Jak porazit inflaci, která již léta válcuje úroky na bankovních vkladech?

České domácnosti mají v bankách dlouhodobě uloženo zhruba 40 % svých finančních prostředků, dohromady s hotovostí pak okolo 45 %. Mnozí Češi a Češky tak nevědomky prodělávají. Růst cen zboží a služeb je výrazně vyšší než úrokové sazby nejen na běžných a spořicích účtech, ale také u termínovaných vkladů. Jinak tomu nebude ani letos, kdy již pátým rokem v řadě převýší inflace úrokové sazby z vkladů. Jakou letos v Česku čekat inflaci, jak spoří a investují běžní Češi a proč se konzervativní chování v posledních letech nevyplácí?

Inflace v ČR překročí v roce 2021 hladinu 2,5 %

Podle údajů Českého statistického úřadu dosáhla inflace měřená indexem spotřebitelských cen za prvních sedm měsíců roku 2021 v průměru 2,7 %. V červenci meziročně vystoupala na 3,4 %. V tomto roce si Češi ve srovnání s loňskem připlácejí především za pohonné hmoty a tabák. Méně naopak platí za energie. Podle prognózy Portu by průměrná inflace v České republice v roce 2021 měla přesáhnout 2,5 %.

Češi drží v bankách a hotovosti zhruba 45 % finančních prostředků

Podle údajů České národní banky tvoří vkladové produkty a hotovost přibližně 45 % celkových finančních aktiv českých domácností. Pro srovnání, v eurozóně nebo v EU jde podle údajů Eurostatu o podíl na úrovni jedné třetiny. V důsledku koronavirové krize v roce 2020 vzrostly vklady českých domácností v bankách meziročně o rekordních 12 % a v březnu 2021 přesahovaly úroveň 3,3 bilionu Kč.

Finanční rezervu v bance považujeme za povinnou výbavu každé domácnosti a je to tak správně. Ale držením příliš velkého podílu finančních prostředků na běžných účtech a vkladech jejich kupní síla klesá. Důvodem je to, že inflace je vyšší než úrokové míry, které tyto produkty nabízejí.

Inflace bude i letos vyšší než úroky na běžném a spořicím účtu a na termínovaných vkladech

Během posledních čtyř let převýšila inflace v České republice pokaždé úroveň úrokových sazeb jak na běžných a spořicích účtech, tak u termínovaných vkladů. Průměrné sazby na vkladech s dohodnutou dobou splatnosti do dvou let se během tohoto období pohybovaly v rozpětí 0,75-1,32 % p. a. V případě běžných a spořicích účtů, tedy jednodenních vkladů, šlo o ještě nižší úroveň 0,10-0,19 % p. a. Růst cen zboží a služeb se v přitom letech 2017-2020 pohyboval v rozmezí 2,0-3,3 %. Vyplývá to z údajů České národní banky a Českého statistického úřadu. Co to v praxi znamená? Nominální hodnota vkladů se samozřejmě nemění, snižuje se ale jejich kupní síla.

Inflace vs. úroky z vkladů

Ani v roce 2021 tomu nebude jinak, jelikož se očekává, že inflace nad úrovní 2,5 % by měla převýšit úrokové sazby českých bankovních vkladů. V případě běžných a spořicích účtu nadále očekáváme úroky pohybující se okolo 0,1 %, u termínovaných vkladů pak okolo jednoho procenta.

Jak vyhrát souboj s inflací?

Inflaci lze porazit (ochránit kupní sílu svých peněz, ideálně ji i navyšovat) investováním. Investovat přitom není to samé co spořit. Při spoření získává střadatel po určité době zpět své vložené peníze plus úroky. Při investování je zhodnocení peněz vyšší, ale na druhou stranu s sebou nese určitou míru rizika.

V současnosti již ovšem existuje několik způsobů, jak investovat zodpovědně. Povinnou výbavou zodpovědného investora by mělo být střízlivé posouzení rizika, dobrá znalost produktu a dodržení zlatého strategického pravidla, jímž je diverzifikace. Neméně důležitou roli hraje spolupráce s profesionály s dlouholetými zkušenostmi, s licencí ČNB a pravidelným auditem od renomovaných společností.

Zajímavou a roky ověřenou možností je investování do podílových fondů. V posledních letech se do popředí dostává také nízkonákladové investování prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF). Ty sázejí na pasivní investování, a tedy na celkový vývoj daného trhu či jeho segmentu.

Investoři tak mohou prostřednictvím ETF investovat například do indexu S&P 500 a získat podíl na výrazné části amerického trhu. Tím odpadá riziko špatného výběru, které při vybírání jednotlivých firem a odvětví hrozí. Kromě diverzifikace lákají české investory na trh s ETF především nízké poplatky. Pasivní fondy totiž na rozdíl od aktivních nemají takřka žádné náklady na své fungování.

Trading - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
9. 8. 2021 6:34
Milion investorů znamená milion důvodů pro pohyb cen na trzích. Co s tím? Zjednodušte si to!

James Playsted Wood, který toho o trzích napsal podstatně více, než průměrný smrtelník kdy přečetl, jednou trefně...

Buy, nákup, investování, trading
Obrázek: Thinkstock
26. 1. 2021 17:05
Dilema investora: Proč (ne)čekat na nižší ceny akcií?

S cenami akcií je to pořádná potíž. Když jsou moc vysoké, nechce se jednomu nakupovat, protože přece půjde nakoupit...

Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat