Akcie vs. dluhopisy aneb Jak dnes sestavovat investiční portfolio

Když se na globální finanční trhy podíváme optikou periody od března 2009, tedy akciového dna v USA při globální finanční krizi, zjistíme, že investoři prožili velice úspěšné období. Platí to především o akciích, ale také o dluhopisech. Globální akciové trhy zaznamenaly podle nejširšího globálního indexu MSCI All Country World Total Return zhodnocení přibližně 280 % a globální dluhopisové trhy dle nejširšího globálního indexu Bloomberg Barclays Global Aggregate zhodnocení přibližně 50 %, v obou případech v dolarovém vyjádření.

Jsou akcie a dluhopisy z globálního hlediska drahé? Domnívám se, že akciové trhy jsou férově oceněné, tedy že valuace jsou ve srovnání s dlouhodobými průměry přibližně neutrální. Akcie z celkového globálního pohledu proto nepovažuji ani za vyloženě drahé, ani vyloženě levné. Jsou na odpovídajících úrovních, které slibují ve střednědobém horizontu solidní výnosy na úrovni historických průměrů (8 % za rok).

Akcie proto do portfolia investora se střednědobým až dlouhodobým horizontem rozhodně patří. Tento názor se odráží v nastavení našich investičních portfolií, kde máme akcie vůči srovnávacím indexům mírně nadvážené.

Akcie: Důležitý je pečlivý výběr

Při globální akciové alokaci je potřeba být hodně selektivní. Na výše uvedený zisk globálního akciového indexu měla zásadní vliv fenomenální výkonnost amerického akciového trhu. Americké akcie mají zároveň v globálním indexu váhu přes 50 %. Jsem přitom toho názoru, že se americké akcie dostaly na neudržitelně vysokou úroveň a jsou momentálně nadhodnoceny minimálně o 25 %. V následujícím období od nich proto očekáváme silně podprůměrnou výkonnost a v investičních portfoliích je máme silně podvážené.

Pozitivně naopak pohlížíme na evropské akcie. Zatímco americké tituly jsou momentálně poblíž historických maxim, evropské akcie dosáhly historických maxim v roce 2015 a od té doby je nedokázaly překonat. Jsou přiměřeně oceněné, což slibuje zajímavé nadstandardní výnosy v příštích letech.

Velice se nám pak líbí rozvíjející se trhy, zejména v Asii a střední a východní Evropě. Rozvíjející se trhy jsou na tom ještě hůře než evropské akcie, co se zhodnocení týče, když se momentálně pohybují na úrovních z roku 2010. I proto vidíme největší růstový potenciál. Co se valuací týče, domníváme se, že jsou velice nízké (minimálně 1% % pod dlouhodobými průměry ukazatelů jako P/E, P/B a P/S). Emerging markets i evropské trhy máme v portfoliích nadvážené.

Opatrně s dluhopisy

Bondy měly průřezově velice dobrou výkonnost od března 2009, a to jak vládní, tak korporátní. Výkonnost v letošním roce je dokonce vysoce nadstandardní. Nejprve ji pohánělo zpomalování světové ekonomiky a klesající inflační očekávání, pak v létě holubičí otočka klíčových centrálních bank směrem k daleko uvolněnější měnové politice. Standardně se přitom jednalo o snižování základních úrokových sazeb, v případě ECB dokonce obnovení programu nákupu aktiv.

Výsledkem byl růst cen dluhopisů na nová historická maxima a s tím korespondující pokles výnosů na historická minima. Dokonce jsme nyní svědky stavu, kdy se přibližně 30 % dluhopisů na světě obchoduje se zápornými výnosy. A to není vše, platí také, že všechny německé státní dluhopisy nabízejí záporný výnos, mnoho eurových korporátních dluhopisů také a výnosy všech českých státních dluhopisů jsou hluboko pod úrovní inflace. Reálně se tedy u značného objemu dluhopisů jedná o takzvanou finanční represi, kdy je reálný výnos záporný.

Za tohoto stavu mám pro dluhopisy velice opatrný výhled. Domnívám se, že světovou ekonomiku nečeká žádná hluboká recese, a tak dříve či později centrální banky začnou opět zvedat sazby. A to bude zhodnocení dluhopisů výrazně tlumit.

Pokud jde o korporátní dluhopisy, zaměřujeme se momentálně na atraktivně úročené primární emise, a to především emitentů se spekulativním ratingem (high yield). Nabízené výnosy u emisí firem s investičním ratingem jsou na historických minimech, pouze lehce nad nulou (někdy dokonce lehce pod ní). Celkově proto nejsem velkým optimistou ani ohledně firemních bondů. Pokud se totiž podíváme na klíčový ukazatel atraktivity korporátních dluhopisů, takzvané kreditní spready (výnosové prémie oproti bezrizikovým sazbám swapů), zjistíme, že i ty jsou na historických minimech.

Proto máme v investičních portfoliích dluhopisovou složku poměrně výrazně podváženou. Příliš nevěřím, že i v příštích letech nabídnou bondy nadprůměrné výnosy, jsou na to hodně drahé.

Investoři to nemají lehké

Základem portfolia každého investora se střednědobým až dlouhodobým investičním horizontem zůstává vhodný mix akcií a dluhopisů. Je ovšem potřeba konkrétní investice vybírat maximálně obezřetně. Zajímavou variantou mohou být fondy fondů, tedy podílové fondy, do kterých jejich manažeři vybírají konkrétní cílové podílové fondy. Portfoliomanažeři obvykle alokují kapitál především do akciových a dluhopisových fondů, dále pak často přidávají fondy alternativních investic, jako jsou nemovitosti či jakékoli hedgeové strategie.

Hlavní výhodou těchto fondů je skutečnost, že investorům stačí koupit jeden investiční produkt, který je silně diverzifikovaný napříč třídami aktiv a jehož portfoliomanažeři strukturu portfolia dynamicky upravují podle aktuální situace na finančních trzích. Investoři by nákupem (či pravidelnými investicemi do) těchto investičních produktů od renomovaných společností neměli udělat chybu.

Světové akcie
Přestat sledovat
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat