Technologie inteligentních sítí a čínské "zelené" výzvy

State Grid Corp, energetika v Číně - ilustrační foto
Obrázek: State Grid Corporation

V podmínkách, kdy hospodářský růst zpomaluje a mění se vzorce spotřeby energie, by rozvíjející se čínský systém inteligentních sítí mohl pomoci najít cestu k uhlíkové neutralitě.

Pokud je energie krví moderního hospodářství, v Číně dochází k modernizaci tepen. Druhá největší ekonomika světa zahájila rozsáhlou kampaň na modernizaci a rozšíření své elektrické sítě, do níž plánuje během let 2020-2025 investovat 3 bilionů jüanů (415 miliard dolarů).

Politici v Pekingu jsou odhodláni posílit systém rozvodných sítí v zemi tak, aby se stal jedním z nejrychlejších a "nejchytřejších" na světě. Vzhledem k tomu, že hospodářský růst země v jiných oblastech zpomaluje, budou projekty, jako je modernizace sítě, těžit z cílenějšího přístupu Číny ke stimulaci infrastruktury a rostoucí poptávky po ekologičtější energii. Důsledky pro investory se přitom týkají mnoha odvětví.

Inteligentní síť je síť umožňující obousměrný tok elektřiny i dat o spotřebě pomocí digitálních komunikačních a automatizačních technologií. Chytré sítě se odklánějí od tradičního způsobu přenosu "one to one" a mohou využívat umělou inteligenci k sladění nabídky a poptávky ve více regionech. Díky velké flexibilitě mohou vyrovnávat přenos energie z obnovitelných zdrojů, jejíž dodávky jsou často velice nestálé.

Přestože čínský ekonomický výhled naráží na nepříznivé faktory, jako jsou snižující se spotřeba, pokles trhu s nemovitostmi, omezení související s covidem-19 a geopolitické napětí, lze očekávat, že investice do dynamických oblastí, jako jsou technologie inteligentních sítí, se stanou silným motorem hospodářského růstu.

Ekologičtější cíle

Nové investice do rozvodných sítí jsou částečně vyvolány ambiciózním cílem Číny dosáhnout do roku 2060 uhlíkové neutrality, což bude znamenat rychlý růst spotřeby nově vytvořené energie. V loňském roce země spotřebovala přibližně 1 bilion kilowatthodin energie z obnovitelných zdrojů, což představuje přibližně 12 % celkové spotřeby. Více než polovina celkové spotřeby elektřiny však stále připadá na uhelné elektrárny. Podle politických směrnic vydaných čínskou vládou zvýší země v rámci úsilí o dosažení uhlíkové neutrality v příštích desetiletích podíl spotřeby zelené energie na více než 50 %. V Evropě tvoří obnovitelné zdroje energie až čtvrtinu spotřeby elektřiny a existuje plán, jak tento podíl do roku 2050 zvýšit na 55 %.

V Číně, kde se rozvíjí také větrná a solární energetika, představuje tento relativně volatilní přísun energie vážnou výzvu pro tradiční sítě, které jsou obvykle navrženy pro přenos stabilní energie z uhlí. Umístění větrných a solárních elektráren daleko od center, kde je poptávka po energii největší, také zvyšuje potřebu modernizace čínských sítí, aby se zajistil účinnější přenos, skladování a rozdělování elektřiny.

Síťové efekty

V reakci na to navrhli čínští architekti sítí systémy umělé inteligence pro monitorování a směrování elektřiny podle kolísání dodávek. Tyto sítě řízené umělou inteligencí mohou také komunikovat s velkými spotřebiteli elektřiny a přizpůsobovat se jejich měnícím se potřebám. Podle World Intellectual Property Organization se největší čínský provozovatel rozvodných sítí, společnost State Grid Corporation, v posledních letech zařadil mezi globálně nejvýznamnější žadatele o patenty v oblasti umělé inteligence, čímž se téměř vyrovnal světovým technologickým gigantům, jako jsou IBM, Microsoft, Toshiba a Samsung.

Klíčové části nové čínské infrastruktury

Čína rovněž vyvinula špičkové technologie pro přenos na velké vzdálenosti při ultra vysokém napětí (UHV), které jsou nesrovnatelné se sítěmi v západních zemích. Nejnovější sítě UHV v Číně mohou přenášet stejnosměrný proud o napětí až 1 300 kilovoltů, což je mnohem více než nejvyšší napětí v Evropě. V současné době má čínské vedení UHV celkovou délku více než 40 000 km a rychle se rozrůstá.

V sítích UHV se výrazně zlepšila účinnost přenosu, což pomáhá snižovat nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou po nové energii v Číně. Na rozdíl od Evropy, kde lze často velkou část energie z obnovitelných zdrojů spotřebovat na místě, musí Čína vyrovnávat většinu poptávky ve svých východních provinciích nabídkou pocházející ze západních částí země. Větrná a solární energie putuje až 3 000 km z odlehlých vnitrozemských oblastí do ekonomických center na východním a jižním pobřeží.

Nový ekosystém

S rozšiřováním sítí vzniká nové odvětví v hodnotě miliard dolarů, které se zabývá navrhováním sítí, jejich inovacemi, výstavbou a údržbou. Mezi společnosti, které z nových investic těží, patří provozovatelé sítí, stavitelé, poskytovatelé technologií a dodavatelé klíčových materiálů a komponent. Mnohé z nich zapadají do představ o udržitelných investicích v Číně, kde se společnosti související s rozvodnými sítěmi mohou stát klíčovými pomocníky v úsilí o dosažení uhlíkové neutrality. Díky rostoucím investicím a silné politické podpoře jsou navíc tyto firmy připraveny zůstat odolné vůči tlaku faktorů, jako jsou oslabení spotřebitelské poptávky a pokles trhu s nemovitostmi.

Jako každá nová technologie má samozřejmě i zavádění inteligentních sítí v Číně svá možná úskalí. Stejně jako u mnoha jiných rozsáhlých průmyslových projektů, kde hlavní roli hrají státem řízené investice, by investoři měli být ostražití vůči rizikům, včetně nadměrných investic a nesprávného rozdělení zdrojů. Rozšíření inteligentních sítí v Číně by mělo být podpořeno poptávkou po obnovitelných zdrojích energie. Z tohoto hlediska spočívá klíčová výhoda v čínském přístupu shora dolů a v rychlosti realizace, přičemž stanovení národních priorit pomáhá odstranit překážky mezi regiony a umožňuje zemi dokončit během několika let to, co by mnoha jiným trvalo desítky let.

Některé z čínských firem, které jsou v oblasti inteligentních sítí na vzestupu, mají potenciál stát se silnými vývozci, protože země začíná prodávat technologie a zařízení sítí do zahraničí. Společnost State Grid již zahájila výstavbu vedení UHV v Brazílii, zatímco China Southern Grid, druhý největší provozovatel sítě v zemi, má na starosti projekt konvertorové stanice na Filipínách. V Evropě se čínské státní giganty podílejí jako investoři na několika projektech rozvodných sítí, a snaží se tak proniknout na rozvinuté trhy. Budoucnost čínských technologií inteligentních sítí tedy vypadá slibně.

Mary Callahan Erdoes
Premium
Obrázek: CNBC
13. 10. 2022 12:50
Mary Callahan Erdoes (JPMorgan): Je důležité zůstat na trhu. Příležitosti vidíme mimo jiné v těchto 7 oblastech

Příležitosti se objevují napříč trhy, říká Mary Callahan Erdoes z JPMorgan Asset & Wealth Management. Každé historické...

Čínský realitní trh - ilustrační foto
Obrázek: Flickr
5. 10. 2022 12:55
Jim Chanos: Čínský trh rezidenčních nemovitostí píše největší investičně-ekonomický příběh současnosti

Světová média včetně těch ekonomicky orientovaných si všímají v první řadě války na Ukrajině a s ní související...

Zdroj:
Fidelity International
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
28. 3. 2023 20:30
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Petr Novotný, Investiční web)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
28. 3. 2023 10:28
Petr Šimíček (Valori Fund): Investice do pohledávek jsou zajímavé svými výnosy i jako diverzifikační…
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úvěry
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
24. 3. 2023 6:00
ABCD investora: Lesk a bída akciového výplachu aneb Proč nyní (ne)kupovat i banky
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
25. 3. 2023 20:30
Pavel Hadroušek (Fio banka): Evropské finanční domy jsou silné, propady cen jejich akcií lze vnímat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat