Gary Shilling varuje před spekulacemi a politikou Fedu, akcie i kryptoměny podle něj čeká pád

Image
Gary Shilling
Obrázek: WSJ

Proslulý investor Gary Shilling považuje akcie za předražené a odsouzené k výraznému propadu. Za zvyšování cen podle něj mohou bezprecedentní opaření na podporu ekonomiky, obavy z inflace odmítá a radí investorům, aby odolali lákavé představě rychlého zbohatnutí skrze spekulace. Právě spekulanty na akciovém a kryptoměnovém trhu podle čeká hořký konec, uvedl v interview pro RealVision. Nabízíme několik jeho vyjádření, redakčně zkrácených a upravených v zájmu lepšího kontextu a srozumitelnosti.

1. "Konsenzuální odhad je ten, že se ekonomika rychle otevře, prudce naroste inflace a sazby s ní. To je hodně přehnané, stále se pohybujeme v prostředí nízké inflace až deflace." Shilling připomíná, že Čína a další země vyrábějí více, než spotřebují, a svými vývozy zásobují svět, což tlačí ceny níže.

2. "Peníze pumpované do systému centrálními bankami a vládami se nepřelily do spotřeby, ale do úspor a investic (což způsobuje inflaci na trzích aktiv). Výsledkem jsou věci jako růst ceny dogecoinu, bitcoinu a dalších kryptoměn, což jsou všechno bez výjimky spekulace. Ceny akcií to vyhnalo vzhledem k ziskovosti a jakýmkoli jiným fundamentům firem do neuvěřitelných výšin. Neznamená to, že bych se teď pouštěl do shortování akcií, protože se všemi spekulanty na trhu nelze ani tušit, jak vysoko se ceny ještě posunou. Na fundamenty se ale v současnosti nemá smysl soustředit."

3. "V systému je příliš mnoho peněz a lidé nevědí, co jiného než sázky na akcie a další aktiva s nimi dělat. Fed nemůže nevidět, co se děje. Jakkoli poctiví státní zaměstnanci v jeho vedení sedí, nelze se ubránit dojmu, že snad na zvyšování cen akcií a míry spekulace mají nějaký zájem. Měli by být opatrnější."

4. "Dokud někdo nepískne konec – standardně to nedělá nikdo jiný než Fed –, spekulativní prostředí potrvá, jen bude nabývat na extrémnosti. Moc dobře si pamatují šílenství z přelomu tisíciletí, kdy také věci postrádaly logiku, ale všichni byli spokojení. Dokud to neskončilo."

5. "Pokud dojde k tomu, co čekám, tedy k velkému výprodeji, který z trhu vyplaví velkou část spekulantů, bude možné znovu na trhu pořádně vydělat."

6. "Pamatuji si dobu, kdy investoři řešili bezva foťáky (Polaroid) nebo zábavní parky (Walt Disney), ale zapomněli na plíce a střeva ekonomiky. V tomto období, které v burzovní historii definují slova Nifty Fifty, všemu vládla spekulace. A já vidím v současnosti v chování investorů mnoho podobností s tehdejší dobou."

7. "Jak to může skončit? Jednou z možností je to, že jednoho rána vstaneme a přečteme si, že ta nebo ona banka si kousla pořádně kyselého jablka. V malé míře to naznačil případ fondu Archegos. Velké bubliny historie, třeba ta tulipánová, praskly po píchnutí poměrně malými špendlíky."

8. "Nesnažím se odhadnout přesnou dobu, kdy dojde ke zchlazení současné spekulativní horečky. Spekulace jsou schopné dlouho přebíjet jakoukoli logiku, nakonec ale poteče ulicemi hodně krve."

9. "Pandemie byla pro nás všechny budíčkem. Připomněla nám, jak je důležité šetřit, spořit, být opatrní a vyhýbat se spekulacím. Je samozřejmě náročné sledovat, jak všichni kolem vydělávají na bitcoinu nebo GameStopu rychleji než vy se svými investicemi. Ten pocit, že vám možná ujíždí vlak, je přirozený. Někdy je ale zkrátka potřeba umět si jasně říct, že podobné spekulace nejsou pro vás to pravé."

10. 3. 2021 9:14
Jen ať akcie zlevní!

Akciemi se zabývám teprve od roku roku 2008. Od února, takže kolaps Lehman Brothers jsem si užil už naplno. Za těch...

5. 5. 2021 6:47
Americké akcie jsou v bublině. Ale v jaké vlastně?

Když vyjdeme čistě z ukazatelů ocenění amerických akcií, nemůžeme popřít, že se na trhu s nimi nafoukla cenová bublina...

Zdroj:
RealVision, Business Insider
Americké akcie
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Spekulace
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat