Jak přežít turbulence na trzích? Naslouchejte těmto čtyřem radám

Začátek letošního roku si investoři jistě představovali jinak. Dekádu trvající růst cen akcií sice dával tušit, že korekce je nevyhnutelná, koronavirová krize však udeřila jako blesk z čistého nebe. Pro řadu investorů šlo o křest ohněm, do té doby totiž nezažili nic jiného než růst. Pokud i vás propad cen na trzích zaskočil, k následujícímu návodu, jak divoké tržní období ve zdraví přežít, byste měli přistupovat jako k povinné četbě.

1. Nepanikařte a získejte přehled o tom, co se děje

Je přirozené ve chvílích nejistoty prožívat silné emoce, člověk není stroj. Pro začátek je proto důležité sundat nohu z plynu, odstoupit a uvědomit si, jaké emoce vámi v danou chvíli hýbou. Může se zdát, že není času nazbyt, v sázce jsou přece těžce vydělané peníze. Na druhou stranu se můžete uklidnit tím, že pokud se vyvarujete ukvapených rozhodnutí, lze z každé situace nějak vybruslit. Důležité je udělat si úplný přehled o tom, co se děje a jaké jsou možnosti.

Panika kvůli propadům na trzích je zbytečná, když jste na ně připravení
Pro řadu investorů byl letošní propad cen akcií po mnohaletém býčím trendu první opravdovou zkouškou nervů. Jistě ale ne poslední. Volatilita k životu investora patří a je potřeba ji vnímat jako něco, bez čeho by trhy nemohly existovat. Následující čtyři body vám připomenou, jak k volatilitě a propadům na trzích přistupovat a jak omezit jejich negativní dopady na portfolio.

2. Zamyslete se nad investiční strategií

Jakmile se vám podaří zklidnit emoce, připomeňte si základy své investiční strategie. Je vaše portfolio diverzifikované? Sektorově i regionálně? Napříč různými třídami aktiv? Když trhy zamíří dolů, zaznamenávají ztráty všichni investoři (pomineme-li shortování), liší se ale míra poklesu tržní hodnoty různých portfolií. Pokud je vaše portfolio podloženo smysluplnou strategií, mělo by solidně těžit z následného obratu na trzích.

Mýtus o panice drobného investora
Představme si drobného investora jako (potenciálního) pacienta a finančního či investičního poradce jako lékaře. A do toho zazvoní telefon! Pozor, na lince je novinář!

3. Zvažte drobné úpravy strategie reagující na aktuální situaci

Ani sebelépe postavená investiční strategie se neobejde bez dílčích úprav podle aktuální situace na trzích. Všichni vědí, že investovat podle pohledu do zpětného zrcátka je nebezpečné, na druhou stranu je historie to jediné, co mají investoři při sestavování portfolia k dispozici. Zkuste ale uvažovat i o aktuálních trendech, předpokládaném vývoji trhů a ekonomiky, zkuste hledět do budoucna a predikovat další vývoj. Změny v portfoliu ale nesmí být nahodilé, musí mít logiku a měly by být spíše opatrné.

Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"
Po prudkém propadu cen akcií o 30 % a více během pár týdnů nebude divu, když se začnou rojit hanlivé komentáře na adresu investiční strategie "kup a drž". Jistě se na ní dá najít spousta chyb, žádná ale není tak zásadní jako ta, kterou dělají ti, kdo její název nečtou pozorně až do konce.

4. Myslete na bezpečí i při očekávání rally

Když trhy zažijí výrazné propady, začne řada investorů přemýšlet, jak co nejrychleji smazat průběžné ztráty. Často přitom rozprodají defenzivní složky svých portfolií a začnou agresivně sázet na odraz burz ode dna. Taková sázka může samozřejmě vyjít, nikdo ale nevidí do budoucnosti, takže nedokáže s jistotou předpovědět, že po dílčím odrazu nepřijde další propad a podobně. Ani ve chvíli, kdy vše ukazuje na růst po předchozím propadu, by investoři neměli překračovat míru přijatelného rizika a měli by stále myslet na zastoupení všech typů aktiv v portfoliu.

S důkladnou diverzifikací za hlupáka? (Snad) ne navždy!
Diverzifikace byla ještě docela nedávno vyzdvihována jako nezbytná součást každé investiční strategie. Ve světě, kde jedna třída aktiv mílovými kroky předbíhá všechny ostatní, jsou ovšem investoři s diverzifikovanými portfolii považováni za blázny.
Zdroj:
New York Times
Investování
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
12. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 6. 2021 17:01
Zapomenuté miliardy: Představení služby, která může i vám pomoci najít desítky i stovky tisíc korun
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Privatizace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat