Co si vzít z Buffettova letošního dopisu akcionářům: Pět hlavních akciových pozic, dividendy a zpětné odkupy, sázka na Ameriku a selský rozum Charlieho Mungera

Warren Buffett, Berkshire Hathaway
Obrázek: Profimedia

Společnost Berkshire Hathaway na konci února rozeslala svým akcionářům zprávu, ve které se slavný investor Warren Buffett vyjádřil mimo jiné ke zpětným odkupům akcií, výkonnosti samotné firmy a její investiční filozofii.

Největší akciové pozice

Portfolio Berkshire Hathaway podle posledních dostupných dat tvoří dominantně akcie pěti firem. Jde o Apple (41 %), Bank of America (10,8 %), Chevron (8,3 %), American Express (8,1 %) a Coca-Colu. Dohromady akcie těchto pěti firem tvoří přes tři čtvrtiny portfolia společnosti.

Apple, Bank of America, Chevron, AmEx, Coca-Cola
zdroj: Google Finance

Dlouhodobý význam dividend

Warren Buffett ve zprávě na příkladu investice do akcií Coca-Coly objasnil svoji jednoduchou investiční strategii, která zajistila Berkshire Hathaway dlouhodobý úspěch. V roce 1994 společnost držela akcie Coca-Coly v hodnotě 1,3 miliardy USD, ze kterých získala za rok dividendu 75 milionů USD. Firma Coca-Cola postupně rostla a Buffett se svým dlouholetým kolegou Charliem Mungerem pravidelně sklízeli čtvrtletní podíly ze zisků výrobce nealkoholických nápojů. Od té doby hodnota akcií Coca-Coly vzrostla o více než 500 % a roční dividenda se zvětšila 9,5krát. Ovšem při průběžném reinvestování dividend skutečná návratnost výrazně přesáhla 500 %. Podobný je příběh investice do akcií vydavatele kreditních karet a cestovních šeků American Express.

Stačí pár opravdu dobrých rozhodnutí

Investiční filozofie tedy spočívá v dlouhodobém investování ve společností s konkurenční výhodou a opravdu silným postavením na trhu. V zásadě to jediné, co musel Buffett v dané době udělat správně, bylo určit konkurenceschopnou firmu, bez jejíchž produktů se lidé neobejdou. I proto Buffett věří, že pro úspěšné investování je mnohem důležitější stabilní povaha a schopnost ustát výkyvy na trzích než intelekt. Podle slavného investora udělala jeho společnost opravdu dobré investiční rozhodnutí v průměru pouze jednou za pět let. "Snažíme se hledat výjimečný byznys s dobrým managementem. Akciový trh je skvělý v tom, že čas od času nabízí takový byznys za velice nízkou cenu. Efektivní trhy jsou pouze pojem z učebnic," poznamenal Buffett.

Hlas pro zpětné odkupy

V letošní zprávě se Warren Buffett silně zastal také zpětných odkupů akcií. Ty jsou kritizovány mnohými politiky, kteří za nimi vidí jen výhody pro samotné firmy, jejich managementy a bohaté investory. Americký Kongres uzákonil 1% daň uvalenou na zpětné odkupy a prezident Joe Biden prosazuje zčtyřnásobení této sazby. Buffett je dlouholetým podporovatelem demokratů, ale proti podobným názorům se silně ohradil. "Když vám někdo tvrdí, že všechny zpětné odkupy jsou škodlivé pro akcionáře, pro zemi, případně obzvláště výhodné pro generální ředitele, nasloucháte buď ekonomickému analfabetovi, nebo sladce hovořícímu demagogovi (což se navzájem nevylučuje)," napsal.

Nesázejte proti Americe

Buffett také zopakoval, že úspěch Berkshire Hathaway je spojen s kondicí Spojených států. Ty podle něj i přes všechny historické překážky neustále ekonomicky vzkvétají a rozvíjejí se. Buffett věří v pokračující prosperitu USA. "Investuji již 80 let, tedy více než třetinu doby existence USA. Navzdory tomu, že Američané mají sklon k silné sebekritice a pochybnostem o vlastní zemi, ještě jsem nezažil situaci, kdy by mělo smysl dlouhodobě sázet proti Americe. A silně pochybuji o tom, že kterýkoli čtenář naší zprávy udělá v budoucnu jinou zkušenost," uvedl jasně.

Co vzkazuje Charlie?

A nakonec pár citací Buffettova mnohaletého souputníka Charlieho Mungera.

  • Svět je plný bláznivých gamblerů. Trpěliví investoři dopadnou lépe než tito hazardéři.
  • Dívejte se na svět bez růžových brýlí, ale i bez zbytečného pesimismu.
  • Jediné, co chci vědět, je to, kde zemřu. A pak tam nechodit.
  • Snažte se k věcem přistupovat racionálně a trpělivě. Obojí se lze (na)učit.
  • V investování není nikdy nic jisté. I proto je nebezpečné používat finanční páku. Milion vynásobený na konci nulou je stále jen nula, zatímco ztráta tisíce vynásobená stovkou vás může zruinovat.
  • Na to, abyste byli opravdu bohatí, toho nepotřebujete mnoho.
  • Musíte se celý život učit, jinak se skvělými investory zkrátka nestanete. Když se mění svět, musíte se posouvat s ním.
Zdroj:
Berkshire Hathaway, BH Securities
Americké akcie
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Warren Buffett
Přestat sledovat
Zpětné odkupy akcií
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Obrázek: Pilulka Lékárny
26. 5. 2023 6:24
Petr Kasa (Pilulka Lékárny): Lidé v rámci druhého úpisu našich akcií investují do dalšího růstu,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
24. 5. 2023 10:01
Michal Šnobr: Světlem na konci (českého) energetického tunelu je zemní plyn
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Obrázek: Patron GO
23. 5. 2023 10:26
Jiří Paták (Patron): Nejsme broker ani zprostředkovatel, ale technologické řešení. Umíme lidem dát…
Přestat sledovat
Fintech
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pojištění
Přestat sledovat
Poplatky
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat