Gargi Chaudhuri (BlackRock): Toto jsou investiční nápady pro období vyšší inflace a volatility

Vysoká inflace, pomalejší hospodářský růst a válka na Ukrajině doléhají na finanční trhy. Gargi Chaudhuri, která ve společnosti BlackRock vede divizi investičních strategií iShares pro americký kontinent, si nicméně myslí, že se Spojené státy vyhnou recesi, a ukazuje na investice, které mohou ochránit portfolio před nepříznivými dopady vysoké inflace a volatility.

Koncem loňského roku Gargi Chaudhuri varovala před riziky vysoké inflace, volatility a napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Ta se v prvním kvartálu naplnila beze zbytku. "Investoři musejí přijmout vyšší volatilitu jako fakt. V co vyústí válka na Ukrajině, je nyní zahaleno nejistotou, a k tomu jsou zde rostoucí sazby, vysoká inflace a zpomalující hospodářství," říká Chaudhuri.

Zatímco válku na Ukrajině lze pouze sledovat a doufat v úspěch politických jednání, na prostředí vyšších sazeb (nejen) Fedu se připravit lze a je možné v něm fungovat. Centrální banka USA je ve složité situaci – příliš přísná měnová politika může dolehnout na výkon ekonomiky, uvolněný přístup by naopak mohl nechat dále bujet již nebezpečně vysokou inflaci. "Potřebujeme, aby Fed na trhy dodával stabilitu, nikoli větší volatilitu," popisuje expertka z BlackRock.

Recese nebude

V nejbližších měsících očekává další růst inflace, ale do konce roku by podle ní v USA mohly spotřebitelské ceny růst meziročně podstatně pomaleji, byť stále o více než 4 %. "Recese ani stagflace ale podle mě v USA nepropukne, globální růst bude nicméně nepochybně výrazně slabší, než se čekalo zkraje roku," uvedla Chaudhuri ve své analýze z 9. března. Svůj názor opírá zejména o zdravé rozvahy amerických domácností a silný trh práce.

Jak investovat v prostředí vysoké inflace?

Na začátku roku Chaudhuri doporučovala v prostředí rostoucí inflace investice do osmi oblastí. Těmi byly inflačně chráněné dluhopisy, komodity, reality, kvalitní firmy, infrastruktura, finance, technologie a polovodiče. S výjimkou technologií jde o oblasti, kterým se v inflačním prostředí zpravidla daří.

Podle šéfky stratégů společnosti iShares nicméně nejsou technologie tak docela homogenní skupinou. Najdou se mezi nimi vysoce kvalitní firmy se silnými bilancemi a vysokými maržemi, jimž se daří i v prostředí vysokého růstu cen v ekonomice.

V rámci technologického odvětví Chaudhuri favorizuje polovodičové firmy. Ty podle ní mají velice silnou pozici v cenotvorbě, což jim umožňuje udržovat vysoké marže. Lze na ně vsadit skrze iShares Semiconductor ETF nebo VanEck Semiconductor ETF.

iShares Semiconductor ETF (SOXX), VanEck Semiconductor ETF (SMH)

Velkými favority prostředí rostoucích sazeb jsou energetika a finance, zejména banky. Oblíbenými ETF sledujícími tyto oblasti jsou Energy Select Sector SPDR Fund a Financial Select Sector SPDR Fund.

Energy Select Sector SPDR Fund (XLE), Financial Select Sector SPDR Fund (XLF)

Vedle toho by se investoři řešící dopady inflace na jejich portfolia měli porozhlédnout po krátkodobějších inflačně chráněných dluhopisech, v USA například skrze iShares 0-5 Year TIPS Bond ETF. Možností jsou také iShares 1-5 Year Investment Grade Corporate Bd ETF nebo Vanguard Short-Term Inflation-Protected Securities ETF.

iShares 0-5 Year TIPS Bond ETF (STIP), iShares 1-5 Year Investment Grade Corporate Bd ETF (IGSB), Vanguard Short-Term Inflation-Protected Securities ETF (VTIP)

Smysl mají podle Chaudhuri také komodity, a to formou diverzifikovaného koše. V nabídce jich je řada, solidní expozici nabízejí například iShares GSCI Commodity Dynamic Roll Strategy ETF, Invesco DB Commodity Index Tracking Fund nebo Direxion Auspice Broad Commodity Strategy ETF.

iShares GSCI Commodity Dynamic Roll Strategy ETF (COMT), Invesco DB Commodity Index Tracking Fund (DBC), Direxion Auspice Broad Commodity Strategy ETF (COM)

Kočka v lese - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com
21. 3. 2022 6:27
Americké akcie: Odraz mrtvé kočky, nebo na cestě z temného lesa?

Americký akciový index S&P 500 má za sebou nejlepší týden za více než rok, připsal si přes 6 %. Jde o rozhodný býčí...

Sedmička - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
18. 3. 2022 6:46
Jak se chránit před chaosem na trzích? Zkuste těchto sedm opčních strategií

Na přelomu loňského a letošního roku dosáhly akciové trhy vrcholu, pak ale došlo k prudkému obratu níže. Nejenže se...

Zdroj:
BlackRock
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Polovodiče
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
30. 6. 2022 21:00
V PÁTEK ve 13 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 6. 2022 17:04
Americké akcie: Proč se (z)hroutí technologická bublina 2.0
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat