KONTEXT: USA a Čína válčí o podobu světa zítřka. Bude příští fronta ve znamení jüanu?

Washington a Peking si minulý týden pohrozily dalšími cly, a globální trhy proto opět krvácely. Společně s tím se obnovily diskuze o tom, kam až ping-pong ochranářských akcí a reakcí může zajít. Ti, kteří stávající dění spojují jen s dryáčnickým vyjednávacím stylem Donalda Trumpa, často věří v brzké uklidnění. KONTEXT je považuje za průvodní jev probíhajícího historického zlomu, v jehož důsledku může dojít k dalšímu (vy)hrocení. Investoři by se proto měli mít na pozoru.

Obchodní války vstupují do dalšího kola, zasvěcení (ne)jsou překvapeni. Donald Trump svým celním bravadem jen plní to, co se od něj dalo čekat; agresivními tahy přispívá k probíhajícímu rozpadu globálního hospodářsko-politického rámce, který k obrazu svému stvořily a řídily Spojené státy. Tento svět se stal v důsledku razantního nástupu Číny, respektive globalizace na steroidech, jež změnila pravidla hry, i bez Trumpa neudržitelným. Rtuťovitý prezident tedy pouze urychluje nástup nového řádu, zaznívá stále častěji ve Washingtonu i Pekingu (a to i z tradičně konzervativnějších míst).

Otázkou století nepochybně je, jak dramatický pád novodobé Říše římské bude a jaký bude svět zítřka. Mementem v tomto kontextu zůstává historický exkurz připomínající to, že v novodobých (evropských) dějinách dosud nedošlo k předání moci bez války. V době stávající propojenosti a z ní vyplývající vzájemné závislosti většiny ekonomických subjektů na celku jménem svět nicméně může neschopnost mocenských center domluvit se způsobit utrpení i bez ozbrojeného konfliktu. "Válečnou zónou 4.0" se mohou stát dodavatelské řetězce.

Zbraní, respektive bojištěm, kde by (také) napříště mohla téct krev, by se mohly stát i měny a obecněji globální monetární režim jako takový. V této oblasti dolar nadále kraluje, snaha Pekingu o posílení vlivu jüanu je nicméně patrná již několik let. Čína poctivě spřádá pavučinu obchodních partnerů, s nimiž obchoduje ve své měně, a s pomocí globálních finančních center po krůčcích jüan internacionalizuje. Brexitem oslabený Londýn je na tento byznys kupříkladu velice natěšený. A k tomu svět (opakovaně) dráždí koncepty, jako je globální trh s ropou obchodovanou v jüanu.

Pokud se Trump rozhodne přistřihnout jüanu křídla, bude mít vzhledem k (ne)rovnováze sil na monetárním bitevním poli solidně nabito. Jeho případný tanec v čínském porcelánu by ale mohl destabilizovat trhy a narušit mezinárodní úvěrování, varuje Benjamin Cohen, autor knihy Currency Power, která nabízí komplexní analýzu málo diskutovaného vztahu mezi (rezervní) měnou a zahraničně-politickou mocí. Právě pouto mezi těmito silami přitom v minulosti kupříkladu umožnilo Američanům nechat válku ve Vietnamu zaplatit evropské spojence, jakkoli ji většina tvrdě odmítala.

Kde se "spirála blbosti" (myšleny jsou antisystémové akce a reakce) zarazí, zůstává v mlze. Jisté je, že národní politici reagující na zčásti oprávněné a zčásti vyfabulované domácí zájmy jen znásobí otřesy, které v době historických přelomů přicházejí. Novodobý středověk, jak dobu po pádu současného "Říma" popisuje globální stratég Parag Khanna, tak bude o to volatilnější. Pro připravené (investory) to znamená zajímavé příležitosti, pro všechny pak obrovské a opakované výzvy v podobě věčně se měnících pravidel a pořádků. Bezpečné přístavy budou o to žádanější (a jimi poskytované bezpečí o to iluzornější).

Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Donald Trump
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Čínský jüan
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat