Investování pro děti dává smysl, dlouhodobé výhledy nepřejí spoření

Nevíte jistě, zda má cenu dávat dětem peníze stranou? Více než dvě třetiny rodičů pro budoucnost svých dětí pravidelně šetří. Je však potřeba důkladně prostudovat a zvážit všechny plusy i mínusy produktů, které současný trh nabízí, a nenaletět na zdánlivě vysoké zisky. Můžete se tak vyhnout možnému nepříjemnému překvapení v budoucnu.

Koncem minulého roku jsme v rámci průzkumu zjišťovali, zda rodiče svým dětem spoří nebo investují. Více než 60 % dotazovaných odpovědělo, že dětem peníze stranou odkládá. Ať už pro jejich snazší start do dospělého života, na bydlení, nebo třeba na studia. Částka, kterou v průměru odkládají na dětské investiční nebo spořicí účty, se pohybuje v rozmezí 500 až 1 000 korun měsíčně.

Kolik spoříme pro děti

Mimo klasická investiční portfolia pro dospělé nabízí platforma Portu možnost investovat i pro ty nejmenší. Dětské účty spatřily světlo světa v prosinci 2019. Po téměř dvou letech lze říci, že si jako produkt získaly velkou oblibu, která neustále roste. V současnosti Portu eviduje přes 3 500 dětských účtů. Ty fungují velice podobně jako standardní investiční účty na platformě. "Jelikož je pro nás budoucnost dětí našich investorů důležitá, rozhodli jsme se pro dětské účty stanovit nejvýhodnější možný poplatek za správu, a to pouze 0,25 % ročně oproti standardnímu 1 % (bez slev plynoucích z délky fixovaného období)," říká Radim Krejčí, šéf Portu.

Zhruba dvě třetiny všech dětských portfolií investorů na Portu tvoří dynamické investiční strategie, které jsou složeny buď úplně, nebo z drtivé většiny akciemi. Na škále rizika, které je investor ochoten podstoupit, tomu odpovídá rizikový profil 9 až 10. Ty označují portfolia s nejvyšší mírou rizika, zároveň ale umožňují také nejvyšší míru zhodnocení úspor. "Nižší rizikový profil než 7 má u nás pouze 10 % dětských portfolií, u nichž hraje velkou roli vyšší věk dítěte, investiční horizont je tím pádem kratší. Jakmile dítě dosáhne plnoletosti, veškerá práva k účtu přechází na ně, a může tak směle v investování pokračovat," vysvětluje Krejčí.

Během posledních dvou měsíců byl o produkt rekordní zájem, šlo o nárůst okolo 10 %, který si lze vysvětlit především jako reakci na vzrůstající inflaci. Roli hraje také fakt, že se lidé snaží v oblasti financí více vzdělávat a zamezit tomu, že jejich úspory nebudou mít v budoucnosti ani zdaleka takovou hodnotu, jakou mají nyní. Více si zjišťují, jaké produkty jsou na trhu a co je pro ně a jejich děti nejlepší. Proto se jim například Portu snaží nabídnout efektivnější alternativu.

Počet dětských portfolií na Portu

Přílišný důraz na spoření

Situace ohledně investiční gramotnosti se sice v České republice výrazně zlepšuje, v porovnání se Západem však v tomto směru stále zaostáváme. Vliv na to má především socialistický model hospodářství, který byl v zemi nastolen po druhé světové válce a přetrvával až do převratu v roce 1989. Následky více než 40 let trvajícího režimu jsou bohužel vidět dodnes, a to nejen v oblasti financí.

Většina rodičů například dětem stále odkládá peníze formou spořicích účtů nebo stavebního spoření. Při spoření ukládáte peníze stranou a máte předem dané, jaký bude výnos. Ne příliš vysoký, ale zato prakticky zaručený. Pokud spoříte, činíte tak bez takzvaného investičního rizika, tedy pravděpodobnosti snížení hodnoty uložených prostředků. "Stavebko" je navíc lákavé díky tomu, že stát na něj nabízí příspěvek, který činí až 2 000 Kč ročně. Při pravidelném spoření nižší částky v horizontu několika let se tak lze dostat na výnos okolo čtyř procent. Na druhou stranu může spoření výrazně ovlivnit měnící se výše úrokových sazeb nebo případný neúspěch banky, která spoření nabízí.

Investování jako zbraň proti inflaci

Rodiče si stále více uvědomují, že úrok ze stavebního spoření mnohdy nestačí ani na pokrytí inflace, což může v případě dlouhodobého horizontu být problém. Porazit inflaci lze, nicméně za předpokladu vyššího rizika. Chce-li člověk vyšší zhodnocení, musí se dívat spíše po možnostech investování do akcií či dluhopisů. S tím sice je spojeno tržní riziko kolísání hodnoty investice, dlouhodobě je však možné dosáhnout nejvyšších výnosů.

Jak dlouho rodiče chtějí ukádat peníze pro své děti

Pravděpodobnost, že investice bude zisková, výrazně roste především s prodlužující se dobou trvání investice. A tu mají vaše děti opravdu dlouhou. Čím déle tedy člověk investuje, tím nižší je riziko, že vlivem kolísání na trzích dojde ke snížení hodnoty jeho investic. Mimo jiné díky složenému úročení, kdy se zhodnocují i připsané úroky a výnosy, lze zhodnotit i relativně nízké částky v řádek stokorun či jednotek tisíců.

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Nutno dodat, že investování pro děti není jen o penězích jako takových. Důraz by měl být kladen hlavně na jejich finanční gramotnost. Až totiž v 18 letech investiční portfolio převezmou, bude potřeba, aby se jej zhostily zodpovědně a s penězi dobře naložily. Žádný z rodičů určitě netouží po tom, aby jimi pečlivě nastřádané peníze jejich potomci hned na prahu dospělosti "rozfofrovali".

Jedno je však jisté, čím dříve začnete svým ratolestem investovat, tím vděčnější vám jednou budou. Každá tisícovka navíc se totiž počítá. Tak na co čekat?

Přestat sledovat
Investiční horizont
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
27. 11. 2021 14:20
Zelená dohoda: Co (ne)přinese střední třídě? A jak také uvažovat o klimatické změně?
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
25. 11. 2021 17:13
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce (i samotného produktu)?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
24. 11. 2021 15:00
ABCD investora: Jak sestavit vítězné portfolio na rok 2022?
Akciové tipy
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
24. 11. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Výnosové křivky v Evropě rozdělují bankovní sektor, v rámci…
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat