Anketa: Diverzifikace je mantra, ale jak široké by mělo být akciové portfolio?

V jednom z pravidelných streamů jsme nestihli zodpovědět zajímavou strategickou otázku. Jak (alespoň) široké by mělo být akciové portfolio drobného investora s horizontem minimálně pěti let? Zeptali jsme se domácích investičních odborníků.

Radim Krejčí (Portu)

Představa o správné šíři portfolia prošla výraznou revolucí. Z desítek společností, které v roce 1949 doporučoval Benjamin Graham, se během let staly stovky. Současný investor totiž čelí výraznější volatilitě a musí se poprat také s rostoucí korelací jednotlivých titulů. Ve výsledku ale nezáleží na tom, zda máte v portfoliu třeba 250, nebo 280 firem. Důležitější je diverzifikace napříč sektory, velikostmi společností a regiony. Chybou je zaměřovat se jen na jeden region nebo odvětví.

Lze tedy mít kvalitní portfolio s 200 akciemi, které je ve výsledku diverzifikovanější než špatně sestavené portfolio například s 500 tituly. Pro drobné investory se jako vhodná cesta jeví portfolio složené z 5-15 indexových ETF, které svou expozicí pokryjí širokou paletu společností napříč státy, sektory i velikostmi.

Branislav Soták (Patria Finance)

Neexistuje jednoznačná odpověď. I drobný investor například může investovat do indexu S&P 500, a vlastnit tak portfolio pokrývající prakticky celý trh. Na druhé straně jsou na trhu drobní investoři ochotní více riskovat, kteří budují agresivní akciová portfolia jen o několika cenných papírech. Existují studie, podle kterých přínosy diverzifikace se šíří portfolia od jistého bodu progresivně klesají.

Jako zlatý střed osobně vnímám zhruba 20-25 správně zvolených akciových titulů. Tento počet stačí na rozumnou diverzifikaci rizika a také je i pro drobného investora možné takové množství firem sledovat a "uhlídat".

Petr Lajsek (Colosseum)

Pro drobného investora dává pravděpodobně největší smysl pravidelná alokace prostředků do ETF, které jsou zaměřené na akciové trhy. S velice nízkými náklady tak lze nakupovat podíly ve světových firmách již za velmi malé částky. Investor tak má teoreticky postaráno také o diverzifikaci, která je díky rozmanitosti ETF jednoduchá. Velice oblíbené jsou i proto investice do fondů, které sledují indexy S&P 500 nebo Nasdaq Composite.

Tomáš Vranka (XTB)

Z našeho pohledu je 5 let minimální horizont, při kterém se vyplatí začít se zamýšlet nad investováním do akcií, protože poměr rizika a výnosu se s delší dobou začíná výrazně překlápět v prospěch investora. Různé statistiky ukazují, že za posledních zhruba sto let bylo v rámci investování do amerických akcií jako celku (index S&P 500) zhruba 80 % takových období v plusu. Průměrný nominální roční výnos na tomto trhu dosahuje přibližně 7-10 %, a to podle zvoleného období (průměrný roční výnos S&P 500 od roku 1927 je 9,65 %).

Z toho by měl investor vycházet a měl by si klást otázky, zda mu takový výnos, respektive poměr rizika a výnosu, stačí, nebo zda chce portfolio o něco konzervativnější, nebo naopak s potenciálně o něco vyšším výnosem nebo rizikem.

  • Pokud je odpověď na první otázku ano, bude zřejmě nejlepší a časově nejméně náročné zvolit indexový ETF, který je sám o sobě široký a diverzifikovaný, případně lze nakombinovat indexové ETF z více zemí.
  • Pokud chce investor investovat konzervativněji, může vybírat například stabilnější zaběhlé dividendové společnosti s důrazem na sektorovou diverzifikaci a koupit alespoň 5 takových společností, případně nějaký ETF zaměřený na podobné firmy.
  • Pokud investor vyhledává něco rizikovějšího, může do portfolia k běžným akciím zařadit i menší pozice v různých perspektivních růstových firmách z rizikovějších sektorů, jako jsou polovodiče, technologie a podobně. V takovém případě bude zřejmě portfolio o něco širší a jeho složení bude v konečném důsledku záviset vždy primárně na požadavcích daného člověka.

Pokud bych to měl celé shrnout a zjednodušit, při investování do jednotlivých akcií bych vždy skládal portfolio alespoň z pěti firem, nebo alespoň ze dvou ETF.

Radim Dohnal (Capitalinked.com)

Osobně věřím na klesající užitek diverzifikace s každým dalším přidaným titulem a současně s lineárně rostoucí pracností péče o portfolio s jeho větší velikostí. Drobnému investorovi proto doporučuji, aby měl v portfoliu maximálně 8 titulů (mimo ETF a podílových listů, které drží velice dlouhodobě), minimálně by pak mělo obsahovat 3 tituly. Rebalancovat portfolio by měl spíše až po prodeji nějakého titulu, tedy při nákupu nového.

V době, kdy ceny akcií rostou v reakci na nepříznivá ekonomická data, tedy jen díky víře v další podporu ze strany centrálních bank, nemá až takový smysl diverzifikace napříč regiony a odvětvími. Spíše lze doporučit diverzifikovat mezi tituly, které jsou v indexech (tedy v ETF a fondech), a těmi, které nejsou. A samozřejmě mít na paměti, zda je konkrétní firma růstová, či hodnotová.

Ondřej Hartman (FXstreet.cz)

Záleží na velikosti portfolia (množství investovaných peněz), ne pouze na počtu akcií. Je důležité, aby transakční poplatky nespolkly příliš vekou část případného zisku. Podle mě většinou stačí mít v akciovém portfoliu okolo 10 titulů, třeba ani Warren Buffett nedrží v portfoliu Berkshire Hathaway stovky jednotlivých společností.

Sell, prodat
Obrázek: Profimedia
12. 8. 2021 18:03
Jak překonat profesionální investory? Musíte umět prodávat

Nejnovější výzkumy potvrzují, že profesionální investoři jsou skutečnými mistry, pokud jde o kupování akcií. Díky...

6, šest, šestka - ilustrační foto
Obrázek: Freeimages.com
19. 8. 2021 12:07
Šest R zodpovědného investování

V rámci investování a tradingu lze konstruovat složité strategie a doufat, že budou efektivní. Nebo lze dodržovat...

Dolar, dividendy
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2021 12:02
Pusťte dividendy z hlavy, úspěšnější mohou být i jiné strategie

Dividendy jsou některými odborníky považovány takřka za svatý grál investování. Jack Forehand ze společnosti Validea...

Akciový trh
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: HARDWARIO
30. 9. 2022 14:00
HARDWARIO 4. října zahájí úpis akcií na trhu START. Společnost sází na internet věcí a investory…
Akcie ČR
Přestat sledovat
HARDWARIO
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 9. 2022 9:22
Michal Šnobr: Extrémní ceny energií jsou důsledkem dlouhodobě zanedbaných investic v Evropě. Válka…
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
28. 9. 2022 6:14
Petr Koblic: Ceny elektřiny mohou být za rok desetinové, klíčové je přežít letošní zimu
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Koblic
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
27. 9. 2022 17:04
Kupka (ČSOB): ČNB ještě letos může mírně zvýšit sazby, důležitý bude případný další tlak na českou…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat