KONTEXT (speciál, 5. díl): Latinskou Amerikou na půl plynu za vítězným portfoliem

(Nejen) čeští investoři narazí na Jižní Ameriku zpravidla pouze tehdy, když hledají zábavný fotbal nebo dovolenou. Brazílii a spol. by přitom neměli opomíjet ani při sestavování kvalitního globálního portfolia. Kontinent totiž disponuje zásobami klíčových komodit, demografickou dividendou a strategickou polohou, kvůli které se o něj ve stále větší míře přetahují mocnosti. Výzvy a příležitosti s tím spojené jsem od poloviny ledna do poloviny února podrobil detailní inspekci, s jejímiž výsledky jsem vás průběžně seznamoval. Na závěr nabízím celkové shrnutí.

Latinská Amerika je dlouho hibernující, převážně interními problémy sžíraný gigant, který se pomalu probouzí. Tuto proměnu přitom promazávají významné (a v některých případech dominantní) podíly na zásobách klíčových komodit současnosti. Kontinent mimo jiné disponuje 20 % známých energetických zásob (ale jen 10 % populace, což ho přirozeně řadí mezi exportéry). V agrárním a surovinovém sektoru patří se 60 % exportů sóji, 44 % vývozů hovězího nebo bezmála monopolem na lithium mezi těžké váhy, jejichž bohatství ve stále větším poptává (nejen) rychle bohatnoucí a přelidněná Asie. Ekonomiky Latinské Ameriky by si i proto měly napříště užívat solidní růst.

Stávající oživení není pouhým cyklickým výkyvem, o čemž člověka na místě přesvědčují mimo jiné masivní infrastrukturní projekty (které by samy o sobě měly zajistit další rozvoj, jak popisuje 3. díl speciálu) i kontinentu znalí experti.

Ti také upozorňují na stále nevyužitý potenciál, který by v příštích letech měl přispět k dalšímu posilování. Brazílie a spol. například sedí na třetině globálních zásob pitné vody a na největším kusu nevyužité zemědělské půdy na světě. I díky tomu dnes solidní stav a výhled hlásí jak vysokopříjmové ekonomiky jako Chile a Uruguay, tak i dlouho zkoušené nebo investory opomíjené, jako jsou Kolumbie a Peru. Všudepřítomný optimismus nekazí ani problémové děti, mezi něž patří Venezuela, Argentina či Nikaragua.

Podobně jako další rozvíjející se trhy má nicméně Latinská Amerika před sebou bezpochyby mnohé výzvy. Jednou z nich je již samotné zařazení do stejné škatulky se schematicky podobnými, ale přitom v mnohém odlišnými dravci z Afriky či Asie.

Co naopak mají společné, co kontinent dlouho dusí a co ostatně i letos budou krátko- i dlouhodobí investoři ostře sledovat, je politicky nestabilní podloží. Loňská vítězství populistů v Brazílii a Mexiku zatím trh netrestá, spíše naopak, ale nad jejich politikou, a tudíž budoucností v latinskoamerických indexech nejvýznamněji zastoupených ekonomikách se stále vznášejí otazníky. Stejně tak jsou velkou neznámou letošní plebiscity v Argentině (pro kontinent stále systémově významné ekonomice) a Bolívii (která patří mezi největší vývozce lithia).

Podobně jako globálně vysledovaný příklon k populismu přitom Latinskou Amerikou hýbou i další velké trendy měnící svět (jejich příčiny a důsledky jsme s hlavním ekonomem ČSOB Martinem Kupkou nastínili v této studii). Za zmínku v této souvislosti bezesporu stojí vyprchávající demografická dividenda a společně s ní posilující "čínská spojka", s níž na jednu stranu přichází masivní investice a poptávka po místním zboží, ale na druhou také expozice na ekonomicky i politicky stále relativně nestabilního partnera, jehož aktivity jsem v kontextu stávajících mocenských válek na kontinentu diskutoval ve 2. díle.

Navzdory zmíněným a dalším rizikům má probouzející se latinskoamerický gigant co nabídnout, a tak do komplexního portfolia reflektujícího výzvy a příležitosti probíhajícího historického zlomu bezesporu patří. Vzhledem k charakteristice podobných investic a po měsíční inspekci přímo na místě nicméně doporučuji pevné nervy a dlouhý horizont, čemuž odpovídá nákup ETF nebo rozumně zpoplatněných fondů. Zároveň (i) v tomto případě platí, že by sázka na Latinskou Ameriku měla být jen doplňkovou složkou portfolia.

O tom, že může potěšit (a že kontinent dokáže uspokojit i vysokoobrátkové hráče cílující exotický adrenalin), přitom svědčí začátek roku. Latinskoamerické akcie zažily nejlepší start za posledních 31 let, když si v půlce ledna index MSCI EM Latin America připisoval přes 10 %. I na začátku února pak plošné sázky na kontinent patřily mezi nejlepší svého druhu na světě.

Alternativou k přímým a plošným sázkám na kontinent je nákup zavedených amerických nebo evropských titulů, které si tu vydobyly dobrý tržní podíl i renomé. V předchozích dílech jsem v tomto kontextu zmínil jako příklad všudypřítomnou Coca-Colu, dnes doplním Bank of Nova Scotia. Ta se mi již během mého dlouhodobého pobytu v Kanadě jevila jako solidní instituce, která v pravý čas vsadila na jih Ameriky, zejména na Mexiko, Chile, Peru a Kolumbii. I díky těmto zemím přitom očištěný zisk z mezinárodních operací třetí největší banky země javorového listu narostl v roce 2018 meziročně o 22 % a zahraniční aktivity zajišťují zhruba 30 % zisku.

Sečteno a podtrženo, Latinská Amerika si zaslouží pozornost (nejen) investorů. Nastartované dramatické změny, které zažívá celý svět, je zde možné sledovat v přímém přenosu. A vzhledem k dlouhému zimnímu spánku, z něhož se kontinent probouzí, jsou jejich dopady - a s nimi spojené investiční příležitosti - o to dramatičtější, a tedy zajímavější. Vzhledem k nástrahám a překážkám, které na nastoupené "cestě na vrchol" na místní ekonomiky bezesporu číhají, přitom nelze čekat bezstarostnou jízdu. O to zábavnější cesta a odměna čekající v cíli nicméně může být, jak ostatně potvrdila i naše měsíc trvající inspekce.


Cestu po Jižní Americe partnersky podpořily poradenská společnost Save & Capital a poskytovatel služeb v oblasti cestovní medicíny Avenier.

Latinská Amerika
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Frontier markets
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat