Tři investiční megatrendy roku 2022
V nadcházejících letech budou investičnímu světu dominovat tři témata a rok 2022 nebude výjimkou. Jejich pochopení je proto zásadní pro rozhodování o investicích v následujících měsících.
Hlavními investičními trendy dalších let jsou:
- normalizace ekonomik po koronavirové krizi,
- pokračující hledání alternativních zdrojů výnosů,
- zrychlující se přechod k udržitelnější ekonomice.
Zatímco zotavování z ekonomických dopadů pandemie bude utvářet prostředí v krátkodobém horizontu, dlouhodobá perspektiva bude mnohem více ovlivněna rostoucím tlakem na boj proti změně klimatu, a to na státní i firemní úrovni. Investoři a správci aktiv mohou mít velký vliv a zároveň dosahovat atraktivních výnosů.
Vlády po celém světě se nadále potýkají s dopadem koronavirové krize a v USA, eurozóně i Číně jsou silné vládní zásahy stále viditelnější. Zvyšují se výdaje na vše, od sociální péče přes infrastrukturu až po vzdělávání a zdravotní péči. Mnohem silnější role státu bude mít zásadní dlouhodobý dopad na trhy. Určí úroveň veřejných i soukromých investic, očekávání inflace, míru svobody pro firmy i úroveň zadlužení a daní.
Jednou z nejvýznamnějších oblastí politiky je snaha přechod k větší udržitelnosti. Boj proti změně klimatu je široká oblast politiky, která se dotýká mnoha aspektů činnosti firem a představuje také rostoucí příležitosti pro investory.
Příležitosti pro investory
Trhy se budou potýkat s normalizací, intenzivními politickými debatami a nejistotami ohledně politiky centrálních bank. To vytvoří volatilní tržní prostředí, které však bude přiměřeně konstruktivní pro růst a riziková aktiva, například v oblasti komodit a akcií.
Tlak na hledání výnosů může postupně ustupovat vzhledem k vyšším výnosům státních dluhopisů, ale investoři budou nadále prozkoumávat svět nelikvidních tříd aktiv a hledat alternativní zdroje výnosů. Když tržní výhled ovlivňuje tolik neznámých, je možné vzít alternativní aktiva v úvahu, protože jsou do značné míry oddělena od tradičních trhů.
Rostoucí příležitosti vidíme také v integraci environmentálních a sociálních faktorů a udržitelného řízení. Přestože integrace ESG vyžaduje důkladné analýzy konkrétních oblastí, poskytuje lepší výnos očištěný o riziko a investorům umožňuje plnit cíle udržitelného investování.
Přechod k udržitelnosti
Hlavní světové ekonomiky budou upřednostňovat politiku zaměřenou na přechod k nízkouhlíkovému hospodářství. Správci aktiv vyjádřili svůj závazek iniciativou Net Zero Asset Managers, která podporuje cíl nulových emisí nejpozději do roku 2050.
Investiční příležitosti v této oblasti jsou obrovské. Zvýšená regulace udržitelného financování nabízí investorům jasné výhody, včetně větší transparentnosti alokace aktiv, a tak podněcuje přesuny kapitálu do ekologičtějších řešení. Všechny tyto změny usnadňují investorům posouvat svá portfolia směrem k uhlíkové neutralitě a přispívat k environmentální udržitelnosti.