Strategie pro akcie, krypto nebo nemovitosti pro rok 2023: Kde (ne)hledat příležitosti a čemu se (ne)vyhýbat?

Rok 2023 - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com

Co ovlivňovalo trhy v uplynulém roce, jaký čekat vývoj v tom začínajícím a jaké investice zvážit v nejbližších měsících? Nad vývojem na akciových, dluhopisových, nemovitostních i kryptoměnových trzích se zamýšlejí investiční experti ze společnosti WOOD & Company.

Aleš Prandstetter (portfoliomanažer, WOOD & Company)

Obecně lze konstatovat, že s inflací si v rámci hlavních tříd investičních aktiv nejlépe poradí akcie a nemovitosti. Bohužel to ale nemusí platit v rámci jednoho roku, protože to je příliš krátký čas na to, aby se zisky firem a ceny pronájmů přizpůsobily změněným ekonomickým podmínkám. Podobně to platí i pro ocenění firem (akcií) a nemovitostí, zvláště akcie totiž hledají svou férovou hodnotu i několik let. Patrné to bylo i v uplynulém roce, kdy výnosy z nemovitostí většinou inflaci ani zdaleka nepokryly a akcie zaznamenaly hluboké ztráty (čest výjimkám). Důvodem může být i to, že ceny akcií "předbíhají" realitu, jejich růst se tak odehrál dříve, než se vzedmula cenová hladina v ekonomice.

Když se podíváme na ceny aktiv, pak k dlouhodobému zainvestování vybízejí akcie a některé nemovitostní sektory. Nečekejme však, že se výnosy dostaví hned v roce 2023. Mohou, ale nemusí. Je to příležitost pro "dlouhé peníze", typicky na důchod nebo rentu.

Pro toho, kdo hledá výnosy jen pro rok 2023, existují příležitosti jak na peněžním trhu, kde mnohé subjekty nabízejí úročení i přes 6 % na krátkodobou úložku, tak v dluhopisech. Je však potřeba myslet na diverzifikaci, mít zainvestováno jen v jediném dluhopisu je velice nebezpečné. Výjimkou je (zatím) státní dluhopis ČR.

Pokud jde o aktiva, která nenabízejí klasický výnos, jako jsou zlato, kryptoměny nebo třeba umělecké předměty, je potřeba mít na paměti, že jde o dlouhodobé investice, jejichž "reakce" na inflaci může být opravdu dlouhodobá. Ani zlato loni nevyvážilo inflaci, přičemž dlouhodobě má žlutý kov ve srovnání s akciemi a nemovitostmi zhodnocení třetinové až poloviční. Vývoj ceny zlata spíše než na inflaci (pokud nejde o hyperinflaci) závisí na vývoji úrokových sazeb, přičemž vysoké a rostoucí sazby spíše kurz zlata tlačí níže.

Tendenci reagovat podobně mají i kryptoměny, jež inflace ovlivňuje jen okrajově. Investice do blockchainových technologií, kryptoměn a tokenů jsou pro investory, kteří věří v jejich široké využití. Vize vzdálenější budoucnosti, nikoli inflace, je to hlavní, co ovlivňuje ceny bitcoinu nebo etherea. Investoři by měli mít na paměti, že pokud se vize naplní, vydělají zřejmě mnohem více než při investicích do klasických aktiv. Ve hře je nicméně i ztráta v podstatě veškerého kapitálu alokovaného v kryptu.

Vladimír Vávra (makléř, WOOD & Company)

Minimálně v úvodu roku bych doporučil vyhnout se cyklickým odvětvím a setrval bych u defenzivních sektorů, jako jsou například farmacie, zdravotní péče či zboží každodenní spotřeby. Vzhledem ke stále relativně nízkému ocenění by mohly stabilitu nabídnout také akcie ropných firem, zářnou výkonnost z uplynulého roku ovšem pravděpodobně nezopakují.

Bezpečným přístavem by nadále mohly být akcie v obranném sektoru, a to bez ohledu na vývoj geopolitické situace. Technologický sektor se pravděpodobně začne odrážet ode dna až v případě potvrzení kulminace inflačních tlaků a výhledu stability, či spíše poklesu úrokových sazeb.

Příležitosti bych hledal v evropském telekomunikačním sektoru. Ten sice v posledním roce příliš nepotvrdil svou defenzivní pověst, ale domnívám se, že poté, co sektor prošel dekádou náročných investic do infrastruktury a sílících regulatorních tlaků, by investoři mohli začít doceňovat nadprůměrné cash flow, jež by měly jednotlivé společnosti v příštích letech generovat.

Na pražské burze jsou mým favoritem akcie společnosti Colt CZ Group. Ačkoli jsme svědky slábnutí segmentu zbraní pro komerční účely na trhu v USA, domnívám se, že společnost bude schopna tento negativní trend kompenzovat zakázkami pro ozbrojené složky, a to v globálním měřítku. Tržní konsenzus výhledů hospodaření firmy pro rok 2023 považuji za příliš konzervativní a domnívám se, že po několikaměsíční konsolidaci na úrovních kolem 550 Kč za akcii mají cenné papíry Colt CZ Group prostor pro dvojciferné procentuální zhodnocení.

Pokud jde o zahraniční trhy, výhled pracující s možností recese není zrovna příznivý pro sektor produkce základních surovin, nicméně poměrně pozitivně vnímám akcie producentů mědi. S rozvojem elektromobility a obnovitelných zdrojů a při potřebě investic do modernizace přenosových sítí budeme svědky mohutného nárůstu poptávky po mědi. V důsledku nedostatku investic do obnovy vytěžitelných zásob z minulých let se ale očekává, že světová produkce kovu bude spíše stagnovat. Současná cena přitom není dostatečně vysoká na to, aby motivovala firmy ke zvyšování produkce. V horizontu 5-10 let tak můžeme být svědky poměrně významného strukturálního deficitu na trhu s mědí. Za poslední dekádu přitom jednotliví producenti mědi (Rio Tinto, Freeport-McMoRan a další) prošli procesem poměrně výrazného snížení zadlužení a aktuální valuace sektoru se mi jeví jako atraktivní.

Vedle investování na akciových trzích vyhledáváme také atraktivní příležitosti v oblastech private equity či venture investic. Investoři tak mohou nepřímo vlastnit zajímavé startupy formou nákupů investičních certifikátů, které emitujeme. Loni jsme také založili první SPAC v ČR a doufáme, že v průběhu letošního roku investorům představíme nějakou zajímavou cílovou společnost. Tyto investice mohou přinést nadprůměrný zisk, ale zároveň jsou výrazně rizikovější. Proto se domnívám, že v rámci diverzifikace by tato složka měla zaujímat pouze několikaprocentní podíl v portfoliu. Tyto produkty jsou vhodné pro zdatnější investory, kteří mají dostatečné zkušenosti, jež jim umožní vyhodnotit atraktivitu i rizikovost investice.

Tomáš Kacerovský (analytik, WOOD & Company)

Rok 2022 se v oblasti kryptoměn v mnoha ohledech zařadil k těm nejhorším. Těžko říci, kdy celé odvětví nabralo tolik špatné reputace. Vše odstartoval pád jedné z největších a podle mnohých i nejslibnějších kryptoměn terra luna a s ní spjatého stablecoinu UST (kryptoměny, jež měla držet paritu s americkým dolarem). Pád terra luny zasáhl investory napříč odvětvím, významnou pozici v ní měly i mnohé z největších světových kryptoměnových fondů. Ti, kteří včas nevyhodnotili hrozící nebezpečí, utrpěli obrovské ztráty.

Jedním z investičních fondů, pro které pád terra luna znamenal katastrofu, byl i vůbec největší kryptoměnový fond Three Arrows Capital. Ten posléze nebyl schopen dostát svým závazkům vůči věřitelům a vyhlásil bankrot.

Obě tyto události vyvolaly paniku a tržní ceny bitcoinu, etherea a dalších kryptoměn strmě klesaly. To mělo za následek bankrot významných tradingových firem. Nejvýznamnější z nich byla Alameda Research a stejným vlastníkem provozovaná kryptoměnová burza FTX. Obě tyto společnosti založil americký matematik a finančník Samuel Bankman-Fried, jeden z největších poražených uplynulého roku. Alameda Research na kryptoměnovém trhu aktivně obchodovala, nezvládla však přestát volatilitu a rychlé poklesy cen kryptoměn. Když vyplynulo na povrch, že Bankman-Fried využíval peníze klientů FTX k tomu, aby sanoval ztráty firmy Alameda Research, nastal "run". Investoři se zoufale snažili vybrat své peníze z FTX. Valné většině z nich se to ale již nepodařilo a FTX i Alameda Research vyhlásily bankrot.

FTX i Alameda Research byly po celou dobu své existence chápány jako důvěryhodné a spolehlivé. FTX dokonce promovaly celebrity jako Tom Brady. Po jejím pádu deklarovala velká část tradičních investičních fondů a investorů, že se do kryptoměn nevrátí, pokud nebude zavedena přísnější regulace. Ceny kryptoměn i následkem toho dosáhly několikaletého minima.

Najde se ale důvod k optimismu. Ačkoliv i po pádu terra luny, Three Arrows Capital, Alamedy Research a FTX existuje mnoho kostlivců ve skříni (stav burzy Binance, nevyjasněný audit stablecoinu tether), nebyly to technologie, kdo způsobil investorům masivní ztráty. Three Arrows Capital, Alameda i FTX byly tradiční entity. Terra luna byla technicky nedotažený kolos na hliněných nohou a nemálo odborníků na to po celou dobu její existence poukazovalo.

Je důležité si všímat i pozitivních událostí. Jednou z nich byl úspěšný přechod druhé největší kryptoměny ethereum na nový způsob ověřování transakcí (proof of stake). Ten zásadně zefektivní práci developerům, kteří využívají infrastrukturu etherea pro vývoj aplikací na bázi blockchainu.

Rok 2023 má potenciál být pro kryptoměny dalším volatilním obdobím a není vyloučeno, že série bankrotů subjektů, které na tomto trhu operují, bude ještě pokračovat. Technologický posun infrastruktury blockchainu a množství kvalitních projektů na něm vznikajících jsou však světlem na konci tunelu.

Jiří Hrbáček (portfoliomanažer, WOOD & Company)

Pokud jde o nabídku nových kancelářských prostor, obecně platí, že v současnosti se staví méně než v letech 2015-2020. Důvodem jsou nárůst cen stavebních materiálů, mezd a služeb, rostoucí ceny pozemků, horší dostupnost developerských úvěrů a samozřejmě nejistota, která obecně na trzích a konkrétně v Evropě panuje.

Očekáváme, že ve srovnání s průměrem z let 2015-2020 bude v letech 2022-2025 na trh dodáno v průměru ročně o 40-50 % méně nových kancelářských ploch. Je pravděpodobné, že nedostatek nových prostor bude dalším impulzem pro růst cen nájmů nejen v Praze, ale i ve Varšavě a Bratislavě.

Poptávka po kancelářských prostorách je přitom nadále silná. Neobsazenost na pražském kancelářském trhu je v současnosti na úrovni 8,1 %, na začátku loňského roku to bylo 8,4 %. Po skončení poslední vlny pandemie se pracovní týmy ve velké míře vrátily do kanceláří. Poslední rok evidujeme jednoznačný trend nárůstu cen nájmů u kancelářských budov, kdy z 22 eur měsíčně za metr čtvereční nejmodernější pražské kanceláře před rokem jsme nyní na úrovni přibližně 27 eur.

V roce 2023 projde česká ekonomika velice pravděpodobně mírným poklesem. V druhé polovině roku by se situace mohla stabilizovat. Inflace a úrokové sazby se začnou snižovat, ale nečekáme radikální pokles. Nelze očekávat žádný výrazný nárůst neobsazenosti kancelářských ploch v Praze a ve střední Evropě, a to zejména z důvodu nízké nabídky nových projektů. Věříme, že u svých budov stejně jako v minulosti udržíme obsazenost nad průměrnou úrovní trhu. Ceny nájmů přitom oproti uplynulému roku vzrostou.

Zdroj:
WOOD & Company
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
Colt CZ Group (dříve Česká zbrojovka Group)
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 4. 2023 13:28
Regionalizace vs. globalizace aneb Proč bude byznys napříště sázet na (ne)přátelské režimy
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
28. 3. 2023 20:30
Petr Novotný (Investiční web): Dluhopisový trh je přesvědčený, že se USA nevyhnou recesi. Akcie ale…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 3. 2023 12:07
Proč se (ne)bát pádů malých bank v USA, když jsou ve slevě Komerční banka nebo Erste?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat