Munger a Lynch o tom, co se teď na trzích (ne)má řešit

Lynch a Munger
Obrázek: CNN, CNBC

Charlie Munger, dlouholetý partner Warrena Buffetta, před pár dny odpovídal na tržně laděné otázky během Daily Journal Annual Meeting. A Peter Lynch, legenda stock-pickingu, se zapovídal s Barrym Ritholtzem na výroční investiční konferenci MIT Sloan. Z obou akcí se pořídilo pár poznámek, díky kterým si můžeme dopřát trochu toho burzovního moudra.

Munger o spekulacích, GameStopu a Robinhoodu

Věci jako šílenství kolem GameStopu se dějí ve chvíli, když si hodně lidí splete burzu se sázkami na dostihy. Jsem přesvědčený, že by se peníze měly vydělávat tím, že lidem (pro)dáte něco, co je pro ně dobré, užitečné. Brokeři, kteří lidi podporují v hazardu, to není nic pro mě. Skončí to špatně, i když nikdo nevíme, kdy to bude. Nikdo by ale neměl věřit tomu, že věci jako obchodování na Robinhoodu jsou zadarmo.

Něco na tom možná bude, nemyslíte? Proč by někdo, kdo myslí investování jakkoli vážně, měl dávat svoje nápady všanc někde na sociálních sítích? Ti, kdo ví, nemluví, a ti, kdo neví, mluví až moc. I když disrupce na sebe může brát různé podoby.

Munger o hodnotovém investování v dnešní době

Nemyslím si, že by ocenění kvalitních firem bylo v současnosti nějak bláznivě vysoké, když vezmeme v úvahu stále mimořádně nízké sazby. Hodnotové je podle mého názoru každé rozumné investování. A co to znamená? No přece prodat za cenu vyšší, než za jakou jste nakoupili.

Hodnotové investování zkrátka dále funguje, jen se různě mění oblasti, ve kterých se zrovna dají najít nejlepší příležitosti. Kdo pečlivě zvažuje cenu, vnitřní hodnotu firmy a kvalitu jejího managementu a finanční rozvahy, má dobře nakročeno k hodnotovému přístupu.

Munger o skvělých investorech

Často se říká, že každý pracovitý člověk může být skvělým investorem. Podle mě může být každý celkem obstojným investorem, ale ne vynikajícím. Já jsem měl štěstí a tu správnou povahu – když mi někdo dobře poradil, přijal jsem to a pracoval s tím celý život. A opakoval to. To se nedá tak docela naučit.

Je pravda, že celé zástupy investorů v tom či onom období dokázaly překonat svými výsledky duo Buffett-Munger. Těch, kterým se to dařilo dlouhodobě, je ale málo.

Munger o očekáváních

Základem spokojeného života jsou nízká očekávání. Snaha o naplnění vlastních (natož cizích) přehnaných očekávání nevede ke spokojenosti, stále pak jen přeskakujete nějakou vysoko položenou laťku.

Lynch o významu dobrého vedení firmy

Lidé stále opakují, jaký má ta nebo ona firma skvělý management a že je to důvod pro investici do takové společnosti. Neříkám, že management není podstatný, ale nejdůležitější je samotný byznys společnosti. Kdybyste Billa Gatese před pár lety posadili do vedení J.C. Penney, nemyslím si, že by s tou firmou předvedl nějaké zázraky. Skvělý byznys naopak může mít pod palcem průměrný manažer.

Lynch o analýze firem

Když se podíváte na deset společností, osm jich bude zhruba férově oceněných, jedna předražená a jedna atraktivně oceněná. Má smysl analyzovat co nejvíce firem, abyste našli právě tu jednu nákupní příležitost. Vyhrává ten, kdo si to (nejvíce) odpracuje.

Lynch o predikcích

Tržní předpovědi jsou k ničemu. Nemám tušení, jak se bude vyvíjet inflace nebo sazby, ani nevím, jak se bude pohybovat akciový trh. Kdo chce podle předpovědí řídit své portfolio, nejde správným směrem.

Lynch o nakupování

Když je firma na cestě z největšího průšvihu a je na tom již o něco lépe, má smysl do ní investovat. Když je na dně, ruce pryč, ale když dokáže zvednout hlavu, stojí za nákup.

Lynch o časování trhu

Za posledních 40 let americké akcie jako celek nabídly v průměru zhodnocení o 11 % za rok. Kdybyste ale nebyli na trhu během jeho nejlepších 30 měsíců, scvrknul by se roční průměrný zisk na 3 %. Další komentář snad není potřeba.

Lynch o GameStopu

Obchodovat na Robinhoodu podobné akcie je totální hazard. Kdo to dělá, neměl by váhat a měl by vyhledat psychiatrickou pomoc.

Obchodování, trading, burza, burzy, trhy, světové akcie - ilustrační foto 1
Obrázek: Pexels.com
11. 1. 2021 17:22
O (ne)jasné správné ceně aktiva

Určitě jste to už někde četli nebo slyšeli, případně to sami tak či onak vyřkli: "Mohla by to být dobrá investice, ale...

GameStop, videohry, počítačové hry - ilustrační foto
Obrázek: Wikimedia Commons
30. 1. 2021 13:41
Bandy akciových spekulantů a tržní (ne)pravda aneb Proč je dobré znát kauzy jako GameStop

Na konzervativního investora jsem možná ještě mladý, ale takový holt jsem. Když jsem viděl zpevňovat akcie zkrachovalé...

Zdroj:
Behavioral Value Investor, Ritholtz.com
Hodnotové investování
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Spekulace
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
24. 9. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Napětí na trzích nepolevuje, investory děsí geopolitika i riziko…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: HYDROGEN2
24. 9. 2022 13:39
HYDROGEN2: Fond kvalifikovaných investorů, který myslí na vodíkovou budoucnost a sází na ni ve…
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
23. 9. 2022 12:29
Jak reagovat na (příští) krizi? Šetřit a rozumně investovat, říká ekonom
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
21. 9. 2022 10:00
Petr Novotný (Investiční web): Toto jsou hlavní argumenty pro medvědí scénář (nejen) do konce roku
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat