Investování: V jednoduchosti je síla

Investoři a obchodníci na trzích se často mylně domnívají, že čím bude jejich strategie komplexnější a robustnější, tím budou jejich výsledky lepší. Ve skutečnosti je to spíše naopak. I na trzích platí, že méně je někdy více.

Složité strategie jsou náchylnější k chybám způsobeným náhodou. Čím podrobněji investor řeší historická data, tím dříve mu řeknou přesně to, co chce slyšet. Složité systémy jsou založené na množství dat, přílišné optimalizaci a odhalování korelací tam, kde žádné nejsou. Zjednodušování vede ke snižování pravděpodobnosti, že se investor nechá napálit svým vlastním systémem.

Inteligentní lidé vyhledávají složité strategie. Na trzích působí mnoho inteligentních lidí. Jejich chytrost paradoxně může být jejich nevýhodou, protože mohou začít mít pocit, že znají odpověď na vše. Navíc mají tendenci věci překombinovávat, a jelikož jednoduchá řešení nepůsobí na první pohled tak lákavě, mohou tím způsobit problémy i ostatním investorům.

Složitost je o taktice, jednoduchost o systému. Taktické, krátkodobé přístupy mívají krátkého trvání, ale jednoduchá strategie, která vychází ze základních principů, může najít uplatnění v různých případech a scénářích. Jednoduchost nesází na styl, komplexnost ano.

Jednoduchý přístup je těžší. Využívání jednoduchého přístupu vyžaduje mnoho úsilí, protože lidé jsou náchylní věřit báchorkám o úspěších jiných. Jednoduchý přístup je tedy spíše psychologickým cvičením, zatímco komplexnost spočívá spíše ve snaze porazit konkurenci.

Větší úsilí neznamená lepší výsledky. Překonávání konkurentů se jednodušeji dosahuje slovy než činy, protože obětování většího množství času a úsilí neudělá z nikoho lepšího investora. Není snadné lidi přesvědčit, že někdy může méně práce a času, případně menší množství důležitých rozhodnutí znamenat v dlouhodobém horizontu mnohem lepší výsledky.

Složitý přístup může mít nečekané důsledky. Jednoduchost byla kdysi popsána jako umění přemýšlivé redukce. Arthur Conan Doyle prostřednictvím Sherlocka Holmese v některém ze svých příběhů řekl, že "pokud odstraníme nemožné, tak vše, co zůstane, jakkoli je to nepravděpodobné, je pravda". Složitý a komplexní přístup znamená mnohem více možností a také nepříjemných překvapení.

Komplexní přístup vyvolává iluzi kontroly. Lidé se snaží vyhýbat stresovým situacím a mít pocit kontroly. Jistota je dělá spokojenějšími, ale je to mnohdy jen iluze. Investoři hledají jistotu a kontrolu i tehdy, když se mýlí. Jednoduchý přístup znamená zaměřit se na to, co může mít investor pod kontrolou, a pochopit, co pod kontrolou mít nemůže.

Jednoduché neznamená snadné nebo nerozvážné. Jednoduchý přístup vyžaduje více myšlení předem, a nutí tak investory filtrovat šum na trzích od podstatného zbytku. Zjednodušení může pomoci investorům k lepším rozhodnutím tím, že rozdělí složité problémy na části, kterým mohou lépe porozumět.

Sofistikovanost je používána jako symbol statusu. Složitý a komplexní přístup je lepším prodejním artiklem, jenž pomáhá některým investorům k tomu, aby zapůsobili na ostatní. Ve skutečnosti se trhy nezajímají o to, jak složitá je strategie investora. Zajímá to pouze lidi s velkým egem.

Komplexní problémy nevyžadují komplexní řešení. Je obtížné přimět lidi, aby vsadili na jednoduchost, protože je těžké uvěřit, že složité problémy nevyžadují složitá řešení. Všichni chceme věřit tomu, že existuje nějaký sofistikovaný investiční svatý grál, který najednou vyřeší všechny naše problémy.

Jednoduché je srozumitelné. Jednoduchost umožňuje větší transparentnost a usnadňuje stanovení si přiměřených cílů. Známý investor Charlie Munger řekl, že "jednoduchost nám umožňuje zlepšit výkonnost, protože nám dovoluje lépe porozumět tomu, co děláme".

Poznámka redakce: Již Albert Einstein řekl, že "pokud něco nedokážete vysvětlit jednoduše, nerozumíte tomu dost dobře". A Warren Buffett rád říká, že investoval pouze do toho, čemu rozumí. Takže když to dáme dohromady, investovat bychom opravdu měli jednoduše.

Zdroj:
A Wealth of Common Sense
Chyby v investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat