25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Energetika je mrtvá, ať žije energetika, chtělo by se zvolat na prahu roku 2020. Sektor totiž loni potvrdil léta trvající útlum, fond Vanguard Energy ETF zahrnující 140 energetických titulů si například připsal jen 6 %, zatímco S&P 500 nabobtnal o 29 %. Nejen proto má ale smysl ve vodách energetiky (za)lovit.
Trh výrazně podceňuje možnost eskalace americko-íránského napětí. I bez války se lze dočkat růstu cen ropy, tweetoval minulý týden Nouriel Roubini. Předznamenal tak pohled většiny tržních expertů vystupujících na lednovém Investičním fóru, podle kterých energetiky patřící mezi poražené končící dekády nabídnou (nejen) letos investorům zajímavé příběhy.
Markets are seriously underpricing the risks of an escalation of the US-Iran tensions. Even ruling out a full scale war scenario the likely escalation of the conflict implies higher oil prices, lower global growth and a risk off episode causing a 10% correction in global equities
— Nouriel Roubini (@Nouriel) January 7, 2020
Geopolitika a regulací tlačený tah na zelenou branku budou přitom podle nich jedním z hlavních faktorů. Mezi další patří ocenění sektoru – loni v listopadu bylo například v USA nižší, než na kolik si trh cenil Apple. A co je (dekádu) dole, zamíří většinou nahoru, připomíná společnost CFRA.
Podobná zhoupnutí, jako bylo to na začátku letošního roku, a podobně dramatická varování, že bude hůře, určitě otevřou prostor pro zajímavé spekulace. Vzhledem ke zmíněným valuacím a také potenciálu, který vynucená restrukturalizace sektoru nabízí, existuje nicméně slušný předpoklad úspěchu i v případě (správných) sázek s delším horizontem.
Analytik z Goldman Sachs Brian Singer, podle kterého letos sektor dosedne na dno a následně se od něj odrazí, například doporučuje akcie EOG Resources nebo Parsley Energy. Osobně vzhledem k přetrvávající nejistotě v mnoha oblastech preferuji plošné sázky. I proto jsem se na konferenci What is the Energy (Policy) of the Future zeptal zúčastněných expertů na to, které trendy v energetice napříště sledovat v rámci Evropské unie.
Osobně bych jako megatrend měnící pořádky v sektoru zdůraznil (geo)politiku, na což lze nahlížet s větší i menší nedůvěrou a radostí (což nic nemění na jejích dopadech). Od prvního ledna například platí nové, zelenější palivové standardy pro námořní lodě. A ty otevírají prostor k velice zajímavým maržím v dosud nudném segmentu trhu pro firmy, jako jsou Marathon Petroleum nebo Phillips 66.
Co se domácích vod týče, politikaření okolo společnosti ČEZ pokračuje, což má (a bude mít) vliv na to, kde a jak se cena akcií jednoho z nejoblíbenějších titulů na pražské burze pohybuje. Komplexně, ale přitom srozumitelně a zároveň jadrně, toto téma na lednovém Investičním fóru uchopil analytik z J&T a aktivistický investor Michal Šnobr.