27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Tren Griffin, který v minulosti pracoval pro Microsoft, na svém blogu vyzdvihuje tucet výroků velkého investora George Sorose, jimiž by se investoři měli řídit, pokud chtějí dosáhnout stejných úspěchů jako legendární investor.
George Soros se stejně jako ostatní velcí investoři zaměřuje na "očekávanou hodnotu". Ta se rovná váženému průměru hodnoty rozdělení pravděpodobných výsledků (odměna pro daný výsledek je násobena pravděpodobností, že výsledek nastane). Sázka, kterou dav neočekává, je rozumná jen v případě, že je její očekávaná hodnota pozitivní. Soros dělá velké makrosázky jako nikdo jiný. Jeho přístup k investování, co se procesu týče, však není výrazně odlišný od přístupu ostatních velkých investorů.
Trhy jsou často predikovatelné, a proto nejsou vždy nepredikovatelné. Když je investor trpělivý a vyčkává na mimořádný případ, kdy úspěšně zacílí na špatně ohodnocenou sázku, může překonat trh a vydělat.
Riziko je pravděpodobnost, že utrpíte ztrátu. Existují tři situace:
Rozhodnutí podle Sorose děláme v prostředí, kde:
Jsou ale i vzácné příležitosti, kdy se rozvinou bubliny a zastíní všechny ostatní vlivy. Nejlepší věc, jakou můžete udělat pro zachování "bezpečné" úrovně při dané míře nejistoty a rizika, je mít takzvanou "margin of safety "margin of safety")", něco jako bezpečný odstup mezi reálnou hodnotou firmy založenou na fundamentech a cenou jejích akcií na trhu.
Je to "rozsah chybovosti", co hraje roli, ne "četnost pravdivosti".
Když jsou čísla výrazně nakloněna ve váš prospěch, vsaďte ve velkém. Málokterý investor vsadí více než Soros, když je přesvědčený, že má pravdu.
Neustálé aktivní obchodování znamená většinou jen poplatky a omyly. Být pasivní může být často to nejlepší, co může investor udělat.
Pokud vám investování zaplavuje mozek dopaminy, znamená to, že máte spíše co do činění s hazardem než se skutečným investováním.
Soros rozhodně nezastává hypotézu efektivních trhů. Kdyby trhy byly vždy efektivní, nebyl by bohatý. Jeho strategie je postavena na opaku efektivních trhů a racionálních očekávání. Sestává ze dvou pilířů - omylu a reflexivity.
Tento výrok je pokusem vtěsnat teorii reflexivity do několika slov. Podle Sorosova názoru trhy a pohledy lidí na ně se ve svém důsledku navzájem střetávají. "Existuje dvojcestné reflexivní spojení mezi vnímáním a skutečností, které může vést k růstu zprvu sebeposilujícího (ale nakonec destrukčního) procesu poklesů a pádů (nebo vzniku bublin). Každá bublina se skládá z trendu a špatné koncepce, které působí vzájemně.
Tržní ceny notoricky fluktuují. Rovnováha je hlavní myšlenkou většiny makroekonomů, ale Soros je toho názoru, že ekvilibrium je utopie, která sice matematicky působí hezky, ale nemá nic společného s realitou. Když například dlouhodobý trend ztrácí momentum, má krátkodobá volatilita tendenci růst. Je tomu tak proto, že je dav sledující trend dezorientován. Soros také věří, že cykly vzestupů a pádů jsou asymetrické - dlouhý, postupně zrychlující boom bývá následován krátkým a dramatickým pádem.
Schopnost vytvářet si pro vysvětlení minulosti příběhy neznamená, že tato vysvětlení musejí být správná a lze na základě nich predikovat budoucnost. Jde o "zkreslení zpětného pohledu", které je lidské povaze vlastní. Soros nedávno prohlásil, že by ekonomická teorie měla být od základů přehodnocena, protože převládající paradigma hypotézy efektivních trhů a teorie racionální volby selhaly stejným způsobem, jako se sesypal finanční systém po Lehman Brothers.
"Jakmile si uvědomíme, že je nedokonalé chápání lidským předpokladem, nemusíme se za své chyby stydět. Měli bychom se stydět jedině za to, když se nám nedaří chyby napravovat."