Miami: Exkluzivní destinace, jak má být. Na všechny se opravdu nedostane

Bělostné pláže, karibská atmosféra a pulzující noční život. To vše a mnohem více je Miami, jež si za svůj domov volí od příchodu pandemie stále více majetných Američanů. To je také jeden z důvodů, proč tento hotspot celebrit vévodí žebříčku nejdražších měst USA. Sehnat tam nemovitost snů vyžaduje vedle kapitálu také notný kus trpělivosti.

Není to tak dávno, co si zájemci o koupi nemovitosti na jižní Floridě mohli v klidu vybírat ze široké palety nabídek. V roce 2019 jich bylo v průměru 27 tisíc. O tři roky později jsou čísla diametrálně odlišná – v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl počet nabízených rezidenčních objektů rekordně nízkých 7 900. "Nejde přitom jen o pokles nabídky. Tohle je prostě kolaps," konstatuje Jonathan Miller, ředitel konzultační společnosti Miller Samuel, která se zaměřuje na tamní realitní trh. "I kdyby se počet nabízených nemovitostí zdvojnásobil nebo ztrojnásobil, nabídka by byla na většině místních trhů stále nízká," dodává. Návrat situace k normálnímu stavu v blízké budoucnosti spíše nečeká.

Nejdražší město

S nedostatkem objektů šla logicky nahoru cena, která se konkrétně v Miami v pandemických letech 2020 a 2021 meziročně vyšplhala o více než polovinu. Naproti tomu nájmy podle realitní agentury Redfin poskočily o 31 %. Zpátečka nebyla evidentně zařazena ani loni, kdy ceny luxusních nemovitostí vzrostly podle společnosti Knight Frank o více než 25 %. Floridská metropole se tím zařadila na čelo žebříčku nejdražších realitních trhů s bydlením nejen v USA, ale i celosvětově.

Nemovitosti v Miami - ilustrační foto
zdroj: Mansion Global

Zájem o koupi i přes rostoucí ceny ovšem neutuchá. Za letošní první čtvrtletí se prodaly nemovitosti celkem za více než 11,8 miliardy dolarů, což je o 1,9 miliardy více než v předchozím čtvrtletí. Konkrétně na Miami Beach, jíž se přezdívá riviéra USA a která patří v oblasti k nejdražším trhům s luxusními rodinnými domy, se ve zmíněném období prodalo 17 nemovitostí s průměrnou cenou 17,9 milionu dolarů. Průměrná cena na metr čtvereční byla 29 773 dolarů. Domy přímo na pláži, o něž je největší zájem, jsou ještě dražší, stojí více než 43 tisíc dolarů za metr čtvereční.

Nízké daně

Důvody současného stavu kopírují vývoj v mnoha dalších slunných destinacích ve světě. Pandemie, která umožnila velké části populace pracovat on-line, také řadě z nich vnukla myšlenku na příjemnější místo pro trávení volného i pracovního času, než je dosavadní bydliště. Což se v případě Miami týkalo z velké části obyvatel z jiných států USA.

U těch navíc sehrál roli fakt, že Florida spolu s několika málo dalšími státy nevyžaduje od jednotlivců placení státní daně z příjmů nad rámec daně federální. Své udělaly i nízké úroky u hypoték a fakt, že se do oblasti stěhují velké společnosti. O relokaci do Miami ale rozhodují i měkčí faktory, jakými jsou krásné počasí po většinu roku, dynamický životní styl a noční život.

Nemovitosti v Miami - ilustrační foto
zdroj: Mansion Global

Výsledkem je situace, kdy zájemce o luxusní rezidenci musí být mnohem kreativnější a flexibilnější než dříve. "V minulosti měli kupující mnohem více možností," říká Senada Adzem, realitní agentka ze společnosti Douglas Elliman. "Dnes se musí otevřít myšlence vybírat i z jiných geografických oblastí nebo zvážit nemovitosti, které potřebují renovaci. A doslova se musí ohnout, aby vyhověli prodejcům," dodává.

Podle realitních agentů zájemce obvykle uspěje až při třetím pokusu o koupi nemovitosti, přičemž v nabídkové ceně musí být ochoten přeplatit ostatní potenciální kupce o 10-15 %. Což je stav, jemuž se v žargonu amerických realit říká red hot market. Není proto divu, že mezi kupci rok od roku přibývají institucionální investoři s cílem nemovitosti pronajímat těm, kteří na vlastní bydlení v Miami zkrátka již nedosáhnou.

Kdo dá více

Nákupní proces bývá pro občany Evropské unie poměrně jednoduchý. Vlastnit nemovitost může jak fyzická, tak právnická osoba, přičemž jedinou podmínkou bývá otevření si účtu v americké bance. V případě zájmu o nemovitost nabídne zájemce prostřednictvím svého realitního makléře nabídkovou cenu. Současně s tím dojde k podpisu rezervační smlouvy a složení plně vratné rezervační zálohy.

Pokud prodejce nedostane lepší nabídku od jiného zájemce, je připravena kupní smlouva, při jejímž podpisu bývá splatných 10 % kupní ceny. Zbytek hodnoty nemovitosti kupec splatí při takzvaném closingu neboli zápisu do katastru nemovitostí. Přitom je potřeba počítat s náklady ve výši 5-6 % z celkové ceny nemovitosti.

Zdroj: Estate.cz

Americký realitní trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 7. 2022 13:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat