Nevíte, jestli prodávat akcie, které vám už hodně vydělaly? Odpovězte si na těchto pět otázek

Image
Buy, nákup, investování, trading, sell, prodej
Obrázek: Thinkstock

Díky kombinaci dobrého načasování, štěstí a všeobecného býčího trendu sčítá řada investorů za uplynulých čtrnáct měsíců opravdu tučné zisky. Se začátkem května a historickými maximy indexů je proto mohou svrbět prsty na pomyslném prodejním tlačítku. Je čas realizovat zisky, počkat na poklesy a znovu nakoupit, nebo snad zavřít oči a držet pozice? Odpovědi na následující otázky mohou investorům při rozhodování pomoci.

Od cenového dna v březnu 2020 vzrostly hlavní akciové indexy o vysoké desítky procent. Jednotlivé akcie nebo třeba kryptoměny pak za stejně krátké období posílily dokonce o stovky procent. Kdo nakupoval správně, připsal si zisky, na které by jinak čekal mnoho let. Není jednoduché se nyní zachovat správně, odpovědi na následujících pět otázek ale mohou pomoci při rozhodování o tom, jak na trzích dále, pokud držíte výrazně ziskové pozice v jednotlivých titulech.

1. Proč jste dané aktivum vůbec nakoupili?

Na tuto otázku je samozřejmě čas ještě před samotným nákupem, protože úzce souvisí s přístupem k riziku, časovým horizontem a tak dále. Nicméně s výraznými (zatím nerealizovanými) zisky na účtu se o věci uvažuje nepoměrně pohodlněji, než když máte na účtu ztrátu.

Někteří investoři preferují strategii "kup a drž", ať se děje prakticky cokoli, jiní více taktizují a realizují zisky, případně se zbavují ztrátových pozic. Mnozí zastánci kryptoměn proklamují, že investice do nich mají smysl v podstatě v neomezeném časovém horizontu, podobné fandy ale mají i některé firmy a jejich akcie, třeba Tesla. Kdo se nelekne volatility, může jít touto cestou, pro ostatní je namístě stanovit si nějakou exit strategii.

2. Máte pro potenciálně získané peníze lepší využití?

Známý burzovní guru Jim Cramer nedávno oznámil, že shrábl zisky z držení kryptoměn a získanými penězi splatil hypotéku. Že se možná připravil o další zisky? Je to možné, zároveň se ale zbavil dluhu, což je z hlediska zdraví osobní finanční rozvahy nepochybně chvályhodné. Obecně řečeno, máte-li finanční cíle, jichž můžete dosáhnout se zisky z investic, není nic špatného na prodeji "vítězných" pozic.

3. Jsou na trhu lepší investiční příležitosti?

Jednou z nejjednodušších možností, jak k sobě být upřímní jako investoři, je představit si, jak bychom investovali, kdybychom měli právě teď všechny svoje peníze v ruce a pěkně v hotovosti. Nakoupili bychom stejné pozice, jež aktuálně reálně držíme? Co bychom udělali jinak? V reálu na rozhodování mají vliv další faktory, třeba poplatky, daně a podobně. I tak je ale podobné myšlenkové cvičení užitečné.

4. Co říká váš investiční plán?

Mezi investičním portfoliem a investičním plánem je podstatný rozdíl. Portfolio je zkrátka to, co máte nakoupeno, zatímco portfoliomanagement je někde nad tím. A s ním vstupuje do hry také investiční plán. Cílem je stanovit si postupy a přístupy k investicím (nákupy, prodeje, rebalancování) dříve, než na rozhodování začne mít vliv vývoj na trhu, psychologie a tak dále.

Takže jestli jste si před rokem například stanovili, že Tesla má mít ve vašem portfoliu vzhledem k rizikovosti váhu třeba 2 %, po sedminásobném zhodnocení by vás měl plán navést k tomu, že část zisků z této pozice máte realizovat a nahradit v portfoliu něčím jiným, třeba levnějším, co odpovídá vašemu plánu v současnosti. Neznamená to, že se rizika v portfoliu zbavíte, jde ale o jeden ze způsobů, jak systematicky prodávat dráže a nakupovat levněji.

5. Čeho byste (nej)více litovali?

Investování je o obětech. Současnou spotřebu odkládáme v zájmu toho, abychom jednou v budoucnu měli na spotřebu více peněz. Někdo je v zájmu toho ochoten a schopen podstupovat velké riziko a kolísání cen, někdo menší (s rizikem, že budou menší i výnosy). Při prodávání pozic je to podobné, jde vlastně o to, čeho byste více litovali:

  • Případných dalších zisků, o něž prodejem pozice přijdete, pokud dané aktivum bude dále zdražovat?
  • Části současných zisků, o něž přijdete, když si aktivum ponecháte, ale to začne ztrácet na hodnotě?

Když si odpovíte, nad další (ne)akcí v případě dané pozice nejspíše budete váhat méně. Ale nebojte se, stejný myšlenkový proces vás čeká hned u té další.

26. 4. 2021 17:03
Filozofický pohled na to, proč byste neměli zkoušet stock-picking

Málokterý investor dokáže nakupováním jednotlivých akcií dlouhodobě překonávat výkonnost srovnávacího indexu, a proto...

28. 4. 2021 17:16
Nebojte se, s (malou) částí portfolia můžete zlobit

Všichni víme, že nadváze a obezitě lze celkem obstojně bránit dostatkem pohybu a rozumnou stravou. I tak je ale v...

Zdroj:
Fortune
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Psychologie
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat