Když volatilita naroste, investorům se děje (i) těchto 8 věcí

Když ceny akcií padají a volatilita roste, investory to zpravidla nenechává chladnými (platí to i v případě, že ceny akcií rostou, jen dopady bývají jiné, přesně do dalšího propadu). Jak také vyšší volatilita působí na psychiku tržních hráčů?

Proslulý hedgeový manažer Ray Dalio v souvislosti s koronavirem, který rozvlnil donedávna až podezřele klidné tržní moře, prohlásil, že tím hlavním kapitálem, který je potřeba v době tržní, ekonomické, ale i zdravotní nejistoty chránit, je rodina. Pro ty, kterým takové upozornění nestačí, je tu tisíc a jedna dalších doporučení, varování a prognóz, a to napříč trhy, regiony, strategiemi a investičními horizonty.

Ať už patříte do jakékoli skupiny investorů podle výše naznačených kategorií, i na vás nejspíše prudké výkyvy burz v posledních dnech nějak zapůsobily. A je tedy možné, že se vás týkají i některé z věcí, které se v době nárůstu volatility na trzích dějí (v řadě bodů je popis současného vývoje poměrně přesný). Jak s nimi pracujete, je samozřejmě na vás.

1. Narůstá emoční volatilita

Investoři se nechovají racionálně ani v obdobích klidu na trzích. Co teprve jejich psychika má předvádět, když jim každý den na investičních účtech naskakují ztráty? Nálada na trzích se pak mění extrémně rychle.

2. Vzývači tržního dna rostou jakou houby po dešti

Když akciový trh prodělá prudké propady a přijde jeden výraznější plusový den, okamžitě se objeví zástupy těch, kteří s pomocí všemožných analýz (technických, fundamentálních, psychologických a dalších) vyhlašují, že se trh již odrazil ode dna. Co na tom, že často hned další den přijde pokles na nové, nižší minimum (a opět je potřeba zmínit, že podobný model lze vypozorovat i při cestě burz vzhůru, jen v opačném gardu).

3. Investoři reagují na tržní šum

Zbytečných informací a zpráv, které zaručené ovlivňují ceny aktiv, se zvyšující se volatilitou přibývá. No nedivte se, i my na Investičním webu máme speciál o koronaviru. Nákupní a prodejní příkazy na základě každodenních zpráv nelze doporučit ani v době, kdy se na trhu „nic neděje“, volatilitu pouze zvyšují.

4. Narůstá snaha za každou cenu napravit ztráty

S prohlubujícími se ztrátami někteří investoři navyšují sázky ve snaze získat ztracené peníze zpět. Je to obdobné jako v pokeru.

Umění nepanikařit: Vakcína proti volatilitě není žádné tajemství
Zvýšená volatilita na trzích mívá za následek nárůst volatility emoční (nebo je to naopak?). Jak pak mají investoři zvládnout takovou smršť, jakou jsme prožili na konci února?

5. (Někteří) dlouhodobí investoři to vzdávají

V době, která se nakonec zpětně ukáže jako ta, kdy se propady na trhu opravdu chýlily ke konci, vyprodává pozoce velká část dlouhodobějších investorů, kteří již zkrátka neunesou tlak.

6. Více se pije

No ano, jsme jen lidé, a tak větší stres utápíme v alkoholu. Pomáhá to možná večer v baru, ráno při otevření trhu to akorát přidělává problémy, třeba s tím mokrým hadrem, co pořád padá z hlavy.

7. Hůře se spí

Další nevítaná reakce lidského mozku na stres. A jak se má nevyspalý investor další den správně rozhodovat?

8. Říkají se hlouposti

Špatné výsledky v obchodování mohou, ostatně stejně jako jakékoli jiné neúspěchy, ovlivňovat i vztahy a hodnoty v životě, které s prací (v tomto případě investováním) nijak nesouvisejí.

Filip Kejla (WOOD & Company): Propady na trzích by investoři měli vnímat jako jedinečnou příležitost, panika není namístě
Propady cen akcií vyvolané šířením nemoci COVID-19 způsobované wuchanským koronavirem jsou pro investory darem. Předtím, než šíření koronaviru a panika kolem něj odstartovaly, firmy po celém světě vykazovaly skvělá čísla. Pokud se tedy ukáže, že šíření koronaviru je jen krátkodobou záležitostí, bude současná situace zpětně vnímána jako skvělá příležitost k doplnění portfolií. V rozhovoru pro Investiční web to řekl investiční stratég Filip Kejla ze společnosti WOOD & Company.
Zdroj:
Eight Fat Swine
Volatilita
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Chyby v investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik
20. 3. 2023 17:05
Transformace energetiky přináší příležitosti. Je Česko připravené je využít?
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 3. 2023 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Události posledních 14 dní zvýšily pravděpodobnost recese
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
18. 3. 2023 6:37
Čtyři investiční témata, která by měla (nadále) zářit v příštích pěti letech
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
17. 3. 2023 12:37
Lekce z války na Ukrajině? Západ se bude muset (opět) trochu ušpinit
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat