Český trh s bydlením v roce 2023: Pomalé zahřívání bez skokových změn aneb 10 trendů, o kterých byste měli vědět

Realitní trh, nemovitosti - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay.com

Asociace nájemního bydlení ukázala na deset trendů, které budou v roce 2023 ovlivňovat trh s bydlením. Celkově zůstane trh s bydlením spíše ochlazen a zahřívat se začne velice pomalu. Nikdo nemá křišťálovou kouli a neví, co se letos bude dít, ale je možné stanovit předpověď, která majitelům bytů, malým pronajímatelům, menším investorům i nájemníkům naznačí možný vývoj.

1. Snižování výměr bytů, případně zmenšení velikostí bytů

Tento trend začal již před pár lety. Zatímco v roce 2017 měla průměrná nově postavená bytová jednotka rozlohu 75 m2, v roce 2022 už to bylo jen 68 m2.  Bydlení se bude „zmenšovat“ a na trhu se objeví i mikrobyty, které – aby v Česku byly ještě považovány za byt – musejí mít alespoň 18 m2. V souvislosti s rozlohou bytu je zajímavé, že 4pokojové nebo 5pokojové byty měly levnější metr čtvereční než třeba jednopokojové byty. To už neplatí. Největší byty se stávají těmi nejdražšími, z prostoru se zkrátka stává luxus.

2. Pokračování přesunu z vlastnického do nájemního bydlení

Bydlet je základní životní potřeba. Když nemohu bydlet ve vlastním, tak si bydlení pronajmu. Hypotéční trh zaznamenal kvůli vysokým úrokovým sazbám meziroční propad o 80 % a lidé se začali přesouvat do nájmů. Tento trend v roce 2023 nezastaví ani očekávaný mírný pokles úroků u hypoték ve druhé polovině roku. Česko v následujících letech prožije renesanci nájemního bydlení podobnou té někdejší na Západě.

3. Komunitní bydlení

Tento trend trvá už několik let a letos opět zesílí. Část obyvatel totiž chce žít společně, mít kvalitní služby a ty sdílet. Pro další skupinu je to jediná možnost dostupného bydlení. O úspěchu takových projektů rozhodně právě kvalita služeb, jako jsou prádelna, fitko, kavárna, kino a další prvky, které s sebou bydlení nese.

4. Spolubydlení a mama hotel

Další alternativní modely bydlení v roce 2023 posílí. Víceméně půjde o snahu ulevit peněženkám. Ve větších bytech si budou lidé od majitelů pronajímat pokoje a koupelnu, kuchyň a další společné prostory budou sdílet. A rozhodně opět posílí fenomén mama hotelu, tedy neochota mladých lidí odstěhovat se od rodičů, kde mají nejen levné bydlení, ale také „kvalitní rodičovské zázemí a služby“.

5. Stěhování na periferii

Jeden z negativních trendů. Na periferii je bydlení vždy levnější, na tom se nic nezměnilo. Rizikem je ovšem kumulace sociálně slabších skupin a vytváření vyloučených lokalit. Negativem je určitě také nutné zdlouhavé dojíždění do práce (včetně ekologických dopadů).

6. Pokles cen second hand bytů

Trend začal už v polovině roku 2022 a s největší pravděpodobností bude pokračovat i letos, minimálně v části roku. Mezi roky 2021 a 2022 klesla hodnota second hand bytů až o 20 %. Není to samozřejmě dogma a neplatí to absolutně. Nejvíce cena klesla tam, kde je nějaký handicap typu absence MHD, špatný technický stav, příliš velká vzdálenost do centra a podobně. Téměř jistě budou staré i nové byty trpět vysokou mírou volatility cen.

7. Stagnace cen nových bytů

Ceny v novostavbách půjdou dolů jen pozvolna. Navíc developeři avizovali, že raději připraví projekty do šuplíku, než aby zlevňovali. Meziročně prodej nových bytů v Praze klesl o 60 %. Naproti tomu se na trhu objevilo o 80 % bytů více než v roce 2021. Odborníci mluví o odložené poptávce, takže jakmile se umoudří hypotéky a region uprostřed Evropy se stane stabilnějším, prodeje a následně i ceny půjdou nahoru. Ale bude to už v roce 2023? Pravděpodobně ne. Na českém realitním trhu se navíc objevilo (nebo jsme ho právě zavedli) úplně nové slovo – developrenting. Ukazuje se totiž, že developeři začínají realizovat projekty, jejichž cílem není prodej bytu, ale jeho vlastní provozování jako nájemního bytu.

8. Růst cen nájemného

Pro rok 2023 klíčová otázka. V roce 2022 nájemné podle lokality rostlo o jednotky, maximálně nižší desítky procent. Ke konci roku se ale již zdálo, že růst nájemného začíná narážet na strop, v některých lokalitách ceny i meziměsíčně klesly. Jak se zdá, spíše se jedná o krátkodobý výkyv. Z veřejně dostupných zdrojů vyplývá, že nájemné v roce 2023 poroste, a to maximálně o míru meziroční inflace, tedy nejvíce o 15 %. Ve výsledku to ale bude spíše méně. A různě k tomu také přistoupí města a obce ve svých bytech. Někdo bude zdražovat na úrovni inflace, někdo vůbec.

9. Dostupnější chaty a chalupy

Zatímco vlastnické bydlení bude v roce 2023 pokračovat spíše v trendech vycházejících z nedostupnosti, výrazně dostupnějším se stane rekreační bydlení, tedy chaty a chalupy. Tak, jak ceny vylétly od léta 2020 do jara 2021 raketově výše, půjdou letos stejně rychle dolů. Propad bude oproti roku 2021 ne o jednotky, ale spíše desítky procent. Výjimkou zůstanou extrémně turisticky atraktivní lokality typu Krkonoš, Šumavy a podobně.

10. Vývoj legislativy

Možná je to zbožné přání, ale zdá, se by rok 2023 mohl být tím, kdy se legislativně změní řada věcí. Jmenujme alespoň dva příklady.

  • Zaprvé, cenová mapa. Na jejím vzniku začala pracovat tři ministerstva dohromady (MF, MPSV a MMR). Možná koncem roku budeme mít funkční cenovou mapu. Přejme si, aby šla až na úroveň ulic a sloužila všem, kteří trh s bydlením tvoří. Důležité je, aby uměla pracovat s parametry lokálního detailu, stáří a vybavenosti bytu, přidaných služeb a tak dále.
  • A zadruhé, stavební zákon. Bude to možná jeden z prvních zákonů, na kterých budou koalice a opozice opravdu spolupracovat. Pokud se tento předpoklad potvrdí, mohli bychom mít už v polovině roku stavební zákon, který začne platit a začne věci měnit.
Zdroj:
Asociace nájemního bydlení
Bydlení
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock, Investiční web
29. 5. 2023 12:39
Expertní debata: Výhled na druhé pololetí 2023 není špatný, investoři by ale měli cílit na delší…
Akciové fondy
Přestat sledovat
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kapitálové trhy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
29. 5. 2023 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Akciový trh je spíše optimistický, bondaři věští problémy
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat