10 důvodů, proč je těžké být inteligentní investor

The Intelligent Investor, kniha Benjamina Grahama, je dodnes jedním z nejprodávanějších titulů o hodnotovém investování. Být skutečně inteligentní hodnotový investor ale není žádná legrace.

Sám Warren Buffett kdysi prý řekl, že hodnotové investování je jednoduché, ale není snadné. A je pravda, že většina investorů se nikdy nestane úspěšnými hodnotovými investory podle měřítek Benjamina Grahama. Má to následujících deset důvodů. Do jednoho ilustrují komplexnost Grahamova přístupu a vše, co člověk musí udělat, aby se stal skutečně inteligentním investorem.

1. Uvažujte nezávisle a kriticky

Graham podporoval investory v tom, aby měli vlastní názory. Inteligentní investor podle něj nebyl ten vysloveně nejchytřejší, ale ten, který uměl využívat fakta a kontrolovat své emoce. Známý sloupkař a publicista Jason Zweig v předmluvě ke třetímu vydání napsal, že "faktory, které inteligentní investor potřebuje k úspěchu, jsou trpělivost, nezávislé myšlení, disciplína, touha po učení, sebekontrola a sebepoznání".

Nezávislé myšlení omezuje vliv jiných, většinových názorů a zvyšuje šanci, že investor bude své názory zakládat na faktech. Většina investorů naopak spoléhá na názory jiných, i proto mají "experti" v médiích se svými predikcemi tolik prostoru. Graham zdůrazňoval potřebu vytvářet si vlastní názory na základě jasných dat a věřil, že následování cizích rad není dobrý nápad.

2. Zachovejte si kontrariánský přístup

Seth Klarman, zakladatel společnosti Baupost Group zaměřené na hodnotové investování, označil tento přístup za "sňatek kontrariána a kalkulačky". Pro Grahama a hodnotové investory znamená kontrariánský přístup kupování hodnotových akcií, které nejsou z různých důvodů mezi investory oblíbené. Kontrarián má šanci najít akcie, které jsou nepřiměřeně oceněné, případně k nim investoři přistupují příliš negativně, je ale ochoten a schopen podstoupit riziko, které mu otevře zajímavé možnosti.

3. Přiznejte si, že neznáte budoucnost

Donald Rumsfeld, bývalý ministr obrany USA, jednou řekl: "Existují známé, které známe. To jsou věci, o nichž víme, že je známe. Pak také existují známé neznámé, díky nimž víme, že existují věci, které neznáme. Ale existují také neznámé neznámé, tedy něco, o čemž nevíme, že to neznáme." Graham chápal, že budoucnost neznáme a že investování na akciovém trhu je spojeno s nejistotou. Sám k tomu napsal, že "k budoucnosti lze přistupovat dvěma způsoby, a to predikcí (nebo projekcí) a ochranou". Predikce pro něj nepřicházela v úvahu, a tak se v rámci ochrany soustředil na firmy, které byly tak levné, že i kdyby byla budoucnost těchto firem nakonec horší, než se čekalo, posun kurzů níže by byl omezen.

4. Najděte margin of safety

Takzvaná margin of safety je základním konceptem Grahamova investičního přístupu. Tento bezpečnostní polštář by měl poskytovat určitý prostor pro pokles ceny aktiva. Graham věděl, že predikovat budoucnost není možné, stejně jako nelze předpovídat výsledky firem, takže preferoval nákup akcií firem v podstatě za jejich likvidační cenu (nebo nižší). Tu stanovil jako rozdíl oběžných aktiv (hotovost a její ekvivalenty a část likvidních zásob) a závazků. Pro takto ohodnocené společnosti podle Grahama existuje možnost, že budou růst (když investoři zjistí, že se firmě opět daří), a zároveň je velice omezena možnost dalšího poklesu.

5. Buďte ochotni pracovat

Grahamova kniha The Intelligent Investor je pětisetstránková bichle psaná malým písmem, jeho další titul, Security Analysis, má dokonce přes 700 stran. Ukazuje to na Grahamovu důslednost a na to, že finanční vzdělání vyžaduje čas. Todd Combs, jeden z portfoliomanažerů, kterého si Warren Buffett vybral, aby spravoval část aktiv Berkshire Hathaway, říká, že jeho pracovní čas "doslova čítá asi 12 hodin denně". Investování vyžaduje hodně času a úsilí a mnoho lidí nemá trpělivost nebo zájem se v této oblasti dostatečně vzdělávat.

6. Myslete jako majitelé firmy

Koncept, při němž se na akcie pohlíží jako na součást podniku, Graham neustále zdůrazňoval. Buffett to od něj převzal. Graham píše, že "investice je nejvíce inteligentní, když se podobá obchodu. Každý firemní cenný papír by měl být vnímán jako vlastnický podíl na konkrétním podnikání nebo jako závazek proti němu". Většina investorů takto bohužel neuvažuje a vnímá investici jako spekulaci.

7. Zachovávejte disciplínu a systém

Graham propagoval kvantitativní přístup k investování, který podle něj poskytoval větší ochranu díky disciplíně a eliminaci emocí při nákupu hodnotových titulů s potenciálem růstu. Kvalitativní přístup podle něj zahrnuje prognózy a predikce, které vedou ke spekulacím a špatným výsledkům. Graham v knize také uvádí investiční strategie, v nichž využíval daná fundamentální kritéria. Jedna z těchto strategií byla určena defenzivnímu investorovi, který chtěl investovat do diverzifikovaného portfolia hodnotových akcií. Kritéria zahrnovala:

  • adekvátní velikost - převážně střední a větší společnosti;
  • dostatečně silná finanční pozice - aktuální ukazatele a dluh společnosti v porovnání s čistým pracovním kapitálem;
  • zisková stabilita - dlouhodobá ziskovost;
  • dividendy - dlouhodobá historie dividend;
  • růst příjmů – mírné zvyšování příjmů v minulosti;
  • hodnota - vyjádřená pomocí P/E a P/B; Graham by investoval pouze do firem, které by byly levné podle těchto dvou ukazatelů.

8. Uvědomte si, že ceny akcií jsou vaší výhodou

Graham psal o tom, že investoři by měli ceny akcie "považovat za výhodu, nebo je ignorovat". Nikdy by podle něj neměli nakupovat akcie jen proto, že jejich cena roste, ani prodávat jen kvůli poklesu. Raději by si měli určit cenu, kterou jsou ochotni na základě hodnoty firmy zaplatit, a pak se racionálně rozhodovat, zda danou akcii nakoupí, či prodají. Warren Buffett si osvojil toto pravidlo a zformuloval je do známého "cena je to, co zaplatíte, hodnota to, co dostanete". Cena akcie se může rychle měnit na základě zpráv v médiích nebo toků hotovosti, ale hodnota firmy je z dlouhodobého hlediska to, co investora odměňuje. Pokud tedy nakoupil za rozumnou cenu.

9. Investujte, nespekulujte

Graham sám sebe považoval za investora, který hledá firmy s určitými fundamenty, a nakupoval je na dlouhou dobu. Spekulanti podle něj nehleděli na hodnotu firem, zajímaly je pouze rostoucí ceny. V úvodu knihy Graham odlišil investování a spekulování následovně: "Investiční operace je taková, která po důkladné analýze slibuje jistotu kapitálu a přiměřený zisk. Operace, které tuto definici neodpovídají, jsou spekulativní."

10. Buďte skeptičtí vůči marketingové mašinérii na Wall Street

Je lákavé poslouchat některá doporučení od samozvaných guruů, kteří vychvalují určité tituly a zatracují jiné. Základem úspěchu je ale pochopení, že předpovídat budoucnost zkrátka nelze. David Kretzmann, analytik a poradce z The Motley Fool, to řekl jasně: "Sestavte své portfolio s vědomím toho, že k propadům na trzích dochází, a investujte tak, aby vám tyto poklesy neublížily, abyste se nadále mohli soustředit na samotné firmy, které stojí za akciemi ve vašem portfoliu, protože dlouhodobá výkonnost těchto podniků je nakonec to, na čem bude výkonnost těchto akcií záviset."

Zdroj:
VALIDEA Capital Management
Hodnotové investování
Přestat sledovat
Benjamin Graham
Přestat sledovat
Warren Buffett
Přestat sledovat
Chyby v investování
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
20. 5. 2022 10:17
Býk vs. medvěd: Jak (ne)investovat, když z trhu chodí (téměř) samé špatné zprávy?
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
19. 5. 2022 10:08
Aleš Prandstetter (WOOD & Company): Evropská energetika může být (nadále) příležitostí, v prostředí…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 5. 2022 15:45
Kniha (nejen) pro začínající investory: Peníze až na prvním místě aneb Pár investičních otázek na…
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Knihy a literatura
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
17. 5. 2022 20:30
Jiří Tyleček (XTB): Velká část růstu cen komodit je asi již za námi, zdražování ale ještě může…
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Pšenice
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Soft komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat