KONTEXT: Kanada LONG aneb Jistá sázka na (ne)jistotu

Americko-čínská válka o budoucí podobu světa opět nabírá na obrátkách, covid-19 ještě zdaleka nezmizel v propadlišti dějin a dopady záchranných opatření na stabilitu světa jsou stále větší neznámou. Zlato, bitcoin a další defenziva, ověřená i domnělá, proto jsou a budou v kurzu. Často přehlížená Kanada v tomto smyslu stojí za zvážení.

Kanada na první pohled neslibuje (českému) investorovi nic převratného. Tamnímu akciovému trhu srazil (podobně jako dalším) po šplhu na historické maximum v březnu vaz strašák s kódovým označením covid-19. Od té doby index S&P/TSX sice posílil o solidních 35 %, tím ale také příliš nevybočil z globální normy. Výhled na nejbližší období, zakalený očekávaným propadem ekonomiky ve druhém čtvrtletí až o 30 %, pak také neuhrane – trh předpovídá posílení o 2,9 % do konce roku a další utlumené zisky v tom příštím. Podmínkou je přitom oživení světové ekonomiky, na níž jsou komodity představující třetinu burzy v Torontu závislé.

Druhou podmínkou je schopnost domácností splácet závazky – na standard rozvinutých ekonomik relativně vysoké –, která rozhodne o zdraví bank tvořících druhou třetinu indexu S&P/TSX. Investoři schopní a ochotní dohlédnout za nejbližší horizont a relativní šeď burzy v Torontu nicméně najdou jinou Kanadu – zemi, která se mimo jiné v letech 2013-2018 chlubila dvěma ze tří nejrychleji rostoucích technologických hubů na severoamerickém kontinentu.

Robustní růst technologického sektoru je důsledkem dlouhodobě stabilního prostředí, kvalitních a dostupných škol, promyšlené imigrační politiky a v neposlední řadě blízkosti USA, kde svého severního souseda (podobně jako v době vietnamské války) mnozí považují za ideální místo diverzifikace, ne-li přímo vlastní adresu. Něco podobného ostatně reflektují různá mezinárodní srovnání, podle nichž země javorového listu patří mezi nejbezpečnější, nejstabilnější a nejšťastnější na světě.

Centrální banky jako matky falešných trhů: Dluhopisy i akcie jsou mimo realitu
Za uplynulé dva měsíce nalily centrální banky v čele s Fedem na světové trhy skrze odkupy aktiv okolo čtyř bilionů dolarů. Po deseti letech kvantitativního uvolňování to v době koronavirové krize vlastně není žádné překvapení, objem nákupů dluhopisů (státních i firemních), ETF a dalších typů cenných papírů je ale v tak krátké době bezprecedentní. Podle Bank of America Securities jsou v důsledku kroků centrálních bank akciové trhy odtržené od reality, o těch dluhopisových ani nemluvě.

Tuto robustní platformu ve stále rozkolísanějším světě navíc doplňuje "klimatická dividenda". Postupné oteplování mění nehostinný sever na místo s kvalitní zemědělskou půdou a rozumnými podmínkami k životu. Kanada se tak podle kvalifikovaných odhadů stane společně s Ruskem farmářem zásobujícím (a často i zachraňujícím) svět. A díky tomu se navíc její již tak bohatá surovinová a energetická základna výrazně navýší. To vše v rámci rozumné environmentální politiky, která má navzdory jistým úletům směrem k oběma pomyslným extrémům v Kanadě tradici.

Kanadu navzdory solidním předpokladům určitě v příštích letech a dekádách nečeká bezstarostná jízda. I když má promyšlenou imigrační politiku s dlouhou tradicí, masivní příliv nových obyvatel převyšující v současnosti svým objemem Spojené státy, kde žije desetkrát více lidí, je nejen příležitostí, ale také výzvou. Podobné to bude se soužitím se sousední Amerikou, globální mocností na ústupu, který mimo jiné znamená uvadající ochotu řídit se mezinárodními dohodami a normami (to je vztyčený ukazovák například v kontextu možných "vodních válek"). A do třetice, i zmíněná klimatická dividenda má svou stinnou stránku – Newfoundland a další atlantické provincie ohrožuje zvyšující se hladina moří.

I tak se ale Kanada jeví v chaosu probíhajícího historického zlomu jako slušná defenziva, o níž se lze dlouhodobě opřít prostřednictvím standardních nástrojů. A stejně tak na ni lze spekulovat, třeba sázkou na těžaře typu Agnico Eagle Mines a Alexco Resource s aktivitami na kanadském severu. Stručně řečeno, (i) českým investorům se může vyplatit zapátrat ve stínu USA.

zdroj: Google Finance

Také o (další) investiční defenzivě budeme hovořit v rámci on-line debaty z cyklu ABCD investora. Mé pozvání přijali mimo jiné partner WOOD & Company Jan Sýkora nebo portfoliomanažer fondu Top Stocks Ján Hájek. Debatu vysíláme dnes (v pondělí 1. června 2020) živě od 16.30 na YouTube kanálu Investičního webu. Podrobnosti najdete na www.azinvestora.info.

Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat