Oživení v Evropě a silný dolar? Nejvyšší čas na základní zajištění korunových hráčů!

Evropská ekonomika se zvedá, zatímco americká čísla nejsou nic moc a Fed dost možná upouští od úmyslu zvedat sazby již v létě. To podkopává důvody pro sílící dolar. Ten je přitom nyní na maximech. Je tedy nejvyšší čas spustit další kolo zajišťování kurzu dolaru dříve, než se stádo od dolaru obrátí někam jinam. Po dlouhé době je dnes výhodné zajištění strategií collar, v rámci které se zajišťuje nejhorší kurz výměnou za ten nejlepší možný. Mezi těmito hladinami pak lze prodávat dolary za spotovou cenu a dopředu to nic nestojí.

Evropa ožívá, dolar i tak vůči euru posiluje

Evropská ekonomika oživuje po dvou recesích. Pohled na data vyvolává optimismus ohledně toho, že se oživení v průběhu loňského roku nezadrhlo, i když to kvůli situaci v Rusku vypadalo všelijak. Aktuální čísla z eurozóny ukazují, že HDP roste sedm kvartálů v řadě, nezaměstnanost klesá i v periferních zemích, prodeje aut rostou 18 měsíců v řadě, notoričtí šetřílci v Německu začali více utrácet a známky života jsou patrné i v oblasti úvěrů.

Oživení v Evropě sice zatím není žádná hitparáda, ale oživení to je, a to navzdory všem strukturálním problémům eurozóny. Navíc se ještě plně neprojevil vliv slabého eura, levné ropy, zlepšující se nálady a extrémně nízkých úrokových sazeb.

Bude-li se evropská ekonomika dále zvedat ze dna, nabourá to hlavní argumenty pro slábnoucí euro ve srovnání se sílícím dolarem (rozdíl v hospodářském cyklu a výhledu měnové politiky). Důvody pro posilování dolaru jsou nahlodávány i slabšími ekonomickými čísly z Ameriky a váháním Fedu, kdy zahájit cyklus zvyšování úrokových sazeb.

Slábnoucí důvody pro silnější dolar nemusejí znamenat okamžitý obrat trendu, zvlášť když jsou očekávání dalších dolarových zisků hodně silná. To ostatně vidíme na trhu – dolar se vrátil k maximům z půlky března a pozice fondů, které berou sázky na slabší euro proti dolaru, jsou opět na vrcholu za mnoho let.

Zajištění

Ochabující důvody pro silný dolar a současně dolar na maximech (vysoko nad rozpočtovaným kurzem) jsou pádným argumentem pro zahájení dalšího kola zajišťování kurzu dolaru. Nemá smysl čekat na to, až se změní názor celého tržního stáda.

Jak na to? Nákup put opcí na dolar je stále vhodnou cestou, jak si nenechat sebrat všechny zisky v případném obratu dolarového trendu a mít otevřené dveře pro další zisky.

Poprvé za dlouhou dobu je výhodné také zajištění opčními strukturami (zero-cost), kdy se vzdáváte části možných zisků, ale vylepšíte tím zajišťovací kurz nebo podmínky zajištění. Příkladem je collar. A to nejen díky kombinaci silného dolaru a optimismu ohledně dolaru na vrcholu ve srovnání se zadrháváním fundamentálních důvodů pro silný dolar, ale také díky příznivému ocenění collarů na opčním trhu.

Collar: Nejhorší a nejlepší kurz

Collar je základní zajišťovací strategie s velkým Z. Otevřete-li jakoukoli učebnici o opcích, collar bude na první stránce lekce o tom, jak fungují opční strategie s nulovým počátečním nákladem (zero-cost). Navzdory prominentnímu umístění v učebnicích není collar v praxi příliš často výhodný, protože bývá v porovnání s forwardem asymetrický v neprospěch zajišťujícího - nejhorší (zajištěný) kurz je od forwardu dále než nejlepší kurz.

Collar je výhodný, když je tržní očekávání hodně vychýlené. Trh musí započítávat vysokou pravděpodobnost posunu kurzu jedním směrem, ale ne druhým. Taková konstelace nastává pouze po masivním pohybu měnového kurzu.

Pro zajišťování collarem hovoří i to, že ve chvíli, kdy všichni pochybovači o trendu sílícího dolaru hodí flintu do žita, dolarový trend často udělá "topinku" a otočí se (jako na jaře 2009, v létě 2010 nebo v létě 2012). A tady to začíná být zajímavé. Spanilá jízda kurzu dolaru proti euru i koruně očekávání trhu vychýlila nejvíce od roku 2012.

Příklad zajištění collarem

Názorný příklad je lepší než sáhodlouhé vysvětlování. Máte-li v plánu pravidelné prodeje dolarů v příštích dvanácti měsících, forwardový kurz bude asi 20 haléřů pod aktuálním spotovým kurzem, a to kvůli očekávání toho, že Fed bude do roka zvyšovat úrokové sazby. Zajištění collarem v této situaci znamená, že nejhorší prodejní kurz 23 vám dá prostor profitovat ze silného dolaru až do 28,70 USD/CZK. Oproti par-forwardu 25,50 je zajištění 2,5 koruny od forwardu a participace 3,2 koruny. Je-li zajištěný kurz blíže, například na 24 USD/CZK, prostor k ziskům ze silnějšího kurzu je menší, ale stále je to asymetrický ve váš prospěch.

Forex (FX)
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
USD/CZK
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat