KONTEXT: Kanada LONG aneb Jistá sázka na (ne)jistotu

Americko-čínská válka o budoucí podobu světa opět nabírá na obrátkách, covid-19 ještě zdaleka nezmizel v propadlišti dějin a dopady záchranných opatření na stabilitu světa jsou stále větší neznámou. Zlato, bitcoin a další defenziva, ověřená i domnělá, proto jsou a budou v kurzu. Často přehlížená Kanada v tomto smyslu stojí za zvážení.

Kanada na první pohled neslibuje (českému) investorovi nic převratného. Tamnímu akciovému trhu srazil (podobně jako dalším) po šplhu na historické maximum v březnu vaz strašák s kódovým označením covid-19. Od té doby index S&P/TSX sice posílil o solidních 35 %, tím ale také příliš nevybočil z globální normy. Výhled na nejbližší období, zakalený očekávaným propadem ekonomiky ve druhém čtvrtletí až o 30 %, pak také neuhrane – trh předpovídá posílení o 2,9 % do konce roku a další utlumené zisky v tom příštím. Podmínkou je přitom oživení světové ekonomiky, na níž jsou komodity představující třetinu burzy v Torontu závislé.

Druhou podmínkou je schopnost domácností splácet závazky – na standard rozvinutých ekonomik relativně vysoké –, která rozhodne o zdraví bank tvořících druhou třetinu indexu S&P/TSX. Investoři schopní a ochotní dohlédnout za nejbližší horizont a relativní šeď burzy v Torontu nicméně najdou jinou Kanadu – zemi, která se mimo jiné v letech 2013-2018 chlubila dvěma ze tří nejrychleji rostoucích technologických hubů na severoamerickém kontinentu.

Robustní růst technologického sektoru je důsledkem dlouhodobě stabilního prostředí, kvalitních a dostupných škol, promyšlené imigrační politiky a v neposlední řadě blízkosti USA, kde svého severního souseda (podobně jako v době vietnamské války) mnozí považují za ideální místo diverzifikace, ne-li přímo vlastní adresu. Něco podobného ostatně reflektují různá mezinárodní srovnání, podle nichž země javorového listu patří mezi nejbezpečnější, nejstabilnější a nejšťastnější na světě.

Centrální banky jako matky falešných trhů: Dluhopisy i akcie jsou mimo realitu
Za uplynulé dva měsíce nalily centrální banky v čele s Fedem na světové trhy skrze odkupy aktiv okolo čtyř bilionů dolarů. Po deseti letech kvantitativního uvolňování to v době koronavirové krize vlastně není žádné překvapení, objem nákupů dluhopisů (státních i firemních), ETF a dalších typů cenných papírů je ale v tak krátké době bezprecedentní. Podle Bank of America Securities jsou v důsledku kroků centrálních bank akciové trhy odtržené od reality, o těch dluhopisových ani nemluvě.

Tuto robustní platformu ve stále rozkolísanějším světě navíc doplňuje "klimatická dividenda". Postupné oteplování mění nehostinný sever na místo s kvalitní zemědělskou půdou a rozumnými podmínkami k životu. Kanada se tak podle kvalifikovaných odhadů stane společně s Ruskem farmářem zásobujícím (a často i zachraňujícím) svět. A díky tomu se navíc její již tak bohatá surovinová a energetická základna výrazně navýší. To vše v rámci rozumné environmentální politiky, která má navzdory jistým úletům směrem k oběma pomyslným extrémům v Kanadě tradici.

Kanadu navzdory solidním předpokladům určitě v příštích letech a dekádách nečeká bezstarostná jízda. I když má promyšlenou imigrační politiku s dlouhou tradicí, masivní příliv nových obyvatel převyšující v současnosti svým objemem Spojené státy, kde žije desetkrát více lidí, je nejen příležitostí, ale také výzvou. Podobné to bude se soužitím se sousední Amerikou, globální mocností na ústupu, který mimo jiné znamená uvadající ochotu řídit se mezinárodními dohodami a normami (to je vztyčený ukazovák například v kontextu možných "vodních válek"). A do třetice, i zmíněná klimatická dividenda má svou stinnou stránku – Newfoundland a další atlantické provincie ohrožuje zvyšující se hladina moří.

I tak se ale Kanada jeví v chaosu probíhajícího historického zlomu jako slušná defenziva, o níž se lze dlouhodobě opřít prostřednictvím standardních nástrojů. A stejně tak na ni lze spekulovat, třeba sázkou na těžaře typu Agnico Eagle Mines a Alexco Resource s aktivitami na kanadském severu. Stručně řečeno, (i) českým investorům se může vyplatit zapátrat ve stínu USA.

zdroj: Google Finance

Také o (další) investiční defenzivě budeme hovořit v rámci on-line debaty z cyklu ABCD investora. Mé pozvání přijali mimo jiné partner WOOD & Company Jan Sýkora nebo portfoliomanažer fondu Top Stocks Ján Hájek. Debatu vysíláme dnes (v pondělí 1. června 2020) živě od 16.30 na YouTube kanálu Investičního webu. Podrobnosti najdete na www.azinvestora.info.

Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat