11 růstových akcií na rok 2020

Růstové tituly jsou na tom v posledních letech mnohem lépe než ty hodnotové, celému segmentu trhu se ale nevyhýbá vyšší volatilita. Podívejme se na jedenáct titulů, které by měly letos solidně zvládat rizika v podobě obchodních válek či silného dolaru.

Technologické firmy jsou nadále v kurzu. Mobilní platby jsou stále rozšířenějším způsobem placení, čím dál více firem využívá cloud computing, kdy jsou velké objemy dat spravovány na vzdálených serverech, a díky technologiím může nabídnout zajímavý růst i sektor zdravotnictví. Překvapit může i maloobchod. Většina společností v uvedeném seznamu sice loni zaznamenala dvouciferný procentuální růst tržeb, ale i letos mají potenciál svůj růst zopakovat, případně ještě vylepšit.

1. Dropbox

Dropbox těží z toho, že firmy raději zaplatí pravidelný poplatek správci cloudu, než aby investovaly do nového hardwaru. Výsledky z posledního čtvrtletí vyvolávají optimismus, protože zrychlil růst tržeb (+19 % meziročně), nad očekávání vzrostl počet klientů (14 milionů oproti očekávaným 13,89 milionu) a vzrostly i poplatky, které klienti v průměru platí (ze 122,3 USD na 123,15 USD).

Podle Jasona Adera, analytika z William Blair, mají akcie firmy velký potenciál, protože investoři ještě neocenili její inovace a přínos pro trh. Analytici u společnosti očekávají v roce 2020 růst tržeb o 15 %, zisky by mohly růst až o 22,9 %.

2. PayPal

Zprostředkovatel plateb se stal první zahraniční společností působící na čínském trhu díky nákupu 70% podílu ve firmě Guofubao (GoPay). Vzhledem k velikosti čínského trhu (za rok 2019 se předpokládají on-line platby v objemu 2 bilionů USD) mohou tržby PayPalu podle analytiků růst meziročně o 50-60 % v každém čtvrtletí roku 2020.

Stále více firem (Uber, Uber Eats, Grubhub, Hulu, Fandango) navíc využívá mobilní platební službu Venmo, což také pomáhá udržet zákazníky PayPalu. "Tím se snižují náklady, které musí PayPal platit stávajícím provozovatelům platebních sítí, jako jsou Visa a Mastercard," říká analytik Chris Kuiper z CFRA. Analytici věří, že by PayPal v roce 2020 mohl navýšit tržby o 15,9 % a zisky vylepšit o 14 %.

3. Adobe

Firma po konci éry softwaru prodávaného "v krabicích" přežila i díky tomu, že poskytuje svůj software prostřednictvím cloudu. Tržby firmy v roce 2019 narostly meziročně o 21 % díky široké nabídce, základně zákazníků a geografickému rozšíření.

Rozšiřováním své nabídky o nové produkty a služby firma cílí na trh o objemu kolem 80 miliard USD a akvizice společností Magento a Marketo upevňují její postavení na trhu. Analytici firmě většinou věří a očekávají růst tržeb o 17,9 %, což by mohlo pomoci nárůstu zisků o 24,6 %.

4. Amazon

Díky novým službám, jako je například Amazon Prime, by se měl nadále zvyšovat tržní podíl firmy, která již nyní patří mezi největší na světě. Do roku 2025 má mít Amazon Prime přes 250 milionů zákazníků a její příjmy z reklamy se ztrojnásobí.

Nezanedbatelným příspěvkem budou cloudové služby (Amazon Web Services), které mají silný potenciál díky mezinárodním trhům, a to i přes silnou konkurenci. Přestože Amazon patří k největším firmám na světě, jsou očekávání analytiků podobná jako u menších společností. Tržby by měly v roce 2020 vzrůst o 18,5 % a zisky až o 30,7 %.

5. Five Below

Diskontní prodejce, který prodává zboží za 5 USD nebo méně, těžil z černého pátku a pomoci mu na konci roku mohla i mánie okolo filmu Ledové království 2. Firmě by v budoucnu mohlo pomoci otevření nových poboček, a to včetně prodejen Ten Below (za deset USD a méně), kde budou zákazníci utrácet více peněz.

Dokonce i negativní vliv Amazonu na ostatní maloobchodníky s kamennými prodejnami je pro Five Below výhodou, takže analytici pro letošní rok očekávají růst tržeb o 21,4 % a zisků o 19,2 %.

6. Salesforce.com

Specialista na řízení vztahů se zákazníky (CRM) zvýšil v posledních pěti letech tržby zhruba o 20% ročně. Naposledy čtvrtletní prodeje dokonce vzrostly meziročně o 33 %. "Silné výsledky podporují náš názor, že je společnost jasným lídrem v digitální transformaci (vzhledem k požadavkům zákazníků na co možná největší přehled o jejich klientech). Rozšiřující se portfolio by mělo pomáhat k dalšímu silnému růstu," míní analytik z Morningstar Dan Romanoff.

Tržby společnosti by se podle analytiků z Wall Street měly ve fiskálním roce 2020 (končí 31. ledna 2020) zvýšit meziročně o 28 %, v dalším fiskálním roce pak o dalších 23 %.

7. Sunnova Energy

Společnost se zaměřením na solární panely a baterie působí ve 20 státech USA a za uplynulý rok dokázala navýšit počet zákazníků o 15 600 na 72 600. Sunnova Energy působí na trhu, který rychle roste (trh se solárními panely by měl v roce 2020 růst o 25 %), ale samotná firma je pro investory poměrně riziková, třeba i kvůli krátké historii na burze (IPO v červenci 2019).

Tržby firmy za poslední tři čtvrtletí vzrostly o více než 20 %, ale je zatím poměrně ztrátová. Přesto jsou analytici optimističtí a očekávají snížení ztrát a růst tržeb o téměř 25 %.

8. DocuSign

Firma poskytující elektronické podpisy a cloudové služby je ve svém oboru trochu jako Google ve vyhledávání. Tržby firmy v posledním čtvrtletí vzrostly meziročně o 40 %, výnosy z předplatného se zvýšily o 41 %.

I díky tomu jsou analytici vesměs optimističtí a očekávají stabilní růst. Tržby za fiskální rok 2020 (do 31. ledna 2020) by měly vzrůst o 37,7 % a zisky by měly vyskočit o 167 %. Za rok 2021 se očekává růst tržeb o 25,5 %, zisky by měly růst o 70,8 %.

9. Etsy

Web, který umožňuje lidem prodávat ručně vyráběné a řemeslné zboží, kvůli přilákání zákazníků pracuje na několika frontách, takže motivuje prodejce, aby nabízeli dopravu zdarma při dražších nákupech, případně provádí změny v reklamní platformě, u nichž se očekává, že v budoucnu zlepší prodej.

Kvůli horším výsledkům i očekáváním akcie firmy (jako jediné ze seznamu) loni ztrácely (v prosinci od začátku roku o 10 %). Analytici ale firmě věří a výprodej považují za neadekvátní. Pro letošní rok odhadují růst tržeb o 25,9 % a zisk by měl vzrůst o 21,2 %.

10. StoneCo

Brazilská společnost poskytující služby v oblasti elektronických plateb zajímá investory především díky tomu, že ji má v portfoliu Berkshire Hathaway (s 5% podílem je pátým největším akcionářem). Warren Buffett má s finančním sektorem dlouholeté zkušenosti, ale i tak je StoneCo poměrně odvážná investice.

Firma v roce 2019 patřila mezi nejrychleji rostoucí společnosti, tržby meziročně vzrostly o 53,1 % a zisky o 89,2 %. Díky rychlému rozvoji elektronických plateb v Brazílii se očekává růst i v tomto roce, u tržeb kolem o 41 % a u zisků o 43 %.

11. Exact Sciences

Akcie společnosti, která se proslavila screeningovým testem na rakovinu tlustého střeva, mohly být jedny z nejvýnosnějších v loňském roce (v září +90 %), ale pokles tržeb v září a říjnu výsledek trochu pokazily.

Analytici však stále očekávají růst, a to i díky akvizici společnosti Genomic Health, která do portfolia firmy přidává testy na rakovinu prsu, tlustého střeva a prostaty. Tržby společnosti by měly růst o 95,9 %, díky čemuž by se měla zredukovat ztráta společnosti asi o 80 %.

Zdroj:
Kiplinger
Výhled na rok 2020
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat