Fio banka věří akciím Kofoly. Proč?

Analytik Jan Raška z Fio banky na začátku března stanovil pro akcie Kofoly ČeskoSlovensko cílovou cenu 486 korun, která indikuje zhruba 20% (v době vydání analýzy 24%) růstový potenciál.

"Akcie Kofoly podle našich odhadů nabízejí zajímavý investiční potenciál, a proto stanovujeme na tento akciový titul nákupní doporučení," napsal Jan Raška.

Společnost Kofola je významným výrobcem nealkoholických nápojů ve střední a jihovýchodní Evropě, je jedním z lídrů na českém a slovenském trhu a díky akviziční aktivitě se prosazuje i v adriatickém regionu, když na slovinském trhu je jedničkou v segmentu minerálních vod. "Růstový potenciál shledáváme právě zejména v adriatickém regionu, kde by Kofola měla do budoucna těžit z akvizic producentů minerálních vod, konkrétně slovinské společnosti Radenska a chorvatské firmy Studenac," uvedl analytik.

Náklady na budování prodejního týmu a zvýšené náklady na marketing ještě v loňském roce tlumily tempa růstu provozní ziskovosti na slovinském a chorvatském trhu. Postupné odeznívání těchto dodatečných nákladů na expanzi, letošní začlenění firmy Studenac do konsolidačního celku a následné synergické efekty plynoucí ze spolupráce Radensky a Studenacu by podle Fio banky měly tvořit pilíře budoucího vývoje hospodaření v adriatickém regionu, kde letos Raška očekává zhruba 40% nárůst provozního zisku EBITDA a v příštím roce dalších zhruba 13 % navíc.

Absence loňských rozvojových nákladů do přímé distribuce v tuzemském segmentu HoReCa a rovněž do rozšíření sítě UGO barů budou podle Fio banky hlavními růstovými impulzy do marží a zisků na českém trhu. To by mělo být navíc podpořeno chystanou liberalizací evropského trhu s cukrem, která je naplánovaná na říjen 2017 a která by měla vytvářet tlak na pokles cen cukru s pozitivním dopadem do výsledků hospodaření Kofoly od roku 2018. V letošním roce bude ještě provozní ziskovost Kofoly tlumena vyššími náklady na cukr, nicméně uvolnění trhu s cukrem a možné tlaky na pokles jeho cen by měly spolu s výše zmíněnými pozitivními faktory podporovat ziskovost ve střednědobém horizontu.

"Celkový zisk EBITDA za rok 2018 predikujeme meziročně vyšší o zhruba 7 % na úrovni 1 135 milionů Kč, v dalších letech by mohl směřovat k hranici 1 200 milionů Kč. Očekáváme, že Kofola naváže na loňskou výplatu dividendy (7 Kč na akcii) a nadále bude realizovat dividendovou politiku. Pro letošní rok konzervativně odhadujeme meziročně stejnou výši dividendy," napsal Raška.

Kofola je společnost s nízkou mírou zadlužení, se silným provozním cash flow indikujícím schopnost generovat volné cash flow a se silnou hotovostní pozicí. To jsou faktory, které by podle Rašky měly vytvořit dostatečnou základnu pro to, aby se dividenda mohla v příštích letech pohybovat alespoň v rozmezí 8-10 Kč na akcii, což by znamenalo 2-2,5% dividendový výnos.

STÁHNOUT KOMPLETNÍ ANALÝZU

Kofola ČS: SWOT analýza

Silné stránky

- Etablovaná společnost na trhu nealkoholických nápojů.

- Značka Kofola je všeobecně pozitivně vnímána širokou veřejností.

- Silné postavení na trhu, jednička na slovenském a slovinském trhu, dvojka na českém trhu.

- Široká nabídka produktů (zhruba 35 značek).

- Širokým sortimentem je Kofola zajímavá jak pro zákazníky v segmentu maloobchodu, tak především v segmentu HoReCa (hotely a restaurace).

- Zkušenosti s akvizicemi, schopnost společnosti efektivně začlenit nové značky a produkty do portfolia.

- Zkušený management, ve společnosti i majetkově zainteresovaný, působí ve firmě dlouhodobě.

Slabé stránky

- Slabší pozice na silně konkurenčním polském trhu.

- Část výnosů na polském trhu je realizována prostřednictvím prodejů privátních značek maloobchodním řetězcům, což vytváří negativní tlak na ziskové marže.

Příležitosti

- Akvizice slovinské společnosti Radenska a chorvatské firmy Studenac otevírá možnosti pro budoucí růsty v adriatickém regionu.

- Dřívější investice do přímé distribuce v tuzemském segmentu HoReCa zefektivní spolupráci se zákazníky s pozitivním dopadem do marží a ziskovosti.

- Rozvoj UGO barů se stává dalším příjmovým kanálem, který stále více podporuje celkové tržby společnosti.

Hrozby

- Konkurenční prostředí jak v segmentu maloobchodu, tak v segmentu HoReCa může vytvářet negativní tlaky na ceny produktů.

- Citlivost výsledků hospodaření na počasí v letní sezóně.

- Obecně nepříznivě se vyvíjející makroekonomika může negativně působit na spotřebu nealkoholických nápojů.

Zdroj:
Fio banka
Kofola ČeskoSlovensko
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční doporučení
Přestat sledovat
14. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Tržní výhledy na druhé pololetí 2021
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
12. 6. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Další pokles amerických dluhopisových výnosů by byl špatnou zprávou…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat