Nick Beecroft (Saxo Bank): Japonsko do pěti let zkolabuje. Na 90 %

Tokiu se nakonec nepodaří zkrotit obrovské zadlužení a japonská ekonomika zkolabuje. Již nyní je proto lepší držet se od jeho dluhopisů dále. Japonský jen a akcie mohou být díky současným masivním operacím japonské vlády a centrální banky zajímavé, opatrnosti ale není nikdy dost. Proto dávám přednost americkému dolaru, jemuž prospěje očekávaná stabilizace i případné další globální turbulence, říká předseda představenstva londýnské pobočky Saxo Bank Nick Beecroft.

Japonská vláda a centrální banka začaly ve velkém stimulovat ekonomiku a investorům to nedá spát. Jak k tomu, co se teď v zemi vycházejícího slunce děje, přistoupit?

Nick Beecroft (NB): Ačkoli je domácí poptávka po japonských dluhopisech stále solidní, existuje přirozený limit, za který zkrátka nelze jít. Během následujících tří let se podle mě dočkáme krize japonských dluhopisů (JGB). A to bude, abych tak řekl, matka všech krizí. V tu chvíli bude rozumné nakoupit americké státní dluhopisy, které budou jediným bezpečným přístavem na světě. Proto už nyní radím JGB nenakupovat ani nedržet v portfoliu.

Aktuální snaha japonské vlády a centrální banky nastartovat ekonomiku tedy podle vás úspěšná nebude.

NB: Japonci se nyní snaží oslabit jen a oživit ekonomiku, což se může povést. Japonským akciím se může dařit, to nevylučuji. Podle mě se jim ale nepodaří zajistit dostatečný růst na to, aby zastavili růst dluhu v poměru k HDP, který se blíží k 300 %. Za dva, tři roky se tato úroveň může stát skutečností, což je prostě šílené. Na chvíli tedy mohou uspět, jsou totiž odhodlanější než kdy dříve. Za to, co se dělo v minulosti, ale nakonec zaplatí.

Bude podle vás japonský kolaps podobný, nebo dokonce ještě větší než to, co zažívají Spojené státy a některé evropské země?

NB: Podle mě je něco podobného možné označit za černou labuť, která může trhy překvapit. Budu ještě opatrnější a řeknu, že by k tomu mohlo dojít možná ne během tří, ale během pěti let. V tomto časovém horizontu je ale podle mě šance, že se to stane, už 90%. Proto by investoři neměli nakupovat japonské dluhopisy.

A co jiná aktiva? Akcie, jak jste řekl, by mohly ze současných snah Tokia profitovat.

NB: Co se akcií, ale i japonského jenu týče, trh na akce vlády a centrální banky již výrazně zareagoval. Jistě, možná se dočkáme dalších tahů – přijde nový guvernér japonské centrální banky, zřejmě se také změní zákon o bance, což umožní agresivnější přístup; to se může stát v dubnu nebo v květnu, až skončí mandát současného guvernéra. Proto, pokud jste vydělali na tom, že jste byli SHORT JPY nebo LONG Nikkei, radil bych vybrat zisky a počkat na to, co se bude dít dále.

Řekněme, že se 90% hrozba kolapsu Japonska naplní. Co to bude znamenat pro svět?

NB: Podle mě by to byl obrovský problém. Pokud JGB zkolabují, sazby vyletí třeba na 4 až 5 %. Představte si, jak to zamává s rozvahou velkých japonských bank. Vlastně si to raději ani nepředstavujte. No a to samé by platilo o pojišťovnách a poštovní spořitelně. Všechny tyto společnosti by alespoň na papíře vypadaly jako před bankrotem. Vzhledem k podstatě krize by je přitom vláda nemohla zachránit. Třetí největší ekonomika světa by zkrátka měla velký problém, a to by znamenalo problém i v celosvětovém měřítku.

Může se na tento ponurý scénář investor vůbec nějak připravit? A může něco udělat už teď?

NB: Určitě by to nemělo lidem bránit v investování do rizikových aktiv. Až se to stane, riziková aktiva po celém světě zkolabují a lidé se budou stahovat do bezpečných přístavů, to ano, ale nyní bych se rizika nebál. Radil bych pozorně sledovat signály blížícího se kolapsu; sledovat, zda jsou aukce JGB úspěšné, a pokud se objeví problémy, chápat to jako varování. Určitě nelze Japonsko ignorovat. Až začne padat, bude to pořádný rachot.

Na co možná i proto aktuálně radíte sázet? Akcie jsou na pětiletých maximech.

NB: Mně se líbí americký dolar. Americká ekonomika totiž podle mě letos svým růstem příjemně překvapí. Na konci roku by se dokonce mohlo začít mluvit o zvyšování sazeb v roce 2014, což by dolaru také prospělo. Oporu by mohl najít i v negativních zprávách. Řekněme, že se eurozóna začne rozpadat, že se krize v Japonsku dostaví rychleji, než čekám, nebo že Izrael napadne Írán a – nedej bože – na Blízkém východě propukne významný konflikt. V takovém případě budou investoři hledat bezpečný přístav, a tím je právě dolar.

FX: Co se bude v roce 2013 dít na měnovém trhu
Rok 2013 bude pro euro a dolar podobný jako roky předchozí. Kurz EUR/USD bude především ovlivněn tím, zda budou investoři považovat za větší rizika spojená s eurozónou, nebo ta ohledně amerických veřejných financí. Poraženým roku ale pravděpodobně bude japonský jen, tvrdí analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny. Na závěr přidává i svůj názor na českou korunu.

Nick Beecroft (Saxo Bank): Nakupte akcie při dalším propadu trhu. Nyní vyberte zisky a čekejte na příležitost
Němci možná již letos kývnou na eurobondy, američtí republikáni hádky o dluh ukončí hozením ručníku do ringu, a díky tomu všemu by se letos měla vyplatit sázka na riziko. První čtvrtletí ale ještě může být poměrně bouřlivé. Proto Nick Beecroft, předseda představenstva londýnské pobočky Saxo Bank, v tuto chvíli radí mírnou defenzivu. Jakmile se prý ale S&P 500 propadne o 5 a více procent, mají investoři opřít portfolio až z 60 procent o akcie.

Japonsko
Přestat sledovat
Japonský jen
Přestat sledovat
Dluhová krize
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat