Ropa uvězněná uvnitř pásma, býci se přetlačují s medvědy.

Obchodníci s komoditami se po celý týden nadále vyrovnávali s trhem tlačeným protichůdnými faktory střídavě oběma směry.

Říká se, že ceny na akciovém trhu jsou momentálně založeny na nebetyčném optimismu, takže naplnit očekávání ohledně růstu výnosů, HDP i příjmů bude možné pouze za předpokladu výrazného zlepšení fundamentálních ukazatelů.

Nejstrmější vzestup trhu od roku 1938 dosáhl neuvěřitelného momenta, což naznačuje potenciál pro další nárůst, nicméně obezřetnost je namístě. Obzvláště s ohledem na několik posledních týdnů, během nichž se nepodařilo výrazněji prolomit hranici 1000 USD na indexu S&P 500.

Po nejstrmějším propadu indexu spotřebitelských cen v USA za posledních 60 let se objevily obavy z deflace. Pro mnohé bude i nadále tématem strach z budoucí inflace, ta se však prozatím odsouvá stále více do pozadí.

Ceny ropy

Ropa znovu nedokázala vystoupat na nové maximum nad 73 USD navzdory pomoci oslabeného dolaru a navzdory zprávám, že Německo a Francie ve druhém čtvrtletí překonaly recesi.

Čínský akciový trh ztratil 6,5 %, což představuje již více než desetiprocentní propad oproti poslednímu maximu. Jde o nejhorší pokles od února, který přišel poté, co Čína naznačila, že stimulační balíček nebude postačovat na vyrovnání ekonomických dopadů zhoršujícího se vývozu.

Na pozadí těchto událostí ropa celý týden oscilovala ve vymezeném pásmu, až nakonec v pátek ke konci obchodování zaznamenala určité oslabení, které by mohlo naznačit další pokles v krátkodobém výhledu. Zdá se, že až do pátku měla ropa všechny příležitosti dosáhnout nových maxim, ale když k tomu nedošlo, byli obchodníci nuceni upravit své pozice.

Se spreadem přes 2 USD nedosáhla zářijová ropa hodnot říjnových kontraktů. To by mohlo být jednoduše výsledkem měsíčního přerolování výlučně dlouhých fondů, nicméně také vyšší nabídka bude mít s blížícím se datem expirace 20. srpna svůj vliv.

Technicky vzato obchodování zářijové ropy v pásmu 63,00 až 72,60 USD s pátečním prolomením pod 68,70 signalizuje další oslabení směrem k dolní hranici pásma. Pod ní je třeba pečlivě sledovat vysoce důležitou podporu z června na úrovni 59,30 USD. Shora zřejmě drží strop na 72,60 USD, nad nímž je pak letošní maximum na 74,66 USD.

Zemní plyn

Nemůžeme opomenout zemní plyn, u nějž s blížícím se měsícem dodání přetrvává tlak na prodej. Tento týden plynové futures se zářijovým dodání vytvořily nové minimum a dosáhly téměř na úroveň 3,25 USD, kterou zaznamenaly naposledy v dubnu 2008. Systém v USA je pod tlakem způsobeným zaplňováním zásobních kapacit kvůli momentálně nevyrovnané nabídce a poptávce.

To jsou rozhodně špatné zprávy pro fondy Natural Gas ETF, které investují především do kontraktů s prvním měsícem splatnosti, a momentálně čelí stále vyšším nákladům na rolování pozic, neboť se projevuje stále masivněji contango efekt. Kombinované náklady na rolování ke konci roku aktuálně přesahují 50 % a s ohledem na výše uvedené faktory je vysoce nepravděpodobné, že se je podaří srazit.

Zlato

Zlato pasivně následuje dění jinde a hlavní zdrojem inspirace je mu zjevně dolar. Trhu nepomáhá ani pokračující spekulativní dlouhá pozice prostřednictvím futures a ETF, které byly důvodem silného prodeje následujícího každý vzestup.

Vnější pásmo vymezují trendové linie na úrovních 926 USD a 977 USD, přičemž minulý týden se vytvořila podpora na 943 USD a rezistence na 963 USD. Pokud nedojde ke zjevnému prolomení pásma pod 900 USD, mám dojem, že většina investorů si své investice podrží v obavách z budoucí inflace.

Ceny mědi

Měď pokračovala tento týden ve svém měsíčním vzestupu a za rok 2009 již získala více než 100 %. Vzestup pokračoval navzdory hromadícím se zásobám. Zásoby v Šanghaji vzrostly tento týden o 20 %, již potřetí za sebou, a dosáhly tak nejvyšší úrovně od srpna 2007.

Tento kov tlačí nahoru čínské nákupy a v poslední době také zlepšující se ekonomické údaje. S ohledem na vysoké zásoby teď hrozí opačný trend, který by se mohl projevit při prolomení pod 271 USD za prosincovou měď HG.

Zemědělské komodity

Zemědělské komodity ovlivnilo celosvětově počasí. Po nepřetržitém růstu o 28 % se konečně zastavila neuvěřitelná eskalace cukru. Několik nedávných deštivých dní v Indii možná zmírnilo potenciálně katastrofální situaci.

Příznivé počasí v USA a rozsáhlé světové zásoby mezitím stlačily pšenici na tříleté minimum a dokonce i dosavadnímu přeborníkovi, sójovým bobům, došla pára a padly za oběť vybírání zisků.

Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat