1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
První měsíc roku 2023 mají investoři prakticky za sebou. Nálada na trzích nebyla špatná, dalších jedenáct měsíců ale nemusí být procházkou růžovým sadem. Co od letoška očekává společnost PineBridge Investments?
Sestupný trend inflace ve Spojených státech v kombinaci s obavami z příchodu hospodářské recese vedou investory k přesvědčení, že konec cyklu zpřísňování měnové politiky je blízko. Evropská centrální banka se zvyšováním sazeb začala později než Fed, zároveň se však předpokládá, že její úroky budou mít vrchol níže. Klíčový bude další vývoj spotřebitelských cen. Novým faktorem, který je potřeba brát v potaz, se stalo znovuotevírání Číny po bezmála třech letech pandemických uzávěr, vyšší čínská poptávka totiž může zamíchat inflačními kartami.
Dolarový index se loni vyšplhal na nejvyšší úrovně za zhruba dvacet let. Silná americká měna je přitom značným problémem pro rozvíjející se ekonomiky, kterým mimo jiné zvyšuje ceny dovozu. Současně důsledky silného dolaru vytvářejí tlak na centrální banky ve směru zvyšování úrokových sazeb. A negativně ovlivňuje silný dolar i příjmy amerických firem ze zahraničních trhů. Investoři považují americkou měnu za bezpečný přístav, proto zájem o dolar prudce vzrostl. Rozuzlení situace stran potenciálního příchodu recese v tomto roce by ale mohlo přinést obrat na měnovém trhu. Poslední měsíce jej naznačují.
Mají-li ekonomové volit mezi Evropou a Spojenými státy, příchod recese je podle nich pravděpodobnější na starém kontinentu. Ani Amerika ale nemá vyhráno, z velké míry jsou vyhlídky ekonomiky USA závislé na sazbách Fedu. Vlít čerstvou krev do žil ekonomikám na obou stranách Atlantiku by mohla Čína, ani zvýšení poptávky z její strany ale není zárukou hospodářské expanze v Evropě a USA. Bez ohledu na další hospodářský vývoj lze nicméně očekávat postupný přesun peněz z defenzivněji laděných aktiv do rizikovějších instrumentů, a to hlavně proto, že investoři již hledí spíše za období nejistoty.
Válka na Ukrajině vyvolala mimo jiné obavy o to, zda se Evropa dokáže obejít bez ruských energetických surovin. Probíhající zimu lze již nyní označit za zvládnutou, to ovšem neznamená, že je vyhráno. Ruská invaze připomněla potřebu diverzifikace dodávek energií a zvýšila tlak na celkovou transformaci evropské energetiky prostřednictvím výraznějšího využívání obnovitelných zdrojů a zvyšování efektivity. Tyto trendy by se měly projevovat i na trzích, kde by měl být vidět větší zájem o udržitelné investice nebo investice do nových energetických zdrojů.