Koronavirová krize: Výrazně utrpí cestovní ruch, banky mají šanci prokázat svou odolnost

Zapomeňte na tržní propad z roku 2008, šoky související s onemocněním COVID-19 jsou spíše jako chřipková pandemie z roku 1918. Zkoumání podobností mezi současností a tehdejším vývojem nabízí vodítka pro odhady toho, jak se současná pandemie může vyvíjet a jak může ovlivňovat různá odvětví světové ekonomiky.

Velká finanční krize v roce 2008 byla recesí bilance

Jakkoli je současná krize špatná, nejde o velkou finanční krizi. Velká finanční krize byla bilanční recesí vyvolanou zhroucením nemovitostního trhu a nedostatkem důvěry v banky. Bydlení je největším zdrojem bohatství spotřebitelů, a tak právě velké poklesy cen nemovitostí nebo omezení půjček mohou způsobit strukturální zpomalení. V USA se to stalo v roce 1929 a v letech 2007-2009. Obě tyto události vedly k významnému hospodářskému zpomalení a trvalo dlouho, než se systém uzdravil a ekonomika se vrátila na původní úroveň.

Tentokrát jsou nejzranitelnější odvětví turistického ruchu, dopravy, gastronomie a maloobchodu. Celková doba na zotavení by mohla být kratší, pokud se ekonomika dokáže přibližovat předchozím trendům, na odhady je ale samozřejmě ještě poměrně brzy.

Náraz COVID-19 je podobný začátku krize z let 1918-1919

COVID-19 spouští krizi událostmi, které jsou v některých ohledech srovnatelné s pandemií chřipky v letech 1918-1919. Recese tehdy trvala pouze sedm měsíců, i když druhá vlna infekcí, která začala na podzim 1918, byla mnohem smrtelnější než vlna první. Během pandemie v letech 1918-1919, v době, kdy se svět zotavoval z první světové války, zemřelo 5 % světové populace a jedna třetina se nakazila.

Nyní máme za sebou již druhý měsíc od propuknutí globální pandemie koronaviru, přičemž zdravotnické systémy jsou mnohem lépe organizované než v roce 1918. Nicméně teprve uvidíme, jak bude virus postupovat a jak brzy se jej podaří zkrotit. Je však užitečné uvažovat nad rozsahem minulých krizí založených na podobných událostech při srovnávání se strukturálními a cyklickými krizemi. Například v Číně se již data o nákaze zlepšují a výroba se postupně vrací do provozu.

Největší dopad bude na dopravu, cestovní ruch a maloobchod

Jak jsme poprvé viděli v Číně, poté v Asii a dále na celém světě, nejpalčivější dopady opatření v zájmu omezení šíření viru zaznamenávají odvětví dopravy a cestovního ruchu. Vzhledem k tomu, že toto odvětví představuje 10,4 % celosvětové ekonomiky a zaměstnává 10 % pracovní síly, budou dopady značné.

Podle World Travel and Tourism Council trvá v průměru přibližně 19,4 měsíce, než se odvětví zotaví z epidemií, což je například déle, než je potřeba k nápravě situace po teroristických útocích (11,5 měsíce). Letecké společnosti, výletní lodě, hotely, restaurace a přidružená odvětví v dodavatelských řetězcích budou v příštích týdnech a měsících trpět a návrat k normálu bude trvat minimálně do léta 2021.

Maloobchod se stavebninami v souvislosti s dalším zpomalením ekonomiky v příštích dvou čtvrtletích prudce poklesne. Odvětví již nějakou dobu ztrácelo dech a pokles důvěry spotřebitelů a předpokládané zvýšení tlaku na trhu s úvěry pravděpodobně způsobí, že řada podniků v tomto sektoru bude mít velké problémy.

Neopakování roku 2008

V současné době utrpěly finanční instituce, zejména banky, velký zásah a jejich akcie se obchodují výrazně pod účetní hodnotou. Jejich potenciální dividendové výnosy jsou (i díky poklesu cen akcií) výrazně vyšší než výnosy amerických vládních bondů (banky budou kapitál využívat k úvěrování, nikoli na výplaty dividend a zpětné odkupy akcií). Investoři ovšem opakují (chybně) strategie z doby před 12 lety a prodávají akcie bank s předpokladem, že banky budou trpět stejně jako tehdy. Bankovní systém je ovšem nyní výrazně odolnější než v roce 2008, s mnohem lepší kontrolou rizik a výrazně vyšším kapitálem.

Většina úvěrového rizika nyní spočívá na nebankovních finančních společnostech, jako jsou private equity, venture capital, hedgeové fondy a pojišťovací společnosti. Tyto firmy budou zaznamenávat výrazné ztráty, zatímco banky by mohly z nové situace postupně vyjít vítězně.

Průmysl (tažený Čínou) by se měl v příštích šesti měsících zotavovat rychleji než spotřebitelské sektory. I vzhledem k množství nových peněz pumpovaných do ekonomiky a odhodlání vlád odpovědět na krizi silnými fiskálními stimuly by akcie měly nabízet zajímavější zhodnocení než trh s dluhopisy.

Zdroj:
Fidelity International
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat