Slabá výkonnost akcií rozhodně není důvod, proč seknout s investováním
Posledních několik měsíců investoři z různých stran slýchají, že jsme na trzích vstoupili do nového sekulárního trendu. A rozhodně to není myšleno pozitivně. Analytici a další experti, mezi nimi třeba i Greg Jensen z hedgeového fondu Bridgewater Associates, jsou přesvědčeni, že nás čeká déletrvající období deglobalizace, vyšších reálných sazeb a vyšší inflace, tedy prostředí, které akciím rozhodně nepřeje.
Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management souhlasí s tím, že jednotlivé třídy aktiv na trzích zažívají silnější a slabší roky a dekády. Ani to ale podle něj neznamená, že by investoři měli mít obavy z dalšího vývoje. Tato skutečnost podle něj jen potvrzuje, že žádné portfolio se neobejde a dlouhodobě nebude prosperovat bez široké diverzifikace.
"Po zohlednění inflace americké akcie mezi roky 1970 a 1981 oslabily o 16 %, index MSCI Japan ale ve stejném horizontu v reálném vyjádření stoupl o 175 %. Mezi roky 2000 a 2008 zase S&P 500 po započtení inflace přišel o 40 % hodnoty, zatímco trusty investující do nemovitostí (REITs) v reálném vyjádření zaznamenaly 75% vzestup," zmiňuje dva příklady rozdílné výkonnosti aktiv Carlson.
A vysvětluje, že z pohledu investorů je zásadním problémem to, že situace na trzích není nikdy stejná a že ani pohled na historická data nedává žádnou jistotu, že tentokrát bude vývoj totožný. "Nevím, jestli akcie čeká ztracená dekáda, nebo už je to nejhorší za námi, právě diverzifikace je ovšem proti nejistému budoucímu vývoji tou nejlepší pojistkou," dodává.
