Česko včera, dnes a zítra v citátech aneb Kam jsme za 30 let (ne)došli

V roce 2019 oslavíme tři dekády od historického zlomu, po kterém se (nejen) naše země zbavila komunistických okovů. Následovala cesta k demokracii a tržní ekonomice, na níž to drncalo a drncat nepochybně ještě bude. Hezky to ilustrují citáty popisující silné stránky a slabiny Česka od předních domácích expertů, které jsme vybrali z rozhovorů uspořádaných v posledních osmi letech na platformě Alter Eko.

Stát(ní) nepřítel: O hlubokých příkopech mezi námi a námi

"Prošli jsme grandiózní transformací ekonomiky, během které se něco povedlo lépe, něco hůře, ale celkově šlo o úspěšný příběh. Veřejný sektor a státní správa nic podobného nezažily. Absolvovaly tisíce drobných reforem, ale v podstatě jde stále o rakousko-uherský mechanismus, jen zbavený dobrých prvků."

- Pavel Mertlík, Vysoká škola Škoda Auto (červen 2013)

"Co se týče podvodů ve státní správě, dovolím si na základě působení v tajné službě tvrdit, že je situace mnohem horší, než si normální občan dokáže představit. Existují určité oblasti podnikání, kde není možné bez kontaktu na nějakého lobbistu nebo 'kmotra' získat veřejnou zakázku."

- Petr Soukenka, Nadační fond proti korupci (únor 2014)

"Často vedeme dělící čáru mezi prostorem soukromým a veřejným. Na této ostré hranici se pak vytrácí propustnost, tedy to, co dříve bylo běžné, jakýsi polosoukromý či poloveřejný prostor. Budování těchto vysokých zdí přitom není o nedostatku peněz, je to příznak toho, že ve společnosti chybí důvěra."

- Bedřich Kubík, odbor územního plánování města Kyjov (srpen 2013)

Evropa a my, Evropa vs. my: Budoucnost o nás bez nás?

"Eurozóna je z krize venku, je silnější a robustnější. I s tím pracují diskuze, jak by měla napříště vypadat. Česko by u toho mělo být, protože některé varianty jsou pro nás lepší, jiné horší, ale rozhodně to není tak, že bychom jako člen neměli možnost ovlivnit, který z možných scénářů se nakonec naplní."

- Ivan Pilip, exministr financí (červen 2017)

"V Evropě hrozí, že (i) napříště budou banky v ekonomicky a politicky silných státech řešit své problémy na úkor slabých. Něco podobného jako v případě nedávné řecké krize prostě můžeme zažít znovu, což vychází z logiky politické ekonomie; nakonec ti silnější vždy tahají za delší konec provazu."

- Michal Skořepa, Česká spořitelna (květen 2017)

"Svatá říše římská se v Česku bere jako příklad období, kdy jsme byli utlačováni. Přitom jsme měli významného kurfiřta a ovlivňovali jsme evropskou, možná i světovou politiku. I proto mám pocit, že pro stát či národ (a ekonomiku) naší velikosti je dobré ovlivňovat věci zevnitř namísto pocitů ukřivděnosti."

- Petr Blížkovský, Generální sekretariát Rady EU (červen 2014)

Kultura (ve) společnosti: Lesk a bída sázky na zítřek

"Otevřená data přinášejí jiný přístup k chápání informací. Ve veřejné správě by tak mělo platit, že co není tajné, je veřejné. To pro mnoho úředníků a politiků není přirozené, i když v tomto smyslu není potřeba nic tajit. Naopak, občané by měli mít právo na přístup k datům, která jsou vytvářena z jejich peněz."

- Jiří Knitl, Fond Otakara Motejla (říjen 2014)

"Můj finský poradce se při jedné návštěvě podíval z okna a řekl: 'Máte tady nádherné katedrály. Věřte, že ten, kdo pokládal základní kámen, ho pokládal s vědomím, že se nedožije celé stavby.' No a to samé platí o českém školství. Někdo musí tu pozitivní změnu nastartovat a někdo ji musí dokončit."

- Marcel Chládek, ministr školství (duben 2014)

"Kultura přináší jistou úroveň vzdělanosti v základním kulturním rozhledu a hodnotovém systému. Jestliže lidé nejsou dostatečně hodnotově orientováni, pak se ani dostatečně nekvalifikují. Jestliže se dostatečně nekvalifikují, netvoří dostatečnou přidanou hodnotu jako zaměstnanci, a stát se tak mění v montovnu."

- Jan Burian, ředitel Národního divadla (září 2014)

Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:01
Jaroslav Vybíral (ČSOB AM): Pandemie ukázala, že inovativnost vždy obstojí. Masivní fiskální a…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:21
Chlupatý & Sedláček: Kapitalismus se (z)mění. I kvůli pandemii covidu-19
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat