Jakápak podpora ekonomiky?!

Centrální banky drží sazby na minimech a v posledních týdnech opakovaně zdůrazňují, že na tom v nejbližších letech neplánují nic měnit. Podle Powella, Lagardeové a spol. jde o fantastickou podporu ekonomiky, na kterou by měly navazovat vlády fiskálními opatřeními. Stimulační efekt nízkých úroků v současné podobě je ovšem přinejlepším diskutabilní.

Když Jerome Powell v září vysvětloval, že Fed nehodlá zvedat sazby minimálně do roku 2023, uvedl přitom také, že to považuje za silný stimulační prvek pro americkou ekonomiku. Méně zběhlí investoři mu to možná spolkli i s navijákem.

Zamysleme se ale trochu. Nízké sazby se nepochybně mohou propsat do vyšší poptávky po úvěrech. Podpora ekonomiky, impulz, stimulace - jak chcete - by ale měly mít krátkodobější charakter než příslib nízkých sazeb na roky dopředu (kdo si zrovna bere hypotéku, vnímá to jinak, jde nám ale o trochu širší perspektivu, navíc trochu jinou).

Je totiž rozdíl (a platí to i pro tu hypotéku), když nabídnete nízký úrok s tím, že nabídka trvá třeba měsíc, a když nabídnete "super výhodnou sazbu" s tím, že si půjčku lze sjednat kdykoli během příštích tří let (a možná i déle). V prvním případě se budou na úvěry stát fronty, v druhém k tomu není důvod.

Když centrální banka "zneatraktivňuje" komerčním bankám držení peněz, mohou tyto finanční ústavy mít tendenci raději hotovost rozpůjčovat do ekonomiky. Tak centrální banky uvažují. Když ale zazní, že takové podmínky budou platit po léta, trh se tomu spíše postupně přizpůsobí, než že by se nějak enormně rozhýbal.

Záporné sazby jako podpora ekonomiky nefungují, zní z centrální banky
Když centrální banka srazí úroky do záporu, motivuje tím komerční banky, aby si u ní neschovávaly peníze, nýbrž je půjčovaly firmám a spotřebitelům. Větší objem úvěrů pomáhá roztáčet motor ekonomiky, a ta následně ožívá. Jednoduchá logika, které nelze vlastně nic vytknout. Jen to tak bohužel nefunguje, ne dlouhodobě.

Proto není divu, že finanční trhy reagovaly na prudké snižování sazeb během letošního prvního kvartálu velice živě. A stejně tak není divu, že pouhé setrvávání Fedu, ECB a dalších ve "stimulačních pozicích" v poslední době de facto ignorují. Když budou sazby nízké několik let, nikoho to v současnosti prakticky k ničemu nemotivuje. Času dost.

Nic proti, ale tento způsob stimulace hospodářství zdá se mi poněkud nefunkčním. Ne že by centrální bankéři neměli k dispozici další nástroje, masivně třeba využívají nákupy aktiv, celkem logicky ale přehráli pomyslný míček zodpovědnosti za odvracení krize na fiskální stranu hřiště. A na té se hraje často spíše podle politických, nikoli ekonomických pravidel. Takže se slibně nastartované hospodářské oživení (nejen v USA) nejspíše ještě celkem povleče.

Trump zavelel: Až do voleb žádná vyjednávání s demokraty o podpoře ekonomiky!
Americký prezident Donald Trump v úterý vyzval k tomu, aby republikánští vyjednávači v čele s ministrem financí Stevenem Mnuchinem přestali dojednávat podobu fiskální pomoci ekonomice s demokratickou opozicí. Zahájit jednání mají až po volbách 3. listopadu.
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat