Těchto 6 věcí dělávají investoři špatně, když své peníze spravují na vlastní pěst

Investovat na vlastní pěst je lákavé. Velice nízké, mnohdy rovnou nulové poplatky, takřka neomezené možnosti výběru aktiv, schopnost ihned reagovat na dění na trzích. Individuální investování je ale v řadě ohledů rizikové, investoři totiž čelí na mnoha frontách pokušení. Zde je šest chyb, kterých se "investoři sólisté" dopouštějí nejčastěji.

1. Využívání investičních strategií bez jejich otestování

Mnoho investorů na finanční trhy vstupuje bez velkých plánů. Portfolio poté sestavují podle strategie, která jim zrovna přijde nejlepší. Postup by ovšem měl být jiný. Strategii by si měl investor vždy otestovat, ideálně ji aplikovat na historický vývoj trhů, prověřit si, jakých výsledků s ní lze dosahovat v období hospodářského růstu, ale i během krizí a propadů na trzích, a teprve poté ji buď přijmout, nebo zavrhnout.

2. Investování na základě popularity akciových titulů

Někteří investoři jsou jako děti, milují pohádkové příběhy. Jakmile se objeví podnik, jehož "senzační" příběh začne přitahovat pozornost médií, neváhají a začnou nakupovat jeho akcie. Dobře je to patrné například ze statistik obchodní platformy Robinhhod populární hlavně mezi mladými lidmi. Desetitisíce účtů na ní jen letos v létě vznikly třeba kvůli akciím společností Tesla či Eastman Kodak. Pozornost by ale investoři měli věnovat hlavně analýze firem a jejich akcií. Jak se říká, bez práce nejsou koláče.

3. Velké sázky namísto co nejširší diverzifikace

Investovat většinu peněz do akcií několika málo firem, které se zrovna vezou na růstové vlně, je lákavé. Vždyť třeba Amazon posílil za rok o 80 %, Apple přidal téměř 120 %, Facebook kolem 45 % a Tesla přes 740 %. Jenže to, že se teď technologickým akciím daří, nezaručuje, že se jim bude dařit i za měsíc nebo příští rok. Tak, jako dnes tyto tituly míří prudce vzhůru, mohou zamířit dolů. Investoři by měli zvažovat všechny možné scénáře a v zájmu ochrany portfolia před prudkým poklesem jeho tržní ceny by měly investice rozkládat v čase a mezi různé třídy aktiv, sektory i regiony.

Je klasická diverzifikace mrtvá?
Klasická diverzifikace spočívající v rozdělení peněz do různých tříd aktiv již v budoucnu nemusí fungovat. Podle analytiků z BlackRock totiž historická data a tradiční přístupy investorům v současných měnících se podmínkách příliš nepomáhají.

4. Investování úspor určených na důležité výdaje

Je potřeba rozlišovat mezi úsporami a volnými úsporami. Pokud investor ví, že by mohl určitou částku potřebovat v příštích pěti letech, neměl by s ní nikdy zkoušet štěstí na trhu. Příkladem mohou být úspory na vlastní bydlení. Během akciové rally sice lze z milionu rychle udělat dva, když se ale trend otočí, může investor odejít třeba jen s polovinou. Jedna ze základních investičních pouček říká, že by lidé měli vždy investovat jen ty peníze, jejichž případná ztráta neovlivní jejich aktuální život ani plány.

5. Investování pomocí složitých a rizikových nástrojů

Cesta na trzích by měla vždy vést od nejjednoduššího k nejsložitějšímu. Ideálně by investoři měli začínat s levnými podílovými fondy a složitější nástroje by si měli nechat na později. Třeba na takovém forexu dosahuje výnosu naprosté minimum investorů, přesto právě na něm řada nováčků začíná. Neúspěšně, samozřejmě.

6. Příliš časté kontrolování výkonnosti portfolia

Pokud se budeme bavit o investování, ne o tradingu, mluvíme o horizontu 10 a více let. V takovém případě je kontraproduktivní sledovat vývoj tržní ceny portfolia na denní, týdenní, ale i měsíční bázi. Stačí se podívat třeba na vývoj trhů v letošním roce. Řada drobných investorů pod tlakem krize vyvolané koronavirem nevydržela a portfolia rozprodala. Přitom stačilo vydržet. Kdyby někdo kontroloval portfolio každého půl roku a přitom nesledoval, co se dělo v mezidobí, koronavirové krize na burzách by si vůbec nevšiml.

Zapomeňte na alfu, o úspěchu v investování rozhodují (i) jiné faktory
Řada investorů se za každou cenu snaží hledat a vymýšlet strategie s nadprůměrnou výnosností. Úspěch na akciovém trhu ale není nutně spojen s překonáváním srovnávacích indexů.
Zdroj:
Bloomberg
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Chyby v investování
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat