KONTEXT: Nové (ne)pořádky #3 aneb o investičních nástrahách (de)globalizace

Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnoha ohledech jiný, než je dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". Třetí díl se věnuje probíhající zásadní reorganizaci výrobních řetězců.

Výrobní řetězce se rozpadnou na čínský, americký a několik dalších. To není další ze série siláckých prohlášení Donalda Trumpa nebo některého z četných kritiků země draka, ale popis budoucnosti, jak ji čeká tchajwanský Foxconn, firma zásobující komponenty v podstatě všechny velké výrobce elektroniky. Potvrzuje tak blížící se konec jedné kapitoly globalizačního příběhu, během níž se v honbě za levnou pracovní silou a vysokými maržemi podstatná část globální produkce nalila do Číny, aby pak svět v důsledku vzniklé závislosti a z ní vyplývající zranitelnosti opakovaně trpěl.

Co chytří manažeři začali dělat ještě před nástupem Donalda Trumpa a co americký prezident svým tradičně dryáčnickým způsobem uspíšil, v mnoha ohledech jen dokoná pandemie covidu-19, respektive boj s ní. Ten stále více zasvěcených přirovnává k maratonu se vším, co k tomu patří, včetně (přinejmenším intenzivního pocitu) potřeby mít životadárné zdroje po ruce.

Nastartovaný "velký řetězcový rebalanc" bude mít významné dopady na každého z nás. Na makro úrovni přijdou nové výzvy a příležitosti diktované zkracováním, zjednodušováním a lokalizací výroby. Česko se tak na jednu stranu může stát příjemcem části produkce repatriované z Číny (a obecněji Asie a dalších vzdálenějších míst), na stranu druhou ovšem samo může přijít o některé z pilířů domácí ekonomiky, nebo přinejmenším pilířů regionálních ekosystémů (clusterů), které vznikly kolem silných nadnárodních automobilových či technologických značek.

Na mikro úrovni je překreslení výrobních řetězců možné podobně popsat v kontextu investičních strategií. Mnozí tržní miláčci, mimo jiné Apple, by s tím mohli mít problém. Ten ovšem z hlediska dostupných alternativních dodavatelů (a tím zprostředkovaně pro investory) znamená i příležitost. Jisté je, že se chaos stal (alespoň na přechodnou dobu) normálem, a nevyplatí se proto spoléhat na včerejší osvědčené modely a postupy.

Detailně se i na dopady nastartované reorganizace výrobních řetězců na Česko zaměří v pátek 6. listopadu 2020 ekonomické fórum Kostelec 2020. Své inspirativní vize i praktické tipy na úspěch ve světě zítřka nabídnou přední experti na ekonomiku, byznys a riziko, mimo jiné Miroslav Singer (Generali PPF), Milena Jabůrková (IBM) nebo ekonom a filozof Tomáš Sedláček. Organizátoři výjimečně nabídnou celý obsah zdarma, a to po registraci ZDE.

KONTEXT: Nové (ne)pořádky #1 aneb o normách, moci a vašem portfoliu
Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnoha ohledech jiný, než je dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastíní osmidílná série "nové (ne)pořádky". V prvním dílu se zaměřujeme na mocenské páčidlo v podobě standardů a norem.
KONTEXT: Nové (ne)pořádky #2 aneb o (ne)Velké Británii a vašem portfoliu
Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnoha ohledech jiný, než je dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". Její druhý díl se zaměřuje na proměnlivost (významu) státních hranic, která se napříště dotkne i Západu.
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 10. 2021 12:10
Šura: Amazon stále prudce roste, jeho akcie mám v portfoliu už roky
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat