ANKETA: Jak se na trzích schovat před vysokou inflací?

Po pandemii covidu-19 se svět probudil do éry vyšší inflace. Centrální banky na růst cen již reagují zdražováním peněz. Letos se k inflační hrozbě přidala i geopolitická rizika v souvislosti s válkou na Ukrajině. jak na to reagovat v rámci investování? Experti radí držet se dlouhodobě platných pravidel, především investiční portfolio dostatečně rozložit do různých aktiv, aby bylo co možná nejvíce odolné proti výkyvům cen jednotlivých typů investic.

Česká národní banka prudce zvyšuje úrokové sazby, zatímco ECB a Fed jsou v přístupu k měnové politice zdrženlivější (byť se v posledních měsících situace také podstatně posunula). Co to znamená pro české investory a pro atraktivitu jednotlivých tříd aktiv, do nichž nejvíce investují?

Pavel Hoffman (místopředseda představenstva a investiční ředitel, Avant investiční společnost)

Hlavní dopad růstu repo sazby ČNB vidím v tom, že mizí zvýhodnění investorů, kteří ve velkém pracovali s finanční pákou, tedy levně si půjčovali a investovali s malým podílem vlastních zdrojů. Růst sazeb vyvolá tlak na kvalitu projektů, správné alokování zdrojů a dostatečné vlastní zdroje. Růst sazeb je jednoznačně pozitivní zpráva pro konzervativní investory. Ačkoli reálný výnos je stále významně záporný, depozita a jiné konzervativní investice opět začínají nést úrok. Doufám, že s tím klesne potřeba investorů hledat kladný výnos za každou cenu, což mimo jiné tlačilo některé trhy na neodpovídající cenové úrovně. U dluhopisů díky růstu sazeb a tlaku na kvalitu fundamentů snad z pohledu investorů končí dlouhé období, kdy byla současně nízká bezriziková úroková míra i nízká riziková marže. To znamená, že porostou kupóny nově vydávaných dluhopisů. Akciový trh bude volatilní. Investicím do zahraničí by měl pomáhat úrokový diferenciál a silnější koruna. Eskalace politické situace či jiné mimořádné vlivy však mohou vše rychle změnit.

Štěpán Křeček (hlavní ekonom, BH Securities)

Lidé v době pandemie omezili spotřebu, což vedlo k růstu úspor. Bohužel se dostáváme do situace, kdy rekordní úspory začala rychle požírat inflace. Je proto potřeba, abychom úspory nechali pracovat, ne je nechat líně válet doma pod polštářem nebo na bankovních účtech. V hotovosti nebo na běžném či spořicím účtu bychom měli mít maximálně trojnásobek až šestinásobek svých měsíčních útrat. Ostatní peníze bychom měli investovat do různých tříd aktiv. Mladší lidé mohou preferovat dynamičtější aktiva, jako jsou růstové akcie, korporátní dluhopisy či v omezené míře kryptoměny. Starší lidé by měli investovat konzervativněji, protože mají kratší investiční horizont. Zaměřit se mohou na zlato, dluhopisy důvěryhodných zemí či dividendové akcie firem poskytujících nezbytné služby a zboží. Do portfolia je vhodné zařadit i nemovitosti, které jsou však kvůli vysokým pořizovacím cenám stále méně dostupné. Nemovitostní investice s nižšími obnosy peněz lze ovšem provádět skrze specializované fondy. Přes ně lze investovat i do různých alternativ, jako jsou umění, raritní automobily či private equity.

Milorad Mišković (zakladatel a řídící partner, Karlin Port Real Estate)

Navýšení základních úrokových sazeb ze strany ČNB bude mít celý letošní rok vliv na sazby komerčních bank. Týká se to samozřejmě také developerů, kteří se ocitli v úplně nové situaci. Před rokem jsme si půjčovali v korunách za 3 %, teď je to u nových akvizic okolo 7 %. Musíme to přenášet do svých projektů, které již během pandemie postihlo razantní zvýšení stavebních nákladů. Naštěstí ceny nemovitostí v Praze během tohoto období rostly a budou dále růst. Ještě větší vliv než na developery bude mít růst úrokových sazeb na kupující, protože za hypotéku v korunách budou platit násobně větší úroky než před rokem či dvěma.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Pixabay.com
16. 6. 2022 12:20
Juraj Karpiš: Vysoká inflace hned tak neodezní a s vyššími výnosy bondů se přecení všechna rizikovější aktiva

Vysoká inflace znamená potřebu zvyšování úrokových sazeb ze strany centrálních bank. K tomu již dochází a společně s tím...

Pavel Rydzyk (předseda představenstva, YD Capital)

Nejen pro českého investora, ale i spotřebitele to znamená růst nákladů. Pro spotřebitele se kvůli nárůstu cen zvyšují náklady na služby, zboží i majetek, které pořizují. To koresponduje s nárůstem nákladů u dodavatelů. Tím se dostáváme k investorům, pro které to znamená zejména navýšení nákladů, a to nejen kvůli růstu úrokových sazeb, současně s tím totiž mohou růst i náklady na jiné položky, pokud jsou dané subjekty závislé na jiných dodavatelích. Pro nás to ale představuje investiční příležitosti, jelikož dokážeme kromě bankovního financování cizí zdroje alokovat také od svých klientů a obchodních partnerů. Díky této schopnosti jsou pro nás dostupná zajímavá aktiva, která jiné subjekty nakoupit nemohou, protože se spoléhají na banky a cenu peněz, která se za poslední měsíce mnohonásobně zvýšila.

Jiří Vančura (ředitel korporátního a nemovitostního financování, TRINITY BANK)

Růst sazeb ovlivní všechny třídy aktiv v českých korunách a negativně se podepíše na investicích do nemovitostí, dluhopisů i akcií. Nákup nemovitostí na hypotéku částečně ztratí na atraktivitě, a to jak pro investory, tak pro vlastní bydlení. Výnosová hodnota nemovitostí významně klesne. Výhodu mají investoři ze zahraničí, kteří mají zdroje v eurech, s nimiž se pojí i nízké úrokové sazby.

Mají se čeští investoři připravit na delší období s vyšší inflací? A mají přehodnotit složení svých investičních portfolií, aby svůj majetek před inflací chránili lépe?

Pavel Hoffman

Kvůli uvolněné měnové a fiskální politice jsme roky zažívali inflaci cen aktiv – akcií, realit i alternativních investic. Nyní se inflace promítla do spotřebitelského koše. ČNB růstem sazeb zchladí domácí poptávku, ale nikoli inflaci dováženou ze zahraničí. Tam uvolněná politika přetrvává a koruna neposílí tolik, aby dovoz inflace brzdila. Proto čekám, že inflace nad pásmem stanoveným ČNB potrvá spíše několik let než měsíců a dále porostou ceny základních surovin, v průmyslu, dopravě i u konečných výrobků. Bude těžké najít kladný reálný výnos na trzích aktiv, jako jsou reality nebo akcie, která sice standardně nabízejí ochranu proti inflaci, ale jsou nyní (stále) historicky předražená. Jediným řešením je široká diverzifikace a zdravý fundament rizikových aktiv. Alternativní scénář je, že nastane výraznější ekonomické zpomalení, které sice sníží inflaci, ale také dolehne na zisky firem, výplaty zaměstnanců a příjmy zadlužených států. A tento alternativní scénář vyznívá ještě hůře.

Štěpán Křeček

Při investování bychom neměli hledat jednu momentálně nejlepší alternativu a do ní vložit veškeré úspory. Svět investic je dynamický a rychle se mění. To, co se jeví jako nejlepší dnes, může být již zítra podprůměr. Klíčem k úspěchu je vytvořit si silné a stabilní portfolio, které obstojí v jakékoli situaci. Pak lze mít klidné spaní, ať se na trzích odehraje cokoli. Do portfolia investora určitě patří ETF na celé americké indexy. Z dlouhodobého hlediska právě akcie dokážou inflaci porážet. Začátečníkům bych nedoporučoval vybírat jednotlivé akcie, to je dost náročná disciplína, která vyžaduje čas a zkušenosti. Investování do celých indexů je výrazně bezpečnější. Investice by přitom měly mít dlouhodobý charakter, aby trhy mohly prokázat, že mají tendenci růst.

Christine Lagardeová (prosinec 2019) 9
Obrázek:
8. 6. 2022 12:17
ECB se chystá zvyšovat sazby. Pozor, ještě není pozdě na obranu!

Evropská centrální banka se chystá na první zvýšení sazeb od roku 2011, a to v prostředí rekordně vysoké jádrové inflace...

Milorad Mišković

České domácnosti a firmy mají na účtech úspory a rezervy v objemu tří bilionů korun. Inflace a s tím spojený růst úrokových sazeb developery dostane do situace, že na dva až tři roky ztratí část kupujících, kteří si berou hypotéky. Nicméně tyto klienty nahradí lidé, kteří chtějí své úspory v bankách před inflací ochránit investicí do nemovitostí. Během pandemie se všude ve světě natiskla a napůjčovala spousta peněz. Výsledkem je inflace a před tou není možný útěk nejspíše nikam jinam než do nemovitostí.

Pavel Rydzyk

Upřímně věřím, že ne více než dříve. Jako společnost klademe důraz především na dlouhodobost a totéž se snažíme promítnout do vztahu s klienty. Chceme, aby své investiční portfolio vnímali nejlépe v dlouhodobém horizontu, vždy by tak jeho složení a diverzifikace měly korespondovat s potenciálním vývojem inflace. Nechtěl bych tak současnou situaci bagatelizovat, jen upozornit na to, že rozumný investor zohledňoval tato rizika již (i) dříve. Naše investiční nástroje, které jsou stavěné na středně- a dlouhodobé investování, zohledňují i tyto faktory.

Jiří Vančura

Pokud budeme vycházet z toho, že český retailový investor je konzervativní, tedy využívá nadměrně spořicí účty, stavební či penzijní spoření, pak ano. Je vhodné výrazněji zapojit investice do akcií, třeba formou ETF sledujících akciové indexy. Osobně dlouhodobě nedoporučuji retailovým investorům korporátní dluhopisy, jelikož je náročné posuzovat riziko s nimi spojené. V situaci vysokých sazeb a inflace je tlak na jejich výnos ještě vyšší, což může vést k problémům s refinancováním splatných emisí, respektive nutnosti nabídnout vyšší úrok než dříve, což přispěje u méně bonitních emitentů k problémům se splácením. Dluhopisy do portfolia je proto lepší zahrnout pouze formou vhodných fondů. Nezbytnými investicemi (vhodnými pro každého individuálního investora) jsou pak určitě zdravý životní styl, vlastní vzdělávání a rodina.

Další témata ankety, třeba propad na kryptoměnovém trhu nebo investování na základě ESG kritérií, najdete na webu Estate.cz.

České bankovky, koruna
Obrázek: Thinkstock
27. 5. 2022 6:07
(Moje) ideální investiční strategie na těžké tržní časy

Strašně mě to láká, vytipovat si akcie firem, které v dalších letech přidají stovky procent. Kryptoměny a jejich 1000%...

Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 4. 2023 13:28
Regionalizace vs. globalizace aneb Proč bude byznys napříště sázet na (ne)přátelské režimy
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
28. 3. 2023 20:30
Petr Novotný (Investiční web): Dluhopisový trh je přesvědčený, že se USA nevyhnou recesi. Akcie ale…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 3. 2023 12:07
Proč se (ne)bát pádů malých bank v USA, když jsou ve slevě Komerční banka nebo Erste?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
28. 3. 2023 10:28
Petr Šimíček (Valori Fund): Investice do pohledávek jsou zajímavé svými výnosy i jako diverzifikační…
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úvěry
Přestat sledovat