Petr Novotný (Investiční web): Diverzifikace je stále základ rozumného investování, z bitcoinu může být jednou cenná rarita

Server Investičníweb.cz se v dubnu začlenil do vydavatelství Premium Media Group. Díky propojení s ostatními tituly se bude moci věnovat i novým tématům, jako jsou investice do nemovitostí, umění nebo startupů. Budeme také více oslovovat kvalifikované investory. Věnovat se ale nadále chceme také edukaci, protože i pokročilejším investorům je potřeba opakovat základní pravidla investování, říká šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný.

Co přinese Investičnímu webu začlenění do vydavatelství Premium Media Group?

Pomůže nám to rozšířit okruh návštěvníků webu. Zároveň tituly, které již ve vydavatelství jsou, mohou obohatit obsah Investičního webu o nová témata. Vidím velkou obsahovou synergii i mezi on-line platformami a tištěnými tituly. Luxusní segment tištěných médií má velký potenciál a může oslovovat celou škálu investorů, ať už jde o ty drobné, nebo ty kvalifikované.

Na která témata byste se chtěli více zaměřit?

V kontextu dalších titulů Premium Media Group můžeme rozšířit tematické okruhy o nemovitosti nebo o alternativní investice, například o trh s uměním. Spolupráci s webem Artplus.cz, který má dlouhou tradici v mapování trhu s uměním, vidím jako možnost, jak náš web obsahově posílit. Investiční web naopak pomůže obohatit ostatní tituly o širší investiční témata nebo zpravodajství z pražské burzy. Nadále je důležitá edukace v oblasti investování, i pokročilejším investorům je potřeba opakovat základní pravidla investování. Vidět je to i nyní, když trhy opět více kolísají.

Co je potřeba investorům stále vysvětlovat?

Pořád platí základní pravidlo nesázet vše na jednu kartu a diverzifikovat investiční portfolio. Je to možná klišé, ale když se nyní hodně investorů podívá na vývoj trhu a na své portfolio, chyby snadno uvidí. Buď investice nerozložili dostatečně mezi různá aktiva a nástroje, nebo naopak někdy diverzifikovali až moc a v kvantu různých investičních nástrojů se ztrácejí. Nedokážou pak vyhodnotit, zda jejich skladba akcií, podílových fondů a dalších nástrojů v dlouhodobém horizontu dává smysl. Také je nutné zdůrazňovat, že při investování jde o dlouhodobý horizont. Není důvod se stresovat aktuálnímu kolísání na trzích. Základní poučka o pravidelném investování funguje bez ohledu na to, zda je zrovna krize.

Zaměříte se více i na šíření obsahu přes sociální sítě a další alternativní kanály?

Chceme více cílit na mladší generaci, která je na sociálních sítích TikTok nebo Instagram, kde hledá informace. I v této generaci je hodně lidí, kteří mají dost peněz na to, aby mohli začít investovat. Zajímají se o startupovou scénu, spousta mladých lidí pak v oblasti financí nezačíná v bance, ale s nějakým kryptoměnovým účtem. Právě na kryptoměny bychom se také chtěli více zaměřit.

Nejsou kryptoměny jen bublina, která dříve nebo později praskne?

Myslím si, že nejsou. Sice to stále vypadá jako spekulativní bublina, ale největší kryptoměny jako bitcoin nebo ether již mainstream přijal a Wall Street na tom pracuje. Když je přijmou i velcí hráči, tak se z nich stane standardní investiční třída. Tradiční aktiva jako akcie ale nevytlačí.

Nevadí, že kryptoměny nemají žádné podkladové aktivum, které by jim dávalo skutečnou hodnotu?

Pokud se po vytěžení posledního bitcoinu nezmění algoritmus, tak se bude jednat o určitou raritu, která bude mít nějakou hodnotu. Podobné je to i u jiných alternativních investic. Je ale pravda, že kryptoměna nenabízí reálný výnos jako akcie, která je spojena s dividendou a očekáváním budoucích zisků firmy. Kryptoměny lze částečně srovnat se zlatem, jehož držení také negeneruje žádný výnos v podobě úroku či dividendy. U kryptoměn platí, že jejich přimíchání do portfolia v omezeném množství, řekněme v jednotkách procent, může snižovat kolísání hodnoty celého portfolia.

Jsou kryptoměny téma i pro starší, zkušenější investory?

Nemá cenu určité téma nebo investiční aktivum násilím tlačit jen proto, že je v danou dobu módní. Investor ho nemusí mít za každou cenu. Ale i tito investoři by měli minimálně vědět, jak funguje, co je za ním, že existuje blockchain. Na kryptosvět se lze dívat i optikou klasických firem – řada společností v této oblasti již vydává akcie, má zisky a cash flow, a stává se tak standardní investicí.

Chcete část obsahu na Investičním webu zaměřit speciálně na prémiovou klientelu a kvalifikované investory?

Budeme více oslovovat segment lidí, kteří se řadí mezi kvalifikované investory. Na trhu se pro ně nabízí řada nástrojů, které jsou pro drobné investory nedostupné. S tím opět souvisí edukace, protože tyto nástroje mají určitá specifika. Chceme také více pokrývat oblast private equity a dalších alternativních investičních nástrojů.

Co s návštěvností webu udělaly dva roky home office a lockdownů souvisejících s pandemií covidu-19?

U videí se ukázalo, že lidé jsou nyní schopni zhlédnout mnohem delší formáty. I dlouhá videa sledují až do konce, což by asi dříve, kdyby byli jen v kanceláři, dělat nemohli. Druhá věc je, že lidem během pandemie nabobtnaly úspory, i když jsme zažili poměrně hlubokou recesi. Hned pak se objevilo téma inflace, a tak se začaly investice řešit více než v minulosti. Lidé hledali informace a doputovali až k nám na Investiční web.

Je nějaké téma, o které se vaši návštěvníci nyní zajímají nejvíce?

V posledním roce jsme hodně řešili inflaci, pak vyvstala s tím související hrozba růstu úrokových sazeb, do toho se lidé zabývali koronavirovou variantou omikron. A nyní jde vše stranou a lidi nejvíce zajímá konflikt na Ukrajině a jeho dopady. S tím samozřejmě také souvisí téma inflace. S konfliktem rostou inflační tlaky, zejména v cenách energií, ale také potravin. Nejde jen o cenu ropy, plynu, ale také základních zemědělských komodit, protože Ukrajina i Rusko patří k velkým exportérům obilovin. Zdražit mohou i kovy vzácných zemin, které jsou potřeba na výrobu moderních technologií.

A jakou investiční perspektivu má podle vás zlato, které jako jedno z mála aktiv „přežije válku“?

Po dlouhé době, kdy byla na trhu se zlatem nuda, se tento kov probudil. Cena unce je bezmála 2 000 USD a na této hladině se nejspíše udrží. Sám jsem si zlato do portfolia koupil minulý rok. Pořád je tu velké riziko takzvané stagflace, kdy ekonomika neroste, nebo je dokonce v recesi, ale inflace je vysoká. V takových podmínkách vždy zlato předvádělo výborné výkony.

Zdroj:
ESTATE
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 6. 2022 17:04
Americké akcie: Proč se (z)hroutí technologická bublina 2.0
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
28. 6. 2022 12:34
Petr Novotný (Investiční web): Proč nyní "(ne)dipovat" trh aneb grafy z burzy, které (ne)stárnou
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomické a tržní indikátory
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat