28. 3. 2023 20:30
Petr Novotný (Investiční web): Dluhopisový trh je přesvědčený, že se USA nevyhnou recesi. Akcie ale…
V předchozím článku jsme se zaměřili na vytvoření zajištění akciového portfolia pomocí put opcí. Zajištění je vždy nákladem. Nejinak je tomu v případě opcí, protože za každou opci platíme opční prémii. Na druhou stranu akcie, které jsme si vybrali z indexu Dow, mají relativně vysoký dividendový výnos, který celkové náklady zajištění snižuje. Dnes se naučíme upravit portfolio tak, aby do každého titulu byla investována přibližně stejná částka v dolarech.
Budeme uvažovat minimální investici do 100 kusů akcií u nejdražšího titulu. Do ostatních titulů budeme investovat stejný objem peněz. Minimální objem 100 akcií je zvolen proto, že jedna put opce zajišťuje přesně 100 akcií.
Pro naše portfolio je nejdražším titulem IBM, kde je investovaná částka do 100 akcií rovna 13 762 USD. Budeme se tedy snažit nakoupit takový počet akcií u každého titulu, aby investovaná částka byla co nejblíže 13 762 USD. Například u Verizonu, kde je cena jedné akcie 46,22 USD, nakoupíme 297 akcií, protože 13 762 / 46,22 = 297,75.
Co se týče zajištění, počet nakoupených put opcí bude záviset na počtu nakoupených akcií. Protože nemáme u každého titulu nakoupeny celé stovky akcií, budeme se snažit nakoupit takový počet put opcí, aby zajištění bylo alespoň na 80 %. Pokud by bylo zajištění nižší, nebylo by dostatečně efektivní. Například u Pfizeru máme 426 akcií a zajišťujeme je 4 opcemi, což kryje 400 akcií. Toto zajištění je dostatečné, protože zbylých 26 akcií představuje pouze 6 % ze 426 akcií, zajištění je tedy na 94 %. Ovšem například u Procter & Gamble máme 173 akcií, a tak nemůžeme nakoupit pouze jednu opci, protože bychom neměli zajištěných 73 akcií ze 173, co představuje 42 % akcií tohoto titulu, zajištění by bylo pouze na 58 %.
Z tabulky je patrné, že se do každého titulu investovala přibližně stejná částka. Celková zainvestovaná částka do portfolia je 137 306 USD. Pokud bychom uvažovali maržový účet, kde je možné obchodovat s pákou 1 ku 2, tak by objem investovaných peněz byl poloviční (68 653 USD).
K 7. červenci 2016 byl celkový otevřený zisk na portfoliu 7 942 USD. Pokud bychom měli hotovostní účet a investice by byla ve výši 137 306 USD, tak by tento zisk představoval zhodnocení 5,78 %. Při maržovém účtu by to bylo 11,57 % za období půl roku. Tento zisk je samozřejmě vyšší, protože jsme nezapočítali obdrženou dividendu za prvních 6 měsíců roku 2016.
Pokud sledujete aktuální dění na finančních trzích, víte, že se americký index S&P 500 nachází na úrovni svých maxim. Pro naše portfolio to není žádný problém, protože když akcie posílí, bude se hodnota portfolia zvyšovat, a pokud ceny akcií poklesnou, jsme zajištěni opcemi.
Protože akcie od nákupu posílily, je možné si trochu "pohrát" s opcemi a nakoupit opce s vyššími realizačními cenami. Je možné ještě více snížit riziko, nebo dokonce mít bezrizikový obchod? Ano, o tom si ale řekneme až v následujícím článku.
Již nyní se ale můžete začít učit využívat výhod obchodování opcí a stát se zkušenějšími a pokročilejšími portfoliomanažery. Všechny nezbytné informace k seznámení se s opcemi najdete v knize Úspěšné obchodování s opcemi, kterou lze získat zdarma. Zjistíte v ní více o základech obchodování opcí a na názorných příkladech vám budou představeny další praktické strategie.