Realitní byznys jako nový miláček bank?

Lze zjistit, kterým sektorům ekonomiky banky půjčovaly v uplynulém koronavirovém období covidových nejvíce, respektive nejméně? Tedy v kterých sektorech úvěry oproti letošnímu únoru (těsně před úderem covidu-19) rostly, a ve kterých naopak klesaly?

Česká národní banka publikuje každý měsíc data o celkovém objemu úvěrů poskytnutých českými bankami (a v Česku působícími pobočkami zahraničních bank) do různých sektorů ekonomiky, a to v rozdělení podle měn, v nichž byly úvěry poskytnuty.

Dobré dvě pětiny v současnosti firmami splácených úvěrů byly poskytnuty a jsou spláceny v cizích měnách (z toho zhruba 90 % je v eurech). Data tedy musíme očistit o vliv oslabení koruny, ke kterému došlo od února. Toto oslabení by totiž nafouklo korunovou hodnotu zmíněných cizoměnových úvěrů, i kdyby žádné nové takové úvěry poskytnuty nebyly.

Pohled na statistiky může poněkud překvapit. Objem "velkoobchodních" bankovních úvěrů, tedy úvěrů firmám, finančním institucím a veřejnému sektoru, se mezi únorem a červnem 2020 snížil o zhruba 2 miliardy Kč (o zhruba 0,1 %). To by samo o sobě až tak překvapivé nebylo. Jenže za touto přibližnou stagnací se skrývá kombinace dvou docela velkých změn – úvěry finančním institucím výrazně klesly (korunové +1 miliarda Kč, cizoměnové -18 miliard Kč) a – což nás nyní bude zajímat více – úvěry realitnímu sektoru výrazně narostly (korunové +2 miliardy Kč, cizoměnové +13 miliard Kč).

Mohlo by se tedy zdát, že firmy činné v oblasti nemovitostí (pronajímatelé, agenti nebo makléři zabývající se prodejem, nákupem nebo pronájmem nemovitostí a souvisejícími službami) se s příchodem covidu-19 staly dominantními příjemci bankovních úvěrů. Snad proto, že banky již na jaře vycítily, že (jak začíná být vidět z dat o hypotékách) přinejmenším trh s bydlením bude letos ve skvělé formě.

Je tady ale ještě jiné, poněkud přízemnější a daleko pravděpodobnější vysvětlení. Vysvítá z čísel ČNB o využívání splátkového moratoria. Podle těchto čísel totiž moratorium ze všech sektorů ekonomiky nejvíce (zhruba z jedné třetiny) využíval právě ten realitní.

Objem nových úvěrů plynoucích do realitního sektoru tedy mohl být ve skutečnosti docela nízký, pokud však tento sektor odkládal v dostatečném objemu splátky již dříve načerpaných úvěrů, celkový objem úvěrů poskytnutých tomuto sektoru skutečně mohl poměrně výrazně růst. Jinak řečeno, činnosti v oblasti nemovitostí na tom byly z hlediska úvěrování bankami po úderu covidu-19 vskutku lépe než kterýkoli jiný sektor, ale pravděpodobně to bylo z rozhodnutí samotných dlužníků v tomto odvětví (v případě využití vládou vyhlášeného moratoria), případně po dohodě s bankou, která vnímala potíže sektoru (v případě využití odkladu splátek umožněného samotnými bankami).

Jsou-li odklady splátek opravdu hlavním vysvětlením uvedeného grafu, lze z něj usuzovat i na to, že realitní sektor odkládá splátky zejména svých úvěrů cizoměnových (které tvoří zhruba 48 % celkových úvěrů poskytnutých tomuto sektoru).

Prodáváte nemovitost? Toto jsou zásadní rady (nejen) pro dobu koronavirovou
Koronavirová krize obrací realitní trh vzhůru nohama. Zájemců o koupi není tolik jako dříve a banky jsou opatrnější se schvalováním hypoték. Co roste, je počet bytů na prodej, na trh se totiž dostává velká část prázdných bytů z Airbnb a část majitelů bude prodejem nemovitostí zachraňovat firemní a rodinné rozpočty. Jakým chybám se vyhnout, když prodáváte byt v době koronavirové, radí Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.
Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Úvěry
Přestat sledovat
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Michal Skořepa
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
30. 6. 2022 21:00
V PÁTEK ve 13 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 6. 2022 17:04
Americké akcie: Proč se (z)hroutí technologická bublina 2.0
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat