4 katastrofy, které mohou v příští dekádě nechat zapomenout na koronavirus

Analytici z Deutsche Bank se v červnu pokusili na chvíli zapomenout na to, jak katastrofálně v posledních letech hospodaří jejich mateřská banka, a zamysleli se nad tím, jaké průšvihy mohou potkat globální ekonomiku a život obecně v příštích deseti letech. Aby to bylo více sexy, následujícím čtyřem potenciálním katastrofám přisoudili souhrnně minimálně třetinovou pravděpodobnost (jakkoli se nám v překladu trochu motají české výrazy pravděpodobnost a možnost, případně šance).

Než se do těch katastrof pustíme, hodí se připomenout, že finanční trhy často i poměrně výrazné trable v reálném světě dokážou hravě absorbovat, mnohdy dokonce přejít jako kdyby bez povšimnutí. Analytici z Deutsche Bank pod vedením Henryho Allena nicméně svou studii pojali jako sice poměrně nepravděpodobná, nicméně svým dopadem významná tržní rizika. Nepsat se o nich předem, vloudil by se asi výraz černé labutě.

Podle Allena (ať tu Deutsche Bank nemusíme stále vypisovat) je minimálně třetinová možnost, že v příštích deseti letech nastane alespoň jedna z těchto událostí:

  • obří epidemie chřipky s minimálně 2 miliony obětí;
  • výbuch sopky s globálními dopady;
  • velká erupce na Slunci;
  • světová válka nebo nehoda s jaderným arzenálem.

Konkrétně Allen a spol. pracují s 2% roční pravděpodobností epidemie, 0,15% šanci má u nich VEI-7 (sedmý stupeň indexu sopečné aktivity), 1,06% šanci má erupce na Slunci schopná vyřadit komunikační systémy na Zemi a světová válka může každý rok nastat s pravděpodobností 0,625 %.

9 klimatických pilířů, jejichž zhroucení by spustilo ekologickou katastrofu
Pokud svět nenajde účinnou zbraň v boji proti globálnímu oteplování, bude již brzy čelit ekologické katastrofě. Experti upozorňují hlavně na devět klimatických pilířů, jejichž narušení by mohlo rozpoutat řetězovou reakci.

Pokud bychom uvažovali horizont dvaceti let, naroste podle Allena pravděpodobnost toho, že nastane alespoň jedna z uvedených věcí, na 56 %. Vychází přitom z různých studií a z přiřazení míry rizika.

Detaily ponechme stranou (s e-mailem registrovaným u DB si je můžete nastudovat), analytici z DB nicméně vnímají jako pravděpodobnější erupci na Slunci než světovou válku. "Mohou nastat rozsáhlé výpadky dodávek elektřiny, což by mělo obrovské dopady na infrastrukturu i život lidí na denní bázi. Problém by nastal v nemocnicích, na silnicích, v obchodech by se nesvítilo, natož platilo kartou, problémy by měly navigační systémy, telekomunikační systémy a řada dalších oblastí," píše se v Allenově analýze.

Vzhledem k tomu, že podle jedné v ní citované studie je pravděpodobnost takto významné erupce na Slunci během deseti let okolo 12 %, během 40 let by taková věc měla nastat se zhruba 40% pravděpodobností. Zdá se tedy, že ještě nikdy nebylo více potřeba mít doma zásobu baterií.

Za zmínku nepochybně stojí, že jakákoli z uvedených událostí by měla globální dopady, a vyžadovala by tak spolupráci lidstva napříč kulturami, náboženstvími a mocenskými celky. Pandemie koronaviru v letošním roce budiž v tomto směru mementem, případně nadějí (záleží na tom, zda vnímáte z poloviny nalitou sklenici jako napůl plnou, či zpola vypitou).

Deutsche Bank (naštěstí) z uvedených rizik nevyvozuje žádnou konkrétní doporučenou investiční strategii. Někdo tedy bude dále kupovat akcie v prostředí, kde jiná běžná aktiva zkrátka nenabízejí takové výnosy, zatímco jeho soused obnoví zásobu konzerv a do sklepa si schová další velkokapacitní baterii, pár barelů ropy a dva tři metry dobrého čtení (zda na poličku zařadí i pár analýz od frajerů z Wall Street, zůstává pro tuto chvíli nezodpovězenou otázkou).

Anketa: Má hodnotové investování v (další) éře tištění peněz smysl?
Akciové trhy se po prudkém propadu v únoru a březnu odrazily k novému růstu a některé indexy již dokázaly posunout historická maxima. Nejvíce v tomto směru zaujaly americké technologické tituly, výraznou část ztrát ale napravily akcie napříč sektory. Podstatnou roli v tom hrají nové biliony dolarů, které na trhy valí centrální banky v čele s Fedem. Je v takovém prostředí ještě důležitý fundament? Zeptali jsme se českých tržních expertů.
Zvládnout volatilitu, nebo se vyhnout propadům?
Pro investora, který chce být dlouhodobě úspěšný, je důležitá celá sada schopností a dovedností. Letošní rok ukázal (nejen) těm méně zkušeným, jak rychlé a hluboké mohou být propady cen a jak velká může být volatilita. Poklesy i kolísání cen mohou vyjít hodně draho, když se k nim přistoupí špatně.
Přírodní katastrofy
Přestat sledovat
Zdravotnictví a zdravotní péče
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat