydlení. O úspěchu takových projektů rozhodně právě kvalita služeb, jako jsou prádelna, fitko, kavárna, kino a další prvky, které s sebou bydlení nese.
Další alternativní modely bydlení v roce 2023 posílí. Víceméně půjde o snahu ulevit peněženkám. Ve větších bytech si budou lidé od majitelů pronajímat pokoje a koupelnu, kuchyň a další společné prostory budou sdílet. A rozhodně opět posílí fenomén mama hotelu, tedy neochota mladých lidí odstěhovat se od rodičů, kde mají nejen levné bydlení, ale také „kvalitní rodičovské zázemí a služby“.
Jeden z negativních trendů. Na periferii je bydlení vždy levnější, na tom se nic nezměnilo. Rizikem je ovšem kumulace sociálně slabších skupin a vytváření vyloučených lokalit. Negativem je určitě také nutné zdlouhavé dojíždění do práce (včetně ekologických dopadů).
Trend začal už v polovině roku 2022 a s největší pravděpodobností bude pokračovat i letos, minimálně v části roku. Mezi roky 2021 a 2022 klesla hodnota second hand bytů až o 20 %. Není to samozřejmě dogma a neplatí to absolutně. Nejvíce cena klesla tam, kde je nějaký handicap typu absence MHD, špatný technický stav, příliš velká vzdálenost do centra a podobně. Téměř jistě budou staré i nové byty trpět vysokou mírou volatility cen.
Ceny v novostavbách půjdou dolů jen pozvolna. Navíc developeři avizovali, že raději připraví projekty do šuplíku, než aby zlevňovali. Meziročně prodej nových bytů v Praze klesl o 60 %. Naproti tomu se na trhu objevilo o 80 % bytů více než v roce 2021. Odborníci mluví o odložené poptávce, takže jakmile se umoudří hypotéky a region uprostřed Evropy se stane stabilnějším, prodeje a následně i ceny půjdou nahoru. Ale bude to už v roce 2023? Pravděpodobně ne. Na českém realitním trhu se navíc objevilo (nebo jsme ho právě zavedli) úplně nové slovo – developrenting. Ukazuje se totiž, že developeři začínají realizovat projekty, jejichž cílem není prodej bytu, ale jeho vlastní provozování jako nájemního bytu.
Pro rok 2023 klíčová otázka. V roce 2022 nájemné podle lokality rostlo o jednotky, maximálně nižší desítky procent. Ke konci roku se ale již zdálo, že růst nájemného začíná narážet na strop, v některých lokalitách ceny i meziměsíčně klesly. Jak se zdá, spíše se jedná o krátkodobý výkyv. Z veřejně dostupných zdrojů vyplývá, že nájemné v roce 2023 poroste, a to maximálně o míru meziroční inflace, tedy nejvíce o 15 %. Ve výsledku to ale bude spíše méně. A různě k tomu také přistoupí města a obce ve svých bytech. Někdo bude zdražovat na úrovni inflace, někdo vůbec.
Zatímco vlastnické bydlení bude v roce 2023 pokračovat spíše v trendech vycházejících z nedostupnosti, výrazně dostupnějším se stane rekreační bydlení, tedy chaty a chalupy. Tak, jak ceny vylétly od léta 2020 do jara 2021 raketově výše, půjdou letos stejně rychle dolů. Propad bude oproti roku 2021 ne o jednotky, ale spíše desítky procent. Výjimkou zůstanou extrémně turisticky atraktivní lokality typu Krkonoš, Šumavy a podobně.
Možná je to zbožné přání, ale zdá, se by rok 2023 mohl být tím, kdy se legislativně změní řada věcí. Jmenujme alespoň dva příklady.