Země tulipánů jako žádané zboží aneb Proč zájem o nemovitosti v Nizozemsku nechladne

Amsterdam, Nizozemsko - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com

Vysoká kvalita života, škol a zdravotní péče, nízká nezaměstnanost a pověst jednoho z nejlepších míst na světě, kde dělat byznys. To jsou výhody, jimiž si mohou cizinci zdůvodnit svou odvahu pustit se do koupě nemovitosti v zemi tulipánů. A přestože je situace na nizozemském realitním trhu napjatá, podle odborníků se investice stále vyplatí.

Rovinatá krajina Nizozemska s nepřehlédnutelnými mlýny a lány barevných tulipánů vypadá lákavě nejen na pohlednici, ale i ve skutečnosti. Život v této kosmopolitní zemi ovšem není zadarmo. Zvláště to pak platí, když se v ní hodláte zabydlet.

Od roku 2014, co se tamní realitní trh začal zotavovat z následků finanční krize, až do konce roku 2019 vzrostly ceny domů o téměř 40 %. Ještě větší skok zaznamenala obě největší města, Amsterdam (nárůst o 77 %) a Rotterdam (62 %). Hlad po nemovitostech, včetně prémiových, přitom zůstává silný. Například počet nemovitostí v Rotterdamu prodaných za více než milion eur se v posledních pěti letech zdvojnásobil.

Z pomyslného trysku trh nevytrhla ani pandemie, kdy se ceny nemovitostí díky rostoucí poptávce, chronicky nedostatečné nabídce a nízkým úrokovým sazbám vyšplhaly do rekordních výšin. V průměru se rezidenční nemovitosti prodávaly loni v Amsterdamu za 570 tisíc eur, v Rotterdamu za 364 tisíc a Haagu za téměř 412 tisíc eur.

Výsledek hovoří za vše. "V centru Rotterdamu, kde byty tvoří více než 90 % nemovitostního fondu, vidíte běžně 70 až 80 lidí čekajících v řadě na to, aby viděli základní byty inzerované za 300 tisíc eur," říká Ploni F. Bouman-de Wolf, majitelka realitní agentury Bouman Makelaardij v Rotterdamu. "Na velmi malé množství bytů prostě připadá příliš mnoho kupců," dodává s tím, že celostátně se loni prodalo 80 % nemovitostí dráže, než byla jejich původně požadovaná cena.

Válka přinesla ochlazení

Kořeny tohoto stavu nespočívají nijak hluboko. Hledat je potřeba v nedávné historii, konkrétně v době po roce 2010, kdy se změnil systém plánování rezidenčních staveb. Průměrný počet ročně postavených jednotek od té doby postupně klesal z původně 76 tisíc v první dekádě nového milénia k 59 tisícům v dekádě druhé. A stavební činnost zůstává v případě rezidencí slabá i letos.

"Nizozemský stavební sektor čelí vážnému nedostatku pracovních sil a materiálu. Růst počtu stavebních povolení také výrazně zaostává za často uváděnou ambicí postavit sto tisíc bytů ročně. Bez politických změn na podporu bytové výstavby je otázka, zda tohoto cíle někdy dosáhneme," konstatuje ve své analytické zprávě nizozemská banka Rabobank, podle níž nebylo v historii země nikdy tak málo domů a bytů na prodej.

I letos by měl nizozemský trh nemovitostí růst vysokým tempem. "V roce 2022 očekáváme, že ceny vystoupají o 12,4 % a v následujícím roce se dále zvýší o 3,2 %," predikuje banka. Přesto se trh vlivem války na Ukrajině, a tím i přiškrcení nizozemské ekonomiky trochu ochladil. Zatímco v lednu rostly ceny bytů a domů meziročně o 21,1 %, v březnu růst poklesl na 19,5 %. "Trh je tedy o něco méně přehřátý, ale stále daleko od normálu," říká Carola de Groot, ekonomka z Rabobank.

Bezpečná investice

Nepřekvapí tedy, že investory, kteří volné nemovitosti skupují na úkor kupců s osobními motivy, tu nevítají s otevřenou náručí. Například daň z převodu nemovitosti, kterou kupující platí v Nizozemsku ve výši 2 % za předpokladu, že byt či dům užívá k vlastnímu bydlení, stojí investora, jenž ji koupil za účelem pronájmu, čtyřnásobně více. A toto číslo navíc příští rok vzroste až na 10,1 %.

Přesto se investice podle společnosti Global Property Guide vyplatí. Podle její analýzy se hrubé výnosy z pronájmu v Amsterdamu v případě bytů pohybují pouze mezi 3,7 a 5,3 %, zatímco v Haagu mezi 5,6 a 6,4 %, což není nic závratného. Výhodou Nizozemska ovšem zůstává, že oproti jiným zemím se může chlubit vysokou stabilitou, vymahatelností práva, obecně živou ekonomikou a dlouhodobě dobrými vyhlídkami do budoucna.

Platí to pak zejména v případě, že se investoři zaměří oproti populárnímu Amsterdamu či Rotterdamu třeba na Haag, který je levnějším městem s obrovským potenciálem. Jako sídlo vlády, většiny zahraničních ambasád či mezinárodních organizací, stejně jako několika velkých globálních podniků včetně společnosti Shell, nabízí řadu příležitostí ke zhodnocení investice do nemovitostí jejich pronájmem zahraničním pracovníkům těchto organizací. Stejně zajímavý je kvůli rozvinutému turismu i nizozemský trh krátkodobých pronájmů.

Co se týče nákupního procesu, na nějž dohlíží notář, neskrývá pro občany Evropské unie žádné komplikace. Zahraniční kupci mají navíc relativně snadný přístup k úvěrům od nizozemských poskytovatelů.

Další články nejen o nemovitostech najdete na webu Estate.cz.

Dům u moře, nemovitost - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay.com
15. 7. 2022 12:04
Nákupy nemovitostí v zahraničí aneb Proč se (nejen) Češi odklánějí k moři

Češi dávají stále více přednost nákupu nemovitostí v zahraničí před domácí nabídkou. Sbírku důvodů, které je k tomu...

Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Nizozemsko
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
23. 3. 2023 16:56
Miloš Filip (Schönfeld & Co): Náš nemovitostní fond v uplynulých letech překonal konkurenci, sázíme…
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
23. 3. 2023 10:18
Nervozita kvůli stavu bank se na trzích přelévá i do jiných odvětví. Nakupuji ve slevě Komerční…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
22. 3. 2023 16:26
Dodavatelské řetězce SHORT aneb Jak a proč sázet na nearshoring?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
Obrázek: Fruitisimo
21. 3. 2023 6:16
Jan Hummel (Fruitisimo): Nabízíme porci zdraví i místo, kde se cítíte dobře. Po expanzi na další…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Krása a zdraví
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat