Politici a centrální banky mají ekonomické oživení ve svých rukou

Na trzích už panuje konsenzus – centrální banky, vlády a mezinárodní instituce potvrdily, že to nejhorší z recese máme za sebou. Věříme, že zotavení bude pokračovat, a to především proto, že si veřejné instituce uvědomují nutnost dalších fiskálních a monetárních stimulů.

Kromě určitého cyklického odražení ode dna, které doprovází řada dobrých zpráv z akciového trhu, čeká vyspělé ekonomiky zpomalení růstu. Důvodem je nezaměstnanost, která by se v roce 2010 mohla v zemích OECD přehoupnout přes 10 procent. V takové situaci zřejmě vlády odloží omezení podpory ekonomiky až do roku 2011. Zotavení je stále velice křehké.

Ačkoli se podmínky v ekonomice vracejí k normálu, což podněcuje investory k návratu k poněkud rizikovějším investicím, zůstává otázkou, jak zvládnou centrální banky ústup od uvolněné monetární politiky. To může zvýšit volatilitu krátkodobých i dlouhodobých výnosů.

Snaha Fedu o představení hladkého „exit programu“ ukazuje nejen vůli vyhnout se nestabilitě finančních trhů, ale také obavy z toho, že současný těžce dosažený růst bude náhle oslaben. Věříme, že budou centrální banky velice zodpovědné při svých krocích, zejména při zvyšování sazeb. V roce 2010 tedy podle nás bude hlavním tématem zpřísňování monetární politiky při zachování dalšího růstu.

Neutrální

Ve srovnání s benchmarkem jsou vyhlídky dané investice stejné, proto by měl být její podíl v portfoliu ve stejném poměru, jako je obsažen v benchmarku.

Overweight

Ve srovnání s benchmarkem jsou vyhlídky dané investice natolik dobré, že by měl být její podíl v portfoliu nadhodnocen.

Underweight

Ve srovnání s benchmarkem jsou vyhlídky dané investice horší, proto by měl být její podíl v portfoliu podhodnocen.

High yield dluhopisy

Dluhopisy spekulativního, neinvestičního stupně. Díky vyššímu riziku emitenta, že nedostojí svým závazkům, nabízí vyšší kupón.

Krátkodobý výhled stále celkem pozitivní

Přes uvedené obavy z dalšího vývoje vidíme zbytek roku 2009 pozitivně. Návrat investorů k akciím, zotavování výroby a dobré korporátní výsledky firem tak budou dál posunovat zájem investorů k rizikovějším typům investic. I přes silnou rally, která trvá na akciových trzích od letošního března, zůstávají velcí institucionální investoři trochu stranou trhu. To ponechává akciím další růstový potenciál, ačkoli nás jistě na burzách čekají mírné krátkodobé propady i růsty.

Alokace investic

 • Dál jsme „overweight“ na akciových trzích, které mají dál oporu v ekonomickém zotavování, navíc roste průměrný zisk na akcii.

 • Zůstáváme neutrální, pokud jde o vládní dluhopisy. Na ně totiž působí dvě skupiny vlivů – na jedné straně opatrné ekonomické oživení a téměř nulové inflační tlaky, a na straně druhé cyklické oživením vysoký objem vydávaných dluhopisů a riziko změny monetární politiky. Preferujeme evropské dluhopisy.

 • Jsme “overweight” v dluhopisech investičního stupně, kterým dál pomáhá současné ekonomické zotavení, a to přes to, že jejich spready mohou pomalu začít klesat. A jsme „neutral“, pokud jde o rizikovější dluhopisy s vyšším kupónem.

 • Dál jsme „overweight“ v méně cyklických komoditách, jako jsou zlato a zemědělské komodity.

  Vyspělé akciové trhy

 • Klademe důraz na Evropu, protože její orientace na posilující globální obchodní cyklus pomůže výhledu jednotlivých firem a jejich tržbám. Posílili jsme své pozice ve Velké Británii na „neutral“, protože aktuálně nabízí příznivé ceny.

 • Zlepšujeme pozice v USA z neutrální na mírně „overweight“, protože tamní silné monetární a fiskální stimuly kompenzují Spojeným státům ztrátu pozice někdejšího bezpečného přístavu.

 • „Underweight“ na Kanadu má důvody hlavně ve slabém krátkodobém výhledu na cyklické komodity, relativně méně atraktivní výhled tržeb a poměrně dražší ocenění akcií.

 • V Austrálii jsme neutrální. Orientace na dynamické asijské ekonomiky a velmi atraktivní ceny akcií jsou brzděny slabými výhledy tržeb, silným australským dolarem a relativně drahými akciemi. Začátek zpřísňování monetární politiky v reakci na probíhající zotavení může znamenat brzdu pro australský trh.

 • Hrozba deflace, posilující jen a drahé akcie – doporučení na japonský trh je „negative“.

Rozvíjející se akciové trhy

 • V říjnu jsme provedli minimum změn a dál se orientujeme na Koreu, Turecko a Čínu. Korejský trh podle nás bude těžit ze silného výhledu na budoucí růst tržeb. Nízká inflace a úrokové sazby by měly podpořit trh s úvěry a domácí poptávku v Turecku.

 • Doporučujeme „underweight“ na Jihoafrickou republiku. Zůstává zde velmi slabý výhled růstu a tržeb.

Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
12. 5. 2021 17:01
VE ČTVRTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat