14 stupňů sebevědomí

Už jste se určitě setkali s lidmi, kteří se cítí sebejistí v oborech, které jsou jejich profesi cizí. Jak je to možné? Podívejte se na různé stupně sebevědomí, třeba pochopíte.

1. stupeň

Přesvědčení, že inteligence a znalosti v určitém oboru z vás dělají experta na cokoli. Pokud se třeba zeptáte lékaře, jak předcházet rakovině, možná odpoví v tom smyslu, že je samozřejmě vhodné zdravě žít, ale k úplnému pochopení příčin této nemoci budou zapotřebí ještě desítek let výzkumu. Pokud se ho však zeptáte na měnovou politiku, jeho stanovisko bude mnohem vyhraněnější a jasnější.

2. stupeň

Přesvědčení, že znalosti specifického oboru pomáhají rozumět všem oborům, které s tím jedním byť jen lehce souvisejí. Řekněme, že pracujete jako automobilový inženýr a někdo se vás zeptá, zda je Tesla jako akcie nadhodnocená. Vzhledem k tomu, že toho víte o autech opravdu hodně, cítíte se kvalifikovaní říci odborný názor. Ovšem pozor, technické parametry jsou jen jednou z tisíce proměnných, které vstupují do oceňování značek.

3. stupeň

Existují situace, kdy odborník na některé věci spoléhá, aniž by o nich kdy přemýšlel nebo jim potřeboval rozumět. Fotbalista neřeší, jak se řídí klubové finance. Tesař pravděpodobně detailně nezná zákonitosti nosné fyziky. Kariéra obou na tyto věci spoléhá, ale když se jich na ně zeptáte, pravděpodobně odpoví, že se o to stará někdo jiný, respektive že to zkrátka funguje.

4. stupeň

Porozumění základním principům problematiky. Pocit, že víte, jak to funguje. Ale zapomínáte na to, že samotná znalost pravidel nestačí. Musíte porozumět kombinaci pravidel a také výjimkám. Je to, jako kdyby se vysokoškolský student rozhodl po přečtení knihy Inteligentní investor založit hedgeový fond.

5. stupeň

Zkušenosti z terénu a vlastní názory. Pocit, že právě ty vystihují realitu. To, co jste viděli a zažili, považujete za důvěryhodnější než to, co jste si přečetli a nastudovali. Ostatní však mají mysl otevřenější, protože není zatížená získanými zkušenostmi, které jsou individuální.

6. stupeň

Ve svém oboru jste zažili úspěchy i pády, které potlačily vaše sebevědomí. Zdá se, že vše je dílem náhody, a z vás se stává cynik. Většina lidí na tomto bodě ustrne.

7. stupeň

Poznání, že sebevědomí není ani černé, ani bílé, všechno, nebo nic. Je to o pravděpodobnostech a procentech. Nemáte ani ponětí, jak tyto pravděpodobnosti spočítat, ale konečně o sebevědomí přemýšlíte produktivním způsobem.

8. stupeň

Dospějete k myšlence, že pokud chcete docílit kýženého výsledku, musíte kalkulovat se všemi předchozími pokusy o jeho docílení a vyladit jedinečné charakteristiky. Řekněme, že chcete uběhnout svůj první maraton. Jestliže 50 % všech lidí maraton nedokončí, opřete se o tuto skutečnost a zakalkulujte jedinečnou vlastnost, kterou disponujete.

9. stupeň

Nyní jste dostatečně vybaveni. Zakládáte si na pravděpodobnostech, ale hluboce se mýlíte v jedinečnosti své situace. Jestliže polovina lidí maraton nedoběhne, řeknete si: "Jsem na tom fyzicky třikrát lépe než průměrný maratonský běžec." Ve skutečnosti jste na hony vzdáleni realitě. Takže se opíráte o nesmyslnou metriku, ale díky použití matematiky a čísel se cítíte na koni.

10. stupeň

Pokud se dostanete až sem, dojdete k poznání, že situace, ve kterých se vymykáte z průměru, jsou vzácné. Devětkrát z deseti se můžete spolehnout na to, že váš úsudek se bude shodovat s úsudkem kohokoli jiného.

11. stupeň

Nepravděpodobným výsledkům věříte jen v případě, že existují studie, které toto potvrzují a které poměřují výsledky se stejnými jedinečnými vlastnostmi, kterými disponujete nebo o které vám jde. Pokud je typická návratnost akcie 6 % ročně, vsadíte na vyšší výnos jen v případě, kdy studie potvrzuje, že se to děje jen ve specifických situacích, například při vyšším ekonomickém růstu či na podhodnoceném trhu.

12. stupeň

Přestože disponujete dostatečným sebevědomím, jste připraveni na to, že se můžete mýlit. To vám dává jistotu, že můžete přežít dostatečně dlouho, abyste mohli vsadit na další věc, o které jste přesvědčeni.

13. stupeň

V rozvíjení sebevědomí jste natolik dobří, že začínáte sbírat úspěchy. Čím více úspěchů sklízíte, tím více důvěřujete svým schopnostem. Čím více důvěřujete svým schopnostem, tím více získáváte pocit, že je lze aplikovat i v ostatních oborech, včetně těch, o kterých nic nevíte.

14. stupeň

Ano, správně, vracíte se do bodu jedna. Kruh se uzavírá.

Zdroj:
collaborativefund.com
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Psychologie
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat