25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Medvědí trend na akciových trzích, do toho velká nervozita na trhu s dluhopisy, média plná nepěkných zpráv o koronaviru a hrozbách pro ekonomiku. Co v takové situaci dělat, když tedy nechcete okolní svět úplně ignorovat?
Ošidná otázka, na kterou existuje spousta odpovědí. Ta nejupřímnější je asi "nevím", odvážnější operují s výhledem jednoho roku (to by tedy znamenalo parádní odraz ode dna), ti opatrnější pracují s roky několika. A na jejich straně je nejen tak často zatracovaná i vyzdvihovaná historická zkušenost, ale i matematika. Americký index Dow poslouží jako příklad (třeba v Japonsku u indexu Nikkei 225, ale třeba i v Praze s indexem PX čekají investoři na návrat na maxima o poznání déle).
Oživení indexu Dow po 30% propadech (ten současný ještě nemusí být u konce)
Následující graf ukazuje, že čím větší průšvih aktuálně na trhu probíhal, tím více se daná pravidelná investice (v tomto případě každý měsíc 100 USD) zhodnotila.
Kolik vynesla každoměsíční investice 100 USD při alespoň 30% poklesech do doby, než se index Dow vrátil na původní maximum?
Investoři, kteří řeší, jak dlouho bude medvědí trend trvat a kolik času trhu zabere, než se vrátí na maximum, by měli znát tuto křivku. Ukazuje vztah toho, jaký procentuální zisk je potřeba k nápravě toho kterého poklesu v procentech.
Jak velký zisk je potřeba k nápravě ztráty?
A tím se dostáváme k možná nejpoctivější odpovědi na to, jak dlouho může medvědí trend trvat: Neřešte dobu medvědího trhu, ale jeho hloubku, a podle toho také nastavujte svá případná očekávání. Historie ukázala, že investice co nejblíže dnu poklesu (které nikdo neumí předem určit; i proto se doporučuje investice pravidelná) generuje do budoucna nejzajímavější výnosy. A pamatujte na to, jaké zhodnocení bude potřeba, aby se trh vrátil na původní maximum, v závislosti na době, kterou jste trhu ochotni na tento proces ve své hlavě poskytnout.
Komu nestačí křivka, najde níže ještě stručný výpočet pro modelový, celkem aktuální případ, kdy akciový trh ztratil třetinu hodnoty.
Z hlediska historicky běžné výkonnosti amerického akciového trhu by se jevilo jako snesitelné čekat, že se trh vrátí na maximum za 4-5 let. Uplynulá dekáda ale mnohé historické zkušenosti nechala zanést prachem, poslední týdny přitom slibují další nepředvídatelnou jízdu. Kvantitativní uvolňování, rekordně nízké sazby, dopady na trh s dluhopisy, relativní atraktivita jednotlivých aktiv, nová honba za výnosy - to vše jsou faktory, které budou finanční trhy ovlivňovat i v době (po)koronavirové. A teprve uvidíme jak.