Jesse Felder: Investoři v uplynulých letech slepě kupovali všechno, teď se jim to vrací

To, co se na finančních trzích odehrávalo v převážné části uplynulé dekády, nebylo investování, ale spekulace, tvrdí hedgeový manažer a bloger Jesse Felder. Je přesvědčený, že právě slepé nakupování všeho, co mělo z jakýchkoli důvodů nakročeno k růstu, je hlavní příčinou hloubky a rychlosti současných tržních výprodejů.

Začátek všeho je podle Feldera potřeba hledat již ve finanční krizi z roku 2008, respektive v kvantitativním uvolňování americké centrální banky, které bylo reakcí na finanční krizi a jí vyvolanou hospodářskou recesi.

Cílem kvantitativního uvolňování podle Feldera bylo stlačit výnosy na dluhopisových trzích tak nízko, aby investoři začali masivně nakupovat firemní dluhopisy a akcie. Výsledkem toho bylo, že se společnosti začaly zadlužovat a investoři jejich dluhy financovali takřka bez ohledu na jejich zdraví či udržitelnost byznysu.

"Uvolněná měnová politika americké centrální banky vytvořila extrémně nebezpečnou spirálu. Podniky levné peníze nevyužívaly na rozvoj, ale na skupování vlastních akcií. A čím více vlastních akcií skupovaly, tím více peněz na akciový trh investoři posílali," říká Felder.

Do toho navíc vstoupilo pasivní investování, které vyhnalo nahoru jak akcie zavedených firem, tak cenné papíry startupů a finančně slabších firem. Ti, kteří si neberou servítky, hovoří rovnou o armádě zombie společností.

Vácha (Conseq IM): Černí pasažéři v indexech, kteří se svezli vzhůru, mohou teď mít o to větší problémy
Poslední jedenáct let šly nahoru ceny většiny aktiv. V současných turbulencích se může jako problém ukázat například i velká obliba investic do celých indexů, kdy se na růstu kvalitních společností svezly i firmy, které nejsou schopné vydělávat. Příkladem je Uber, uvedl v rámci debaty z cyklu ABCD investora Lukáš Vácha ze společnosti Conseq Investment Management.

Koronavirus na trhy přinesl extrémní nejistotu a odhalil, že některé firmy jsou "nahé". Sudem střelného prachu jsou v současnosti také dluhy firem s ratingem na nejnižším investičním stupni. Jakmile začnou ratingové agentury snižovat hodnocení dluhů, což je nevyhnutelné, může se utrhnout lavina.

"Krachy podniků by pro celou ekonomiku byly katastrofální, i proto lze očekávat, že na trhy vstoupí vládní peníze. Problémem ale je, že Spojené státy mají již nyní nezdravě hluboký rozpočtový deficit. Ve hře proto visí i dluhová krize, která by přitáhla mračna i nad americký dolar," upozorňuje Felder.

Dluhy a rating: Toto je velká hrozba (nejen) pro letošní rok
Na lednovém Investičním fóru nebyla nouze o výhledy na rok 2020. A protože černá labuť v podobě epidemie COVID-19 v té době ještě nedolétla z Číny do světových médií a na finanční trhy, Štěpán Hájek ze společnosti BOSSA se věnoval jiné hrozbě pro světovou ekonomiku a akciové trhy. Možná mediálně méně atraktivní, ale neméně podstatné. Jeho slova jsou připomínkou toho, že až se podaří čínský koronavirus zkrotit, světovou ekonomiku čekají další, možná - měřeno penězi - výrazně dražší problémy.

Centrální banky i vlády jednotlivých zemí jsou v nezáviděníhodné pozici. Dalšími stimulačními kroky riskují, že se za pár měsíců investoři vrátí k nakupování všeho, co koupit lze, protože nabudou přesvědčení, že trh na dlouhou dobu spadnout prostě nemůže. V případě, že nechají investory krvácet a jen stabilizují ekonomiku, ale riskují možná i ztracenou dekádu.

"Věřím, že centrální banky, firmy i investoři dojdou k přesvědčení, že je potřeba pracovat na udržitelném ekonomickém systému a posilovat finanční trhy zodpovědnějším přístupem. To je hlavní ponaučení, jež bychom si měli ze současné situace odnést," dodává Jesse Felder.

Zdroj:
thefelderreport.com
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat