KONTEXT: Orwell na steroidech aneb O destrukci (významu) peněz

Snahy o udržení stability a předvídatelnosti peněžního systému vyústí v pravý opak. Investoři by tak měli čekat nečekané, říká legenda české fintech scény Jan Lamser. To nejlepší z jeho debaty s hlavním ekonomem společnosti AKCENTA CZ Miroslavem Novákem vám Investiční web přináší coby mediální partner knihy Orwell na steroidech: Průvodce chaosem 21. století, v níž najdete kompletní verzi jejich rozhovoru.

Peníze včera, dnes a zítra #1: Svět se zásadně (z)mění, peníze s ním

Peníze mají celospolečenský význam, který dalece přesahuje strohé definice. Jde o vytváření hodnoty jako zásadního momentu fungování společnosti a jejího sebeorganizování. O vytváření vztahů, soudržnost ve společnosti jako takové, ale stejně tak o její možnou destrukci, ač o tom má ekonomie trochu problém hovořit.

Zásadní pak je – což již přímo souvisí s tím, jak budou peníze vypadat za třicet let –, že užívání peněz není závislé jen na tom, jak vypadá a bude vypadat ekonomika a jakým způsobem se bude svět vyvíjet v technickém smyslu tradičních definic. Neméně důležité bude, jakým způsobem bude svět sám na sebe nahlížet. Jaké budou naše priority, jakým způsobem budeme napříště rozlišovat, co je důvěryhodné, a co není. A právě v těchto otázkách či oblastech nyní zaznamenáváme ohromné posuny. Peníze se proto mohou v následujících letech zásadně změnit, a to i způsobem, který je pro nás dnes nepředstavitelný.

Peníze včera, dnes a zítra #2: Koronavirový realismus aneb Peníze, nebo život?

Covid-19 otevřel pozoruhodné pandemonium potlačených problémů a do kouta vyfackovaných otázek. Oproti běžnému chodu života před námi náhle stojí jako drama, že cena systémové ochrany slabších a neproduktivních se ocitá mimo hodnotové hřiště, na němž se peněžní hry odehrávají. V mnoha ohledech zjevně přestávají fungovat běžné kupecké počty.

Zároveň se projevuje, jak moc je společnost na penězích závislá. Je pozoruhodné, jak se během hodin státy dokázaly, pokud jde o pohyb lidí, plně uzavřít a jak zároveň struktura a procesy obchodních a peněžních vztahů zůstaly nedotčeny. To naznačuje společenské priority, minimálně tak, jak je po celém světě vnímají politické elity. Udržení peněžních vztahů mělo prostě prioritu před osobní perspektivou a svobodou. Není to tak, že lidé coby subjekty využívají peníze jako nástroj. Jsme součástí pozoruhodné hry, ve které jsou státy, firmy a lidé objekty a peníze subjektem.

Peníze včera, dnes a zítra #3: Snaha o stabilitu přinese nestabilitu

Stávající rámec peněz a peněžního systému během příštích tří desítek let přetrvá. Uvnitř se ale budou odehrávat stále větší extremity, ať už to budou peněžní války, jako je ta o ropu s Íránem, nebo nápady jako někdejším guvernérem ECB Mariem Draghim zmíněné rozhazování peněz z vrtulníku (jehož cílem měl být ekonomický růst).

Stručně, je možné (a vlastně vysoce pravděpodobné), že tlak na systém bude tak silný, že se začne uchylovat k podobným metodám, respektive že bude stále častěji umožňovat vzorce chování, které ještě nedávno byly nepředstavitelné.

Připravil bych se tedy na to, že se svět zásadně nezmění, nezaniknou dolary ani eura, ale že v rámci systému, jehož cílem je zachovat maximální předvídatelnost a stabilitu, bude paradoxně docházet k stále výraznějším výkyvům a nestabilitám. Proto bych doporučoval důsledně diverzifikovat. Je totiž potřeba počítat s tím, že se mohou dít hodně nečekané věci.

Kniha Orwell na steroidech: Průvodce chaosem 21. století je již k dostání u dobrých knihkupců, případně si ji můžete objednat ZDE. Společně s Janem Lamserem v ní své vize a tipy nabízejí ekonomka Helena Horská, autor sci-fi Ondřej Neff, hrabě František Kinský a dalších osmnáct předních intelektuálů z Česka i zahraničí.

KONTEXT: Orwell na steroidech aneb Proč se nebát (de)globalizace
Snahy o deglobalizaci jsou pochopitelné, k rozpadu světa na prvočísla ale nedojde. Projdeme nicméně dramatickou metamorfózou, na niž je potřeba se připravit, říká specialistka na výrobní řetězce vyučující na curyšské ETH Bublu Thakur-Weigold. To nejlepší z její debaty s proděkanem Fakulty mezinárodních vztahů VŠE Pavlem Hnátem vám Investiční web přináší coby mediální partner knihy Orwell na steroidech: Průvodce chaosem 21. století, v níž najdete kompletní verzi jejich rozhovoru.
KONTEXT: Orwell na steroidech aneb Do čeho (ne)investovat v době chaosu
Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům, předvídá přední světová trendspotterka Marian Salzman. To nejlepší z její debaty s investičním stratégem Save & Capital Štěpánem Uheríkem vám Investiční web přináší exkluzivně coby mediální partner knihy Orwell na steroidech: Průvodce chaosem 21. století, v níž najdete kompletní verzi jejich rozhovoru.
Peníze
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat